קוצב הלב הקטן בעולם הושתל בהצלחה במרכז הרפואי כרמל בחיפה

ד"ר חורחה שלימאסר וקוצב המיקרה (צילום: אלי דדון)

קוצב הלב הקטן בעולם הושתל בהצלחה בתושב הקריות באמצעות צנתור במרכז הרפואי כרמל בחיפה, שהינו המרכז הרפואי הראשון בכללית בכל הארץ המבצע את השתלת הקוצב המתקדם

פרופ’ משה פליגלמן, מנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל:

מדובר בבשורה חשובה לחולי הלב. השתלת הקוצב החדשני תאפשר לנו להמשיך להוביל את מערך רפואת הלב של כרמל לרפואה מתקדמת יותר, לטובת המטופלים שלנו.

דודי, תושב הקריות בן 55 כבר עבר עד היום 3 פעמים השתלת קוצב. זאת בגלל מבנה אנטומי מיוחד של עצם הבריח שלו מה שגורם לשחיקה ופגיעה בחוטי הקוצבים המושתלים ומצריך את החלפת הקוצב.

ד”ר חורחה שלימאסר וקוצב המיקרה (צילום: אלי דדון)

ד”ר חורחה שליאמסר, מנהל המעבדה לאלקטרופיזיולוגיה במרכז הרפואי כרמל שהסביר את הבעיה במבנה האנטומי המיוחד של עצם הבריח אצל דודי, אומר:

הפתרון היחידי שיכולנו להציע לדודי היה באמצעות הקוצב החדש ה MICRA  של חברת מדטרוניק העולמית שהינו קוצב קטן וייחודי הפועל ללא חוטים כלל, ומושתל ישירות ללב. וכך פתרנו בעצם את בעיית שחיקת החוטים שהייתה לדודי ולעוד חולים רבים כמותו.

עוד הוסיף ד”ר שליאמסר:

הקוצב החדשני שהושתל הינו קטן בהרבה מגודלו של קוצב רגיל, וגודלו כגודל מטבע והוא אינו מצריך הכנסת אלקטרודות דרך הווריד אל תוך הלב. מעדכן כי קפסולת הקוצב החדש  מוחדרת בצנתור ישירות לחדר ימין של הלב ומעוגנת בו על ידי מנגנון מיוחד. הקוצב החדש הינו פריצת דרך בתחום טיפולי האלקטרופיזיולוגיה בלב והוא מאפשר להכניס את הקוצב באמצעות צנתור בלבד וללא חתך וניתוח כלל.

בבית חולים כרמל אומרים, כי דודי הינו החולה השני שעבר בהצלחה את השתלת הקוצב החדשני בכרמל, וכבר למחרת השתלת הקוצב השתחרר לביתו וחזר לעבודתו במשרד רואי החשבון שבו הוא עובד והוא מרגיש מצוין.

יש לציין, כי בית החולים כרמל הינו הראשון מבין בתי החולים של הכללית בכל הארץ שהשתיל את הקוצב החדש והוא נבחר לבחינת הכנסת הטכנולוגיה החדשה לכללית. בנוסף לכך שהמחלקה הקרדיולוגית שביצעה את ההשתלה המוצלחת הינה אחד ממרכזי המצוינות המוכרים והמובילים של בית החולים והיא הוכרה וזכתה גם כמרכז מצוינות ארצי מוביל של הכללית.

ד”ר חורחה שלימאסר וקוצב המיקרה (צילום: אלי דדון)

את השתלת הקוצב ביצע ד”ר שלימאסר, יחד עם ד”ר ניסן בן דוב, רופא בכיר ביחידה.

ד”ר שליאמסר מסביר:

בחמישים השנים האחרונות מבצעים רופאי הלב בארץ ובעולם השתלות של קוצבים, כדי להציל חולים שסובלים מדופק נמוך ונמצאים בסכנת חיים. המכשור השתפר בהדרגה במהלך השנים ובמקביל הממדים של הקוצבים קטנו באופן משמעותי.
הסוללה של קוצב הלב, אשר בתחילת הדרך הייתה מספיקה רק לכמה שנים, כיום יכולה לפעול בין 10–15 שנים, ללא צורך בהחלפת הקוצב. יחד עם זאת, עד לאחרונה הקוצבים היו חשופים לסיבוכים שונים. הפרוצדורה של השתלת קוצב כוללת החדרת אלקטרודות קיצוב דרך וריד מרכזי אל  תוך הלב. באחוז קטן יחסית הניתוח יכול להסתבך בחזה אוויר הנוצר מחור בקרום הריאה, הזזת אלקטרודות ואף מחדירה של אלקטרודות דרך דופן הלב עם התפתחות דימום.
לאורך זמן האלקטרודות עלולות להשתפשף ולהישבר וכך לגרום לסיבוכים נוספים. האלקטרודות מועברות דרך מסתם הלב ובחלק  מהמקרים  קיימת סכנה של נזק למסתם. כמו כן, אלקטרודות עלולות לגרום להצרות ואף לחסימה של הורידים דרכם הושתלו. אולם הסיבוך של קוצבי הלב הנחשב לקשה במיוחד , הנו זיהום המקום שבוא מושתל גוף הקוצב או של אלקטרודות הקיצוב. במקרים של זיהום הרופאים חייבים להוציא את כל מערכת הקוצב והחוטים בניתוח, כיוון שאנטיביוטיקה לא עובדת על חיידקים שקשורים לאלקטרודות קיצוב.
ד”ר חורחה שלימאסר וקוצב המיקרה (צילום: אלי דדון)

עוד מוסיף ומסביר ד”ר שליאמסר, “כי יתרונות הקוצב החדש הינם, חיסכון משמעותי בהקטנת הזיהום, הקוצב החדש מוחדר באמצעות צנתור ישירות ללב ואינו דורש חתך חיצוני בעור כדי להחדיר אותו לגוף. אורך זמן פעולת החדרת הקוצב החדש קטן לעומת השתלת קוצבים מהדור הקודם.  הקוצב החדש מושתל בחולה בצנתור פשוט יחסית בעוד השתלת קוצב בשיטה הרגילה גם כרוכה ביותר כאבים, החלמת החתך הניתוחי ובסיכון לזיהום”.

“מחיר הקוצב החדש הינו יקר לעומת הקוצבים הרגילים. עלות קוצב החדש הינה פי 5 לעומת קוצב רגיל, אולם הוא אינו מתאים לכל מטופל. קוצב הMICRA  החדש מתאים לחולים עם ורידים המובילים ללב חסומים, מטופלי דיאליזה הסובלים מבעיות של חוסר ורידים ונטייה מוגברת לזיהומים, ולחולים שסבלו מזיהומים חוזרים במערכת הקיצוב בעבר מטופלים עם מאפיינים אלו יופנו  להשתלת קוצב זה רק ע”י רופא מומחה באלקטרופיזיולוגיה וקוצבים”.

מנהל בית חולים כרמל, ד”ר אבי גולדברג

מנהל ביה”ח כרמל ד”ר אבי גולדברג:

השנה אשרה הנהלת הכללית מאות אלפי שקלים לטובת השקעות בטכנולוגיה ייעודית עבור המחלקות הקרדיולוגיות בכל בתי החולים של הכללית בעיקר בתחומי האלקטרופיזיולוגיה והצנתורים. אני שמח כי בית החולים כרמל והמחלקה הקרדיולוגית שלנו נבחרו להיות הראשונים בארץ כדי לבחון ולהטמיע את השימוש בטכנולוגיית הקוצב הזעיר, אומר ד”ר גולדברג. המערך הקרדיולוגי של כרמל מוכר וידוע כמרכז מצוינות ומובילות בכל רחבי הארץ ואנו שמחים להעמיד את הטכנולוגיה הטובה ביותר לטובת המטופלים שלנו בכל רחבי חיפה והצפון.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.