כללית החלה במבצע חיסוני השפעת במחוז חיפה וגליל מערבי | השנה כולל החיסון גם את שפעת החזירים

מבצע חיסוני השפעת בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי החל. במסגרתו אחיות הקופה במחוז מחסנים את החולים המרותקים בבתיהם ובמרפאות ברחבי המחוז.

רות ברוך – מנהלת הסיעוד במחוז, שמרכזת את המבצע:

אנו עתידים לחסן כ-175 אלף איש ברחבי המחוז. ההתמקדות היא בקבוצות יעד, כפי שהוגדרו על ידי משרד הבריאות, כנמצאות בסיכון גבוה לחלות ולפתח סיבוכים של המחלה בהם: חולים כרוניים, בני 65 ומעלה בדגש על מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה לחלות בדלקת ריאות, שוהים במוסדות ומרותקים לביתם.
רות ברוך, מנהלת הסיעוד של המחוז (צילום: יח"צ כללית)
רות ברוך, מנהלת הסיעוד של המחוז (צילום: יח”צ כללית)

“משרד הבריאות ממליץ מאד לחסן ילדים מגיל 6 חודשים ועד גיל 12 שנים, בשל היותם חשופים לתחלואת שפעת וסיבוכיה ומפיצים את המחלה לבני ביתם הסובבים אותם, בעיקר הורים אשר תחלואה שלהם מהווה גם נזק כלכלי למשפחה ולחברה, בשל היעדרות מהעבודה. כמו גם של הסבים והסבתות, שהם בדרך כלל כבר בקבוצת סיכון לסיבוכים מהמחלה. על פי החלטת משרד הבריאות, ילדי כיתות ב’–ד’ יחוסנו בבתי הספר”.

“קבוצת יעד נוספת היא נשים המתכננות היריון, נשים הרות ולאחר לידה. נשים הרות רבות חוששות להתחסן כנגד שפעת, אך הן אינן מודעות לחשיבותו הרבה  כפי שניתן ללמוד, בין היתר, ממחקר בינלאומי שערך מכון ‘כללית’ למחקר יחד עם המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן בארה”ב (CDC US). מהמחקר עלה שבמהלך 6 עונות הפחית החיסון נגד שפעת ב־40% בממוצע את הסיכון של נשים הרות לאשפוז בעקבות המחלה. כמו כן, מתן החיסון לאם ההרה מהווה גם הגנה על הילוד עד הגיעו לגיל חצי שנה, רק אז ניתן לחסן תינוקות וכן לנשים לאחר לידה”.

 עוד מוסיפה ברוך, בעניין זמינות החיסון: “אמנם, הגעת החיסונים ארצה לכל קופות החולים התעכבה על ידי היצרן בחו”ל, אולם לא צפוי מחסור ויהיו די חיסונים. עם זאת, מאחר והמבצע החל מאוחר יותר וכדי להבטיח יעילותו המרבית, חשוב להקדים ולהתחסן במהלך החודש הקרוב. בכללית נערכים לקלוט את כל הפונים ולחסנם במהלך כל שעות יום פעילות המרפאות ובאירועים מיוחדים, בעיקר כאלה המותאמים לילדים”.

נורית בר נוי מעתלית מחסנת את שובל נגד השפעת

ד”ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וג”מ:

אין יסוד למיתוס הנפוץ שכביכול עלולים לחלות בשפעת בעקבות החיסון, שכן מדובר בווירוסים מומתים. טענה זו משוללת יסוד ותגובות הלוואי מעטות וקלות. לעומת זאת, שפעת היא מחלה מאד בלתי נעימה ואף מסוכנת. היא מופיעה באופן פתאומי ותסמיניה הם חום גבוה, חולשה, עייפות, כאבי שרירים, שיעול, כאבי ראש חזקים. היא נמשכת בין שבוע לעשרה ימים. אין מדובר במחלה קלה כפי שנדמה לעתים ובמקרים מסוימים עלולים הסיבוכים האלה להיות קטלניים, בעיקר לאוכלוסיות בסיכון ובהם בני 65 ומעלה, חולים כרוניים, ילדים ונשים הרות. מדי שנה אנו עדים למקרי תמותה מצערים בעקבות סיבוכי המחלה.

“יש להדגיש כי כבר אובחנו השנה מקרים של שפעת החזירים והחיסון כולל גם זן זה ומסייע בהגנה בפניה. את מי אסור לחסן? חולים במחלת חום חריפה. במידה וידועה רגישות לחיסון זה או רגישות משמעותית לחלבון ביצה. יש להתייעץ עם צוות המרפאה.  חשיבות רבה יש גם לכך שצוותי רפואה יתחסנו גם כהגנה על עצמם, כמי שחשופים למחלה בהיותם במגע עם חולים רבים, גם כדי שיהיו זמינים לחולים במהלך המגיפה וגם כדוגמה אישית וינתן פתרון מותאם”.

שרית כרמלי מכרמיאל חבצלת (צילום: כללית) מחסנת ילדה נגד השפעת)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.