בריאות הנפש בחיפה • בשל הסטיגמה הקשה 50-80% מטופלים נמנעים מקבלת טיפול מסודר בבריאות הנפש

“בעיה נפשית – היום שלי – מחר אולי שלך?

צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי עורכים סדרת אירועים לציון יום בריאות הנפש העולמי תחת הסיסמה “בעיה נפשית – היום שלי – מחר אולי שלך?“, במטרה להסיר את הסטיגמה בתחום בריאות הנפש.

ד”ר טטיאנה ז’לוזין, מנהלת שירות בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי:

מדובר בבעיה ששכיחותה גבוהה ביותר, כאשר הסטיגמה הקשה גורמת ל50%-80% להימנע מקבלת טיפול מסודר ולכך השלכות גם על הסביבה והחברה.
ד"ר טטיאנה ז'לוזין (צילום: צביקה מינקוביץ)
ד”ר טטיאנה ז’לוזין (צילום: צביקה מינקוביץ)

בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי מדווחים, כי במחוז מטופלים כיום בתחום בריאות הנפש 19.5 אלף מבוגרים ו4.5 אלף ילדים, שמשמעם 130 אלף ביקורים במבוגרים וכ 50 אלף ביקורים בילדים. בנוסף על הפעילות הטיפולית במרפאות והוספת מרפאות לילדים ומבוגרים ברחבי המחוז, עורכים צוותי כללית פעילויות בקהילה בתחום ברה”נ אשר תוגברו במגוון אירועים הנערכים בהקשר של שבוע בריאות הנפש העולמי, שצוין בחודש אוקטובר.

ביקור מרבך בהוסטל ק חיים (צילום: סמר עודה)

הסטיגמה היא תופעת הלוואי הקשה ביותר של מחלות הנפש, מציינת ד”ר טטיאנה ז’לוז’ין, מנהלת מערך בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. מקובל לחשוב שאחד מכל ארבעה אנשים חווה במהלך חייו משבר נפשי ושכיחות התחלואה הקשה, כמו סכיזופרניה היא כ 1%.

בטיפול נכון ניתן לאזן ואף לרפא חלק מהחולים ולהשיבם לתפקוד. אך בשל הסטיגמה הקשה, כ 50% נמנעים מלפנות לטיפול מסודר ובקרב תחלואה הקשה כ80% אינם פונים לטיפול כזה גם כתוצאה מבוחן מציאות לקוי הקשור במחלתם. לנתונים אלה השלכות לא רק על המטופל עצמו, הסובבים אותו אלא גם על החברה כולה.

על היקף הבעיה ניתן ללמוד מכך שמייחסים פגיעה בתל”ג (תוצר לאומי גולמי) בהיקף של כ 4% בשל קשיי תפקוד על רקע נפשי. זאת לעומת 2% בלבד המהווים משקלה של החקלאות בתוצר הלאומי, כדוגמה. אילו היו פונים לטיפול, ניתן היה למנוע נזק גדול להם, למשפחה ולחברה אך החברה עדין מציגה דעות קדומות קשות כנגד קבוצת חולים זו וכך נוצר מחסום הבושה.

על כן הוחלט בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי למקד את הפעילות במסגרת שבוע בריאות הנפש, גם בהתאם למגמה העולמית, בשבירת הסטיגמה הקשה. צוות בריאות הנפש במחוז, בהובלתה של מיכל אידלמן – מנהלת הסיעוד במערך, יזם מגוון פעילויות הממוקדות בתחום זה, תחת הכותרת: ” בעיה נפשית- היום שלי מחר אולי שלך?” כשהמסר הוא שמדובר בהפרעה ממנה עלול לסבול כל אחד, בכל שכבה מעמד מגזר או מגדר.

כחלק מהפעילות יוצאים צוותים ממרפאות ראשוניות של כללית ברחבי המחוז למפגשים בהוסטלים הממוקמים בסמוך למרפאתם, במטרה להכיר את המתמודדים במסגרת חייהם וכמטופלים. במהלך המפגש הם מקיימים עמם שיחות בגובה העיניים מתוך רצון להכירם במסגרת חייהם וללמוד על אורח החיים, החלומות וההתמודדויות.

האורחים מכללית התקבלו בשמחה במסגרות השיקום השונות וציינו כי היה מרגש וחשוב לפגוש את המתמודדים במקום מגוריהם ובמסגרת חייהם הטבעית, להכירם כאנשים שלמים ולא רק כמטופלים ולהבין צדדים נוספים בחייהם.

אין ספק ציינו שהמפגש לא רק שבר סטיגמות, אלא טרם גם לשיפור הקשר הטיפולי. כמו כן תערך פעילות לתלמידים בבי”ס איינשטיין בהקשר של התכנית “סליחה על השאלה” ולצוותי כללית במחוז מתוכננת חוויה מיוחדת במופע הסטאנד אפ של מתמודדים “סליחה על ההפרעה“.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.