לא שקופים יותר • ראיון מיוחד עם האנשים ששומרים לנו על חופים נקיים וסביבה בטוחה

אמסלם, סויטאת ועבאדי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

את היום הם מתחילים בשעה חמש בבוקר, עובדים בשתי משמרות בחום ובשמש הקופחת כל זאת על מנת שנהנה מאווירה נעימה בחופי הרחצה וממרחב נקי ובטוח. השמירה על חופי הרחצה לא קלה כלל במיוחד שחלק לא קטן מהציבור מלכלך ולא דואג לנקות אחריו.  

מערכת חי פה יצאה לפגוש את האנשים שעומדים מאחורי המלאכה הקשה.

ניקוי ותחזוקת חופים (צילום: אגף החופים בחיפה)

תכירו את מחמד סויטאת, אחראי על הפועלים והתחזוקה בחוף דדו ומי שעובד בחוף מזה 16 שנה. בראיון לחי פה מספר סויטאת, על השינוי המשמעותי שנעשה עם כניסתו של מנהל אגף החופים החדש יחיאל חיליק אמסלם, ועל הקשיים מולם הם מתמודדים על מנת לשמור על חופים נקיים.

מחמד סויטאת אחראי על הפועלים והתחזוקה בחוף דדו ((צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

בשנה אחת נעשה פה מה שלא נעשה ב-16 השנים האחרונות


"עם כניסתו של המנהל החדש נעשו כאן הרבה שינויים לטובת החוף והציבור מבחינת החידושים והשיפוצים שנעשו בחופים מבחינת רמת הניקיון ואנחנו בתורנו דואגים שהחוף יהיה נקי ומתוחזק, על מנת שהמתרחצים והמבקרים ייהנו מאווירה נקייה ונעימה. מספר סויטאת, ומוסיף, רק יש לנו בקשה מהציבור לסייע לנו בלשמור על הניקיון. אנחנו עובדים מאוד קשה בחום ובשמש ומאוד קשה לנו כשאנחנו נתקלים במתרחצים שלא מתייחסים אלינו בכבוד או בחוצפה. כאלה שצועקים ומשפילים אותנו והמשפט הכי שימושי "אנחנו משלמים ארנונה בשביל זה אתם כאן. כאילו הם משלמים בשביל ללכלך זה מאוד פוגע ונותן תחושה לא טובה כי אנחנו בסך הכל עובדים על מנת שהם ייהנו מרמת ניקיון טובה ואווירה נעימה."

"במהלך שנות עבודתי עברתי הרבה השפלות וצעקות. במקום לכבד אותנו גם צועקים ולא נותנים להשלים את העבודה. לדוגמה על מנת לנקות את השירותים או המלתחות אנחנו חייבים לסגור את המקום לזמן קצר עד שמסיימים לנקות. קורה שמגיעה אישה או מגיע גבר מתחילים לצעוק על מנת לפתוח להם את הדלת ולתת להם להיכנס, הם לא מבינים שאנחנו חייבים לסגור ולנקות על מנת שיכנסו למקום נקי ולא מלוכלך ושאנחנו עושים זאת למענם. אבל אני חייב לציין שלא מדובר בכל המתרחצים כי יש גם חלק שמכבד, מודה וגם אומר מילה טובה".

ניקיון אשפה (צילום: אגף החופים בחיפה)

"יחיאל המנהל החדש עשה מה שלא הצליחו לעשות ב -16 השנים האחרונות, בנוסף לשינויים שנעשו מבחינת חידוש החופים הוא גם הגיע עם גישה ויחס שונה לפועלים. אני זוכר שבמהלך 16 השנים בהם עבדתי אף מנהל לא היה מתייחס אלינו, או מקשיב לנו, לא היה מגיע ומדבר איתנו ולמשרד של המנהל אף פעם לא נכנסו. היום עם כניסתו של יחיאל לתפקיד הכל השתנה, הוא משמש אוזן קשבת לעובדים, מתייחס ומדבר בכבוד לעובדים, בגובה העיניים וכשווים בין שווים, מעריך אותנו  וכל עובד שיש לו בעיה הוא פונה אליו מבלי לחשוש והוא דואג לפתור אותן. ברגע שהמנהל מעריך זה נותן לנו מוטיבציה לעבוד יותר ,להשקיע יותר ולעבוד באווירה כיפית וזה המצב היום. מה גם שלראשונה מנהל מחליט לתת לנו מענק מצוינות. הוא תמיד רק לטובת העבודה".

"המסר שלי לאנשים שיתיחסו לחוף כאילו שזה הבית שלהם ולשמור עליו, כי הרבה מגיעים ובמבצעים וונדלזים, שוברים את השירותים וזכוכיות וזה יכול לפגוע באחרים. הם צריכים לאסוף את האשפה שלהם".

מחמד עבאדי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

מוחמד עבאדי שהתחיל לעבוד בחוף מגיל 17 וכיום הוא סטודנט להנדסת תוכנה בטכניון  ומשלב בין עבודה ללימודים מספר: "אנחנו עובדים מאוד קשה ובכל בוקר במקום להגיע לחוף נקי אנחנו נתקלים בהרבה זבל ואשפה אותם השאירו המבלים. המסר שלי במיוחד לצעירים ולציבור כשאתם מסתכלים על עובד הניקיון תזכרו שהוא עובד קשה למענכם וכשאתם רוצים לזרוק  זבל תחשבו  על אותו עובד".

יחיאל (חיליק) אמסלם מנהל אגף החופים בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

מנהל אגף החופים בחיפה, יחיאל (חיליק) אמסלם: "החופים זה מקום הבילוי. חופי חיפה הם החופים המוכרזים הגדולים בארץ שנותנים שירות לאלפי אזרחים וכמטרופולין אנחנו מושכים קהל גם מחוץ לעיר. לפי הנתונים של משרד הפנים רק בשנה שעברה היו בחופי חיפה כשלושה מיליון מבקרים. נכון שאנחנו נתקלים בבעיות ניקיון ואי שמירה על הסביבה החופית שפוגעת בעצם בחי, בים ובנו כאזרחים יחד עם זאת אני לא יכול להגיד שכל הציבור כזה אני רואה ציבור ששומר על הניקיון וזורק את האשפה אבל יש גם ציבור שפחות מודע לנזק של הלכלוך והאשפה שעושה לסביבה בה אנחנו חיים. במבט קדימה אנחנו חייבים לעשות מאמץ לשמור על הניקיון במרחב הציבורי ובטח ובטח בחופי הרחצה".

על השינוי בגישה וביחס לעובדים אומר אמסלם: "אנחנו בסוף מנהלים מפעל שמושתת על אנשים לא על מכונות בסך הכל גם כשאני נפגש עם ראש העיר במדיניות שלה האדם הוא במרכז, אם הוא אזרח, ואם הוא עובד עירייה, ואם הוא עובד קבלן, מבחינתה ומבחינתי כולם שווים. בסוף ההשקעה בכל עובד ועובד היא מניבה את אותן תוצאות ואותה מוטיבציה. אנחנו רואים שאותם אנשים מסורים לעבודה, עבודה לא פשוטה לעבוד בשמש לעבוד בחום בשעות ארוכות אנשים נותנים מעל ומעבר. השנה כבר פעם שנייה שהנהגתי פרויקט מענק מצוינות שלקראת חג הפסח אנחנו אוספים את כל הפועלים לטקס והעובדים שהשקיעו יותר מאחרים מקבלים מענקים כספיים ואני חושב שזה איזשהו הבעת הערכה והוקרה על הפעילות הקשה שהם עושים במהלך כל השנה".

"נכון שיש סיטואציות קשות ולא נעימות אבל יש גם בסיטואציות נעימות וטובות של כבוד והערכה.  אנחנו מקבלים הרבה מכתבי תודה והערכה לעובדים שעובדים קשה בין אם על הניקיון ובין אם על החזרת אבידות ויש הרבה כאלה. יש לי בקשה לציבור אם העובד סוגר את השירותים לכמה דקות כדי לנקות אתם צריכים להבין שזה כדי שתכנסו אחר כך לאווירה יותר נעימה וצריך לבוא ולהבין שהחופים של כולנו שהחופים של כולנו והתפקיד של כולנו כעובדים ואזרחים לשמור על אותו מרחב שימשיך לשרת אותנו ולתת לנו את אותן חוויות נעימות שאנחנו רוצים לקבל".

ניקוי ותחזוקת חופים (צילום: אגף החופים בחיפה)

"נושא חשוב שאני רוצה לציין הוא שלאורך רצועת דדו כדי להגביר את הניקיון שוטפים את הטיילת עיריית חיפה הקימה משהו מיוחד חדר משאבות מיוחד ובאמצעות צינור שמונח לאורך כל שובר הגלים ומול מסעדת הקדרים שואבת את מי הים ואיתם אנחנו שוטפים את הטיילת ככה שאנחנו גם מהפן הזה שומרים על הניקיון ומצד שני לא מבזבזים מים מתוקים עם אותם מים אנחנו ממלאים את בריכת הפעוטות".

"אני מאחל שנה טובה לכל האזרחים. חשוב שיבואו ויבלו בים אנחנו מכינים ומגבירים את כוח העובדים על מנת שייהנו מסביבה נעימה בחג יחד עם זאת בחג אני קורא לאזרחים שפוקדים את החופים לסייע לנו בשמירה על הניקיון , פיזרנו מלא פחים והקצנו הרבה משאבים על מנת לאפשר לאותם חוגגים לחגוג ומצד שני לשמור על הסביבה החופית וביחד נוכל לשמור על מקום בטוח וגם נעים לבילוי".

סויטאת ועבאדי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
ניקיון אשפה (צילום: אגף החופים בחיפה)
3 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  כל הכבוד!!! באמת הגיע הזמן לפעילות מבורכת זו. יישר כוח!!!

 2. מירי גולדשמידט אמר/ה

  כל הכבוד על הכתבה. אנחנו מגיעים לחוף הים ונהנים מהנקיון ומיופי החוף. יש הרגשה טובה, רואים אנשי נקיון ואת אנשי הבטחון ואת הפאראמדיקים מסביב. הכל נקי ומבריק. בכל פעם שהיה צורך לאמר דבר מה- תמיד הם היו בסבר פנים יפות.
  אני מקווה שהמצב ישתפר ותושבי העיר ירגיעו קצת את האלימות המילולית ואת הזוהמה והונדליזם שמשאירים אחריהם.
  החוף הוא של כולם.
  בואו נהנה ממנו יחד.
  שנה טובה וחתימה טובה לכולם.

  1. גידי אמר/ה

   שלום רב. כמבלה קבוע בחוף הסטודנטים יש לא מעט בעיות של סדר ציבורי אם זה צעירים שמגיעים לחוף עם בידוריות,משקאות חריפים ובמשך כשש שעות שאנחנו מבלים בחוף לעיתים פעם אחת אנחנו רואים את היס"ח עושים סיבוב ונעלמים לכל היום.אין מספיק פיקוח.קראתי את כל הכתבה שלכם ומעריך מאד את העבודה והעובדים וכמובן את המנהל החדש ואומר כל הכבוד לכם ויחד עם זאת אומר זו העבודה שבחרתם לעשות .הצעת יעול,ביקרתי לפני שנה בחוף הים באשקלון וראיתי שיש להם טרקטור שגורר אחריו סוג של מחרשה שגורפת את כל הליכלוך והאבנים וכך מנפים את החול וכיף להגיע לחוף נקי יותר.ואכן יש אנשים שמשאירים את הלכלוך ושאריות המזון אחריהם ואולי אם יהיו יותר פקחים בחוף ירשמו קנסות וכשפוגעים בכיס כולם מתנהגים אחרת.המשך עבודה מבורך.

לא ניתן להגיב