רונן נודלמן מנהל כללית מחוז חיפה וגליל מערבי מסכם חצי שנה בתפקיד בראיון חג לראש השנה

רונן נודלמן מונה בחודש פברואר השנה למנהל כללית מחוז חיפה וגליל מערבי, המחוז הגדול בארץ. רונן העניק ראיון ראשון לחי פה, בו הוא מסכם חצי שנה בתפקיד, מספר על האתגרים, החידושים והיעדים ומברך את העובדים והלקוחות לשנה החדשה.

ראיון עם רונן נודלמן – כללית (כתבתה של סמר עודה – כרנתינג’י)

מה הם הדברים ששמת על סדר היום, עם כניסתך לתפקיד ומה הצלחת לעשות בתקופה שבה אתה מכהן?

אמנם אני רק מספר חודשים בתפקיד אבל מכיר את המחוז הרבה מאוד שנים, כי את הקריירה שלי התחלתי לפני כעשרים שנה במחוז חיפה וגליל מערבי. מדובר במחוז הכי גדול בארץ מבין כלל מחוזות הכללית ולמעשה אם אנחנו משווים אותו לקופות, המחוז הזה הוא בגודל של קופה, כלומר, לפי מספר הלקוחות הוא גדול מלאומית וכמעט בגודל של מאוחדת.

פריסה גיאוגרפית גדולה וריבוי מרפאות בישובים קטנים: מה שמייחד את המחוז שלנו חיפה וגליל מערבי, זה שיש בו הרבה מרפאות, כמות גדולה של שירותים ושל רופאים. יש לנו שני מרכזים רפואיים מאוד גדולים – המרכז הרפואי לין וקריית הבריאות זבולון שלמעשה זה משהו ייחודי שקיים רק בכללית. במרכזים רפואיים אלה אנחנו נותנים את כל השירותים של רפואה יועצת, יש חדרי ניתוח ומבצעים שם אלפי פעולות בשנה, כולל פעולות בהרדמה מלאה.
בנוסף, המחוז הזה עובד בשיתוף פעולה מלא בצורה של מרחב עם בית חולים כרמל, כאשר מרבית המומחים של בית חולים כרמל (למעלה מ-80%) עובדים בצורה כזו או אחרת בקהילה. יתרון נוסף שלנו הוא שלמרות הפריסה הגיאוגרפית הגדולה, אנחנו פרוסים בכמות גדולה של ישובים, אם זה בערים, אם זה בכפרים ואם זה בהתיישבות העובדת. אנחנו נותנים שירותים לכלל האוכלוסייה מבלי שאנחנו מסתכלים על הנושא התקציבי כי גם במקומות האלה צריך לתת שירותים.

באיזה שירותים מצטיין מחוז חיפה וגליל מערבי ובאיזה שירותים המחוז עדיין טעון שיפור?

כמו שציינתי, במחוז שלנו נותנים מגוון רב של שירותים. בסקר האחרון של משרד הבריאות, למרות שיש מחסור ברפואה במדינת ישראל במקצועות כאלה ואחרים, למעשה במחוז שלנו אורך התורים לרופאים והיועצים, כולל למקצועות הבעייתיים – הוא הטוב ביותר בכללית. אבל מעבר לזה שהוא הטוב ביותר בכללית, הוא גם הטוב ביותר בארץ. למעשה אנחנו נותנים פריסה של שירותים כמעט בכל מקום במרחב שלנו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

למרות כל מה שציינת עדיין המבוטחים נאלצים להמתין זמן ארוך מאוד?

אנחנו מקדמים את השירותים הדיגיטליים בקופת חולים כללית כולה וגם במחוז שלנו. השירותים הדיגיטליים כוללים רופא משפחה, רופא ילדים, רופא עור ועוד. את השירותים האלה ניתן לקבל את און ליין. יש לנו מכשיר שחברה ישראלית פיתחה אותו והיום רק לקוחות כללית יכולים לרכוש אותו ולשים אותו בבית. המכשיר מאפשר לעשות בדיקות א.ק.ג, בדיקות גרון, בדיקות אוזניים ולשדר את זה לרופא של כללית, שיכול לתת במהרה את התשובה למשפחות. אנחנו מבטלים בהדרגה את הצורך לקבל טופס 17 ומרשמים כי הכול הופך להיות דיגיטלי.

רופא מומחה יועץ לרופא המטפל – פיתחנו שירותים כמו רופא סוכרת ואינדוקרינית, שהתור אליהם ארוך בכלל במדינה. אנחנו מקצרים את התורים על ידי שירות של “רופא יועץ לרופא”. יש לנו כ-1,200 יעוצים כאלה בחודש, אשר חוסכים למטופל ביקור אצל רופא נוסף. פיתחנו את השירות לתחומים נוספים כמו כבד ונפרולוגיה, ואנחנו רואים שככל שהרופאים משתמשים בשירות הזה, לאט לאט אורך התור יורד ויותר אנשים מרוצים. את השירותים האלה נותנים טובי הרופאים מבתי החולים ומהמרפאות היועצות, כלומר מדובר בייעוץ ברמה מאוד מאוד גבוה.

התחלתם לפני כשנה בפיילוט שיקום מרחוק איפה אתם עומדים בפיילוט הזה?

מדובר בפיילוט של ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. אנו מפעילים את הפיילוט כעת בעיקר באזורים המרוחקים, כאשר לאט לאט היישום הולך וגדל ברחבי המחוז ואנחנו רואים שאנשים מאוד מרוצים מהשירות הזה.

כיצד אתם מתמודדים עם סוגיית הזדקנות האוכלוסייה, במיוחד כאשר בחיפה יש אחוז גבוה של קשישים?

בחיפה והקריות יש אחוז מאוד גבוה של קשישים. אנחנו מטפלים במרפאות שלנו בערך ב-30% קשישים, מסך המטופלים. לא פשוט להתמודד עם היקף כה-גבוה של קשישים, גם מבחינת מאמץ הרופאים וגם מבחינת המאמץ של הצוות הסיעודי.
אנחנו מאוד משקיעים באוכלוסייה הזאת, גם במרפאות וגם בביקורים בבתים, שם אנו מפעילים את היחידה להמשך טיפול. יש לנו היום למעלה מאלף לקוחות שמקבלים שירות בבית, דרך היחידה. השירות בבית המטופל הקשיש ניתן, על פי הצורך, על ידי רופא, אחות, עובדת סוציאלית, פיזותרפיסטית, מרפא בעיסוק וכן הלאה.

עם איזה אתגרים אתה מתמודד מאז כניסתך לתפקיד ?

הקמנו יחידה גריאטרית מאוד גדולה ברמות רמז, תוך השקעה של מספר מליונים. פתחנו שתי מרפאות חדשות – באיינשטיין וגם ברמת הנשיא. חידשנו מרפאות שהרבה מאוד שנים לא שופצו ולא דאגו לאבזר אותם כמו שצריך – כרמל צרפתי, קריית שפרינצק. בימים אלה אנו מקימים מרפאה חדשה בקסטרא, אשר תפתח בקרוב.

חנוכת מרפאת זאב המשופצת בכרמל הצרפתי - כללית (צילום: ירון כרמי)
חנוכת מרפאת זאב המשופצת בכרמל הצרפתי – כללית (צילום: ירון כרמי)

בכל שכונה גדולה חדשה אנחנו פותחים את השירותים שלנו. בטירת הכרמל הוקמה השכונה “גלי כרמל”. אנחנו פתחנו שם מרפאה שכונתית, עוד בטרם אכלוסה. חשוב לנו להמשיך ולהשקיע בכל התשתיות ובכל המתקנים בכל אזור ובכל שכונה.

מדדי האיכות הרפואית של מחוז יפה וגליל מערבי, הם במקום הראשון בארץ וזה כבר לאורך זמן. אנחנו יכולים לראות שכל חודש המחוז מככב מבחינת המדדים, זה אומר שלמרות הקושי הגיאוגרפי, אנחנו עובדים מאוד יפה, צומחים ומפתחים את השירותים בכל מקום ובכל נקודת זמן.

בנוסף לסקרי האיכות, גם של המדינה וגם של הכללית, גם ב”סקרי יהלום” (סקר שביעות הרצון של המטופלים בסניפי קופות החולים) המחוז מוביל לאורך זמן גם ברפואה ראשונית וגם ברפואה יועצת. כלומר, השירות שאנחנו נותנים לאוכלוסייה שלנו, גם ברפואה הראשונית וגם ברפואה היועצת הוא השירות הטוב בארץ. דבר נוסף שחשוב לציין, זה שיש נהירה מאוד גדולה של לקוחות מכל הקופות לכללית. זה מחוז שצומח יש יותר ויותר לקוחות שמצטרפים אלינו ואנחנו שמחים על כך.

רונן נודלמן בפתיחת מרפאת זאב לאחר שאברה שיפוץ (צילום: ירון כרמי)

כיצד אתם מתכוננים לעונת הסתיו והחורף, שמביאים איתם שפעת ווירוסים, שגורמים כל שנה מחדש לקריסה בחדרי המיון?

השנה, החיסונים יינתנו מתחילת נובמבר 2019 ואנחנו ערוכים מבחינת הכמויות. בעניין הבעייה הלאומית בכל מה הקשור לעומסים בחדרי המיון, יש לנו רשת מיונים קהילתיים שהקמנו – 6 במספר. לפני שנה הקמנו מיון במרכז הרפואי לין בשיתוף בית חולים רמב”ם. היתרון במיון הקהילתי זה אנשים שמגיעים לשם מקבלים את כל מה שמקבלים במיון של בית החולים ותוך שעתיים מגיעים הביתה אחרי טיפול ובדיקות. 96% מהאנשים שמגיעים מסיימים את הטיפול בבית ורק 4% מופנים אחר כך לבית החולים וזה משהו שקיים רק בכללית.

כללית - מיון קהילתי במרכז הרפואי לין (צילום -צבי מינקוביץ)
כללית – מיון קהילתי במרכז הרפואי לין (צילום -צבי מינקוביץ)

האם המיון הקהילתי הוריד את העומס מבתי החולים?

לצערי זה לא הוריד עומס מבתי החולים, אבל ככל שנפתח יותר ויותר מיונים קהילתיים כאלה, אנחנו נסייע יותר לאוכלוסייה ונוריד מהעומסים בבתי החולים.

מה לגבי טופס 17?

אנחנו מכירים את הקושי שבמתן טופס 17 ואנחנו הולכים לבטל אותו. כל מה שהוא בירוקרטי למעשה הולך ויורד ואנחנו נותנים פתרונות דרך הדיגיטל.

תופעה מדאיגה היא ההשמנה והסכרת. כיצד אתם מתמודדים עם המגפה הזו?

מדובר בנושא מאד קריטי והוא מעסיק אותנו המון. יש לנו רשת של רופאים, שהם מומחי סוכרת  שפרוסים בכל רחבי המחוז ומעבר לטיפול של רופא המשפחה, ניתן לתאם תור גם לרופא סוכרת. יש רופאי סוכרת שמגיעים לאזורים מרוחקים, לפרק זמן קצר, כדי לסייע ולהכשיר אחרים להתמודד עם הבעיה הזאת. יש לנו סדנאות שנועדו למנוע את הבעיות האלה. לדוגמה, במגזר הערבי יש הרגלים שאנחנו מנסים לסייע למטופלים לשנות.
יש לנו ביקנעם מרפאת השמנה לילדים שמגיעים אליה ילדים מכל המחוז. במרפאה נותנים שירות מקצועי, כולל עובדים סוציאליים דיאטנים, וכמו שציינתי יש לנו סדנאות לאמהות וילדים. אנחנו מקיימים פעילות ייחודית שנקראת “יום הולדת 6” שבמסגרתה אנחנו מנסים להכניס תכנים בריאותיים.

מה לגבי אלימות ברשתות החברתיות? אנחנו רואים השפעה שלילית על בני נוער שגורמת להם לדיכאון, מצבי לחץ ומצבים נפשיים קשים. אנחנו יודעים שבכללית יש את שירות בריאות הנפש בקהילה האם יש היענות ?

לפני ארבע שנים הייתה רפורמה כלל-ארצית ונדרשנו לתת שירותים בקהילה, גם בתחום של בריאות הנפש, על כן הקמנו תשתיות על מנת לענות על צרכי האוכלוסייה ולצערי זה עדיין לא עונה על כל הצרכים, לכן אנחנו ממשיכים להשקיע בפיתוח הנושא הזה. יש לנו בקריות מרפאה לבריאות הנפש שהקמנו גם למבוגרים וגם לילדים ונוער ובקרוב אנחנו פותחים מתחם נוסף גם במעלות, כדי לתת שירות מלא גם לאזור הצפוני של המחוז. השירות שניתן בקהילה הוא בסה”כ שירות טוב וזמין ואיפה שצריך, אנחנו כרגע מרחיבים את השירות.

מה היעדים לשנה הקרובה ולטווח הארוך?

הסכמי הייצוב הכספיים שעשתה המדינה עם הקופות זה נטל שהוא לא פשוט מבחינה כלכלית. קודם כל אנחנו צריכים להמשיך לצמוח ולשפר את השירותים ובפריסה שהיא גדולה אנחנו פריפריה וכמובן, אנחנו נדרשים לעמוד במסגרת התקציב שהקצו לנו.

איך אתה מסכם את את חצי השנה ומה אתה מאחל לשנה החדשה?

היתה חצי שנה מאתגרת מאוד ומצוינת. אני חושב שהצלחנו להגיע לכל הפרמטרים והיעדים שהצבנו לעצמנו ואני מאחל לי ולכל 3,600 עובדי המחוז שזה הרופאים, האחיות, עובדי המנהל והמשק העובדים הפרא-רפואיים ולמטופלים שנה מוצלחת ושימשיכו לנהור לכללית לקוחות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. חיים הובר אמר/ה

    שלום. אני מבקש לדעת האם קיים נהל שרופא המשפחה ו/או האחות אמורים להתקשר ללקוח שחזר מאשפוז וניתוח לאחר שובו הבייתה ולדרוש בשלומו?