שירות פורץ דרך בכללית: שיקום בית און ליין

צילום - דוברות כללית

במקום להגיע למכון השיקום ניתן לקבל תוכנית שיקום המתבצעת בבית המטופל און ליין, בזכות השירות הייחודי ופורץ הדרך שמוכנס כפיילוט בכללית בחיפה וגליל מערבי וניתן כשירות ברפואה הציבורית. צעד שהנו משמעותי ביותר עבור המטופל שכן והמשוקמים סובלים מקשיי ניידות.

מנהלת השירות הפיזיותרפי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, ציפי קנול:

“מדובר במערכת המתבססת על ניסיון רב שנצבר במכון גרטנר בתל־השומר וניתן שם בשירות רפואה פרטית בתשלום. המערכת מסייעת בשיקום מוטורי, קוגניטיבי ושפתי לאנשים שסובלים מפגיעה מוחית ולאנשים שזקוקים לשיקום מתמשך בקהילה. היא מיועדת לטיפול בצעירים ובמבוגרים הזקוקים לתרגול מוטורי של הגפיים העליונות ולסובלים מפגיעה קוגניטיבית ו/או שפתית לאחר פגיעה מוחית”.

כיצד תוכנית השיקום מתבצעת ולמי מותנת?

השיקום מתבצע על ידי צוות רב-מקצועי של כללית, הכולל פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק וקלינאי תקשורת שעברו הכשרה ייעודית להפעלתה. ההשתלבות בתוכנית מותנת בהתאמה של מצבו הרפואי של המטופל לשיקום כזה, תשתית מחשובית מתאימה בביתו והבנה שלו בהפעלת מחשב. בשלב ראשון, נערך מפגש פנים אל פנים עם המטופל, להערכת התאמתו ונבדק רצונו להשתלב בתוכנית. אם הוא מעוניין בכך, ניתנת לו הדרכה מתאימה ומציידים אותו במצלמה ובתוכנה ללא כל תשלום.

המערכת כוללת מצלמת קינקט, המזהה את תנועות המפרקים בצורה תלת-ממדית, כמו בקונסלת המשחקים איקס-בוקס. המצלמה מותקנת על ידי צוות מחשוב של כללית על גבי המחשב הביתי של המטופל. כמו כן, מותקנת בו התוכנה שמכילה הפעלות מגוונות ברמות שונות של תנועה והפעלת המוח.

כאשר מדובר בשיקום על ידי פיזיותרפיסטים ומרפאים בעיסוק, המטופל מתבקש להפעיל את גפיו בהתאם להדגמה שהוא רואה על גבי המסך. יש לציין כי מעבר לנוחות שבהגעת הטיפול בבית, הרי שההפעלות מגוונות, מהנות ומאתגרות, כך שבזמן הטיפול נהנה המטופל מהאתגר שבמשחק ותוך כדי כך משפר את יכולות התנועה שלו. בדרך זו הסיכוי להיענות המטופל טוב יותר מאשר בתרגילים הרוטיניים הניתנים כרגיל. במהלך כל הטיפול מתקיים קשר רציף בין המטפל היושב במכון לבין המטופל. המטפל צופה במטופל, מתאים לו את ההפעלות, מדריך אותו באילו משחקים לבחור ונותן לו משוב בזמן אמת.

במערכת לטיפול שפתי על ידי קלינאי התקשורת, משתמשים במצלמת ווב ובחיבור לאינטרנט בזמן אמת, כך שקלינאית התקשורת יכולה להתאים את הטיפול לפי רמת הקושי המתאימה ולתת משימות מגוונות ומאתגרות, תוך ליווי בהתאם לתפקוד השפתי ומצב הדיבור. בנוסף, ניתן להעביר תכנים לתרגול עצמאי בכתיבה שאחריה עוקב קלינאי התקשורת המטפל.

יתרון נוסף של המערכת בכך שניתן להפיק דו”חות מעקב שונים אחר הפעילות הנעשית באמצעות המערכת, כולל הפעילות שהמטופל מתרגל עצמאית בביתו.

מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי, אלי כהן:

“שירות השיקום מרחוק הינו נדבך נוסף במכלול של שירותים חדשניים שמפעילה כללית, בהם רותמים את האינטרנט לשיפור השירות למטופל והנגשתו. השירות החדש מצטרף לשורה של שירותים מקוונים כגון, ייעוץ און ליין לרופאי משפחה, ילדים ועור ואפליקציית 40 השבועות בהריון. שירות השיקום מרחוק הינו שלב מתקדם במכלול זה, אשר עתיד להקל מאד על המטופלים שמתקשים להגיע למכונים ומעניק להם חוויית שיקום חדשנית, אך ידידותית יותר, כאשר יש שילוב בין טכנולוגיה לבין קשר אישי בין המטופל למטפל. אנו שמחים שהנהלת כללית בחרה במרחב חיפה וג”מ כאתר לניסוי והטמעה של טכנולוגיה חדשנית זו ומתכוונים להרחיב הכנסת טכנולגיות חדשות. בשלב הבא, אנו מצפים שעד סוף השנה נתחיל בפיילוט נוסף של התפתחות הילד בתחום ייעוץ וטיפול מרחוק”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.