סגן ראש העיר חיפה דב חיון: פחות בידור יותר תרבות • ברכה לשנה החדשה וסיכום שנה

סגן ראש העיר חיפה, הרב דב חיון לא מתחרט על ההחלטה לבטל את אירועי “עיר הבירה” ולשנות את עיר הנוער ואומר, שהעירייה לא אחראית לספק שעשועים לתושבים. “אנחנו עושים הרבה אירועי תרבות ותומכים באירועי בידור ולחיפאים אין שום סיבה לקטר, יש הרבה פעילויות, צריך רק לצאת מהבית”, טוען חיון.

ברכה לראש השנה – הרב דב חיון

לרגל ראש השנה הגעתי לראיין, את סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות, הרב דובי חיון. חיון מסיים 9 חודשים ראשונים בתפקיד ומדבר על מה שכבר הספיק לעשות ומה שהוא מתכנן לעשות בשנה החדשה.

שליח ציבור ולא איש ציבור

ראש השנה והימים שלקראתו הם ימים של חשבון נפש אישי וחברתי ואני חושב שכנציג ציבור התחייבתי עוד לפני הבחירות לתת פעם בשנה דין וחשבון לבוחרים. אני רואה את עצמי כשליח ציבור, נשלחתי לתפקיד מסוים. אני שליח ציבור ולא איש ציבור. באתי למלא את התפקיד למען הציבור החיפאי. היום אחרי 9 חודשים בתפקיד, אני יכול לומר שלמדתי המון בתפקיד וראיתי כמה יש לי ללמוד. הגעתי עם אג’נדה, שאותה אני משתדל ליישם, יחד עם כבוד לדברים, שהיו כמסורת וביחד עם הקו שמובילה ראש העיר עינת קליש רותם, שאני לצידה ושותף לה.

חסל סדר בזבוזים

אחד הדברים שהתחלנו להפקיד עליו יותר, הנו תהליך שאנו עדיין עובדים עליו, להוציא פחות כספים ולבטל אירועים מיותרים. לספק פחות “לחם ושעשועים” ויותר תרבות. מבחינת הבידור, אנו משתפים פעולה עם יזמים, כפי שזה נעשה בעולם כולו. לדוגמה, ביטלתי את עיר הבירה ובקרוב יתקיים אירוע במועדון הזאפה והעירייה שותפה ותומכת וכך, לא מבזבזת כספי ציבור. עיר הבירה ועיר הנוער עלו כל שנה לעירייה כ- 1.4 מיליון ש”ח. השנה הפרדתי את הפעילויות, גם מבחינה כספית וגם מבחינה חינוכית.

הרב דובי חיון, נגה כרמי, ארז ישכרוב - קבלת שבת ציבורית מול השקיעה בחוף דדו בחיפה (צילום: ירון כרמי)
הרב דובי חיון, נגה כרמי, ארז ישכרוב – קבלת שבת ציבורית מול השקיעה בחוף דדו בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בעיר הנוער, בעבר, היה זה “מתחם שיכורים”. לא הסכמתי לזה ונתתי הוראה שזה יפסיק להתקיים. פעילות עם שיכורים בחסות העירייה, לא תתרחש. שאירועי עיר הנוער ועיר הבירה סמוכים זה לזה, יש לכך משמעות ומסר ברור. פעילויות נוער צריכות להיות מיועדות רק לנוער. לנוער היו פעילויות בקיץ. הייתה הופעה של הדג נחש במרכז הקונגרסים ולאחר מכן פעילויות בשכונות. בשנה הבאה עוד נלמד ונשפר את זה. כמו שעשינו את “משתלטים על העיר” בפורים, כשהנוער היה מעורב ולא היה בזה לא אלכוהול ולא אלימות.

דוכן משקאות בפסטיבל עיר הבירה (צילום - חגית אברהם)
דוכן משקאות בפסטיבל עיר הבירה (צילום – חגית אברהם)

מבחינה כספית, המטרה היא לחסוך עלויות ולכן בקיץ הוצאנו רק כ-300,000 ש”ח על פעילויות הנוער ופעילות הבידור. בסוף אוקטובר תתקיים פעילות עם זמרים בזאפה והעירייה תסייע בהשתתפות מזערית, מבחינה כספית. עיריית חיפה לא צריכה להתחרות בימי בידור ותרבות, צריך לעודד אותם ולתמוך ביזמים המקומיים. מועדון כמו הזאפה הוא אוצר לעיר הזו. אני משתף פעולה עם הרבה יזמים בעיר לטובת התושבים.

פסטיבלים

אנחנו כאגף התרבות צריכים לספק ולתמוך בתרבות. דוגמה אחת היא פסטיבל המשוררים, שהיה הצלחה והגיעו אליו מאות אנשים. בערב הסיום נכחו 600 איש. השנה הפסטיבל ימשיך ואף יגדל. השנה יהיה גם פסטיבל הסיפור הקצר בשיתוף עם עיתון “הארץ”. הפרס לסיפור הזוכה של עיתון הארץ יינתן כאן בחיפה. מבחינתי זו תרבות.

יש לנו מספר עוגנים בשנה של תרבות:
פסטיבל הסרטים, פסטיבל הצגות ילדים והחג של החגים. צריך לחזק ולתמוך בהם.

אין יותר כרטיסים חינם למקורבים

פסטיבל הסרטים מציין השנה 35 שנים להיווסדו ותהיה תכנית מגוונת ורחבה. יש דבר אחד שהשתנה – אין אנשים מכובדים שיקבלו כרטיס חינם. כולנו קונים כרטיסים, כולל אירוע הפתיחה, שאני אישית קונה אליו כרטיס וככה גם חברי המועצה. מי שבא לעבוד בפסטיבל, יקבל כרטיס חינם. אין יותר עובדי עירייה, שמקבלים כרטיס חינם. זה קו שראש העיר הובילה ואנחנו מסכימים לחלוטין. הייתה הצבעה על זה באתו”ס והדירקטוריון כולו תמך בזה.

פסטיבל הסרטים ה - 35 חיפה (צילום: באדיבות פסטיבל הסרטים חיפה)

פסטיבל הצגות ילדים (פסח 2020) מציין השנה 30 שנות פעילות. הוא יהיה השנה חגיגי יותר. ביקשתי שיהיו יותר תכנים בערבית, כדי לתת מענה לחברה הערבית. לצד הפסטיבל, יהיה גם פסטיבל אותות ומופתים (פסטיבל הקוסמים). הפסטיבל הזה נותן במה לקוסמים חיפאים.

במה ליוצרים חיפאים

אחד הקווים שהובלתי, הוא לתת יותר ביטוי לחיפאים. ביום העצמאות קבלנו 140 פניות ונעזרנו ב-40 חיפאים בסופו של דבר בבמות השונות. אני מנסה למצוא דרך לתת יותר ויותר ביטוי לאמני חיפה מכל הקשת היצירתית.

קהל עצום בעיר התחתית בחיפה - יום העצמאות (צילום: ירון כרמי)
קהל עצום בעיר התחתית בחיפה – יום העצמאות (צילום: ירון כרמי)

החג של החגים

חג החגים יהיה חגיגי השנה, כבכל שנה. יהיו בו שינויים לעומת שנים קודמות. המטרה היא פחות לסגור כבישים ולקיים אותו לאורך חודש שלם. הפסטיבל יהיה יותר על מדרכות, בתוך אולמות, הרחובות יהיו מקושטים. יהיו פעילויות לכל אורך חודש דצמבר, אווירה חגיגית ולא רק בשבתות. אני מקווה שנצליח בכך. האירועים יתרכזו במושבה הגרמנית ובעיר התחתית לצד אירועים בעיר כולה. המטרה שלנו היא פחות לחסום כבישים ולהוציא כסף על אבטחה ולהתמקד בתוכן.

המושבה הגרמנית גדושה במאה אלף איש - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
המושבה הגרמנית גדושה במאה אלף איש – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

פעילות בשכונות

אני רואה במרכזים הקהילתיים בשכונות, שלוחות של יצירת תרבות מקומית ולכן הם זרועות שטח של אגף התרבות העירוני. לדוגמה, ברמת בגין או ברמת אשכול יש שם תרבות לשכונה עצמה.

פסטיבל גלימבה הראשון בשכונת בת גלים בחיפה (צילום: טלי אינגר בר)
פסטיבל גלימבה הראשון בשכונת בת גלים בחיפה (צילום: טלי אינגר בר)

הפירמידה בוואדי סאליב

השנה שמתי דגש על הפירמידה בוואדי סאליב. למעשה, מרגע כניסתי לתפקיד אני רואה במקום משכן, שנותן במה לאמני חיפה. “מעבדה” ליוצרים חדשים, מרכז תרבותי אמיתי. בשנה האחרונה הוצגו בו 8 תערוכות, שהגיעו אליהן אלפי אנשים. גם פה יש חסכון גדול בכסף. אחת התערוכות הייתה בשיתוף עירוני עם מכללת ויצו. קיימנו את תערוכת הבוגרים בפרמידה והגיעו אלפי אנשים לראות את התערוכה.

בית הפירמידה - גלריה בואדי סאליב (צילום: ירון כרמי)
בית הפירמידה – גלריה בואדי סאליב (צילום: ירון כרמי)

עשינו שני אירועים סביב 60 שנה למחאת ואדי סאליב. באירוע הגדול בקיץ הגיעו מעל 1,000 איש. עכשיו הגיעו מאות אנשים לאירוע, שנקרא “בין זכרון למחיקה” עם עמוס גיתאי, השחקנית יעל אבקסיס, פרופ’ שלמה בן-עמי ואמנים חיפאים. על רקע בתערוכה “זיכרון ומחיקה”, שמספרת את סיפור ואדי סאליב בתקופת המרד, בשנות ה-50 וה-60.

בדצמבר תתקיים בפירמידה תערוכה משותפת של אמנים חיפאיים עם 8 אמנים מהעיר מנהיים בגרמניה (עיר תאומה של חיפה), תערוכה שנקראת טנדם, יצירות משותפות. קיימנו גם תערוכה של יוצרים צעירים שנקראת בוסר, שאליה הגיעו מאות אנשים. הספקנו לעשות הרבה מאוד בפירמידה ונמשיך לעשות.

מעגלי שיח

אחד הדברים שהפקנו השנה זה מעגלי שיח תרבותיים שונים, שעוזרים לי לפתח את התכניות מתוך השטח. יש מעגל משוררים חיפאי, מעגל ההתחדשות היהודית סביב תרבות יהודית פלורליסטית ומעגל התרבות הערבית. אני מקווה שיהיו עוד מעגלים.

חג הסוכות

בסוכות הקרוב נקיים את פסטיבל הסרטים, פסטיבל נווה יוסף לתאטרון קהילתי ואת פסטיבל בית גלים, שחוגג עשור והשנה הוא חגיגי במיוחד. לאיזו עיר יש כזה מגוון? אנחנו אוהבים לקטר, אבל אין על מה. יש תמיד מה לשפר, אבל יש יופי של פעילות, רק לצאת מהבתים ולראות. עוד פסטיבל בחול המועד סוכות הוא פסטיבל אורבן סטריט, פסטיבל תרבות הרחוב הבינלאומי עם מוקדמות אליפות העולם בברייקדאנס ותחרות סקייטבורד. יש גם הצגות של תאטרון חיפה, הרבה מאוד סיורים וקולנוע מדרגות. במוזיאונים יהיו אירועים וספארי לילה בגן החיות הלימודי.

בשמחת תורה יתקיימו הקפות ברחבי העיר, כמדי שנה. השנה אנחנו מוסיפים מעגל הקפות שוויוני ברחבת הפסנתר במרכז הכרמל. הקהילות היהודיות הפלורליסטיות מובילות את הערב הזה.

פעילויות לקראת סוף השנה

יהיו גם הרבה פעילויות בהמשך השנה. בנובמבר יהיה פסטיבל מוסיקה אינדית “סואולו”, פסטיבל מוסיקה, פסטיבל מוסיקה שמושך אליו המון צעירים ואנחנו תומכים בו אחרי ההצלחה שלו בשנתיים האחרונות.

בפסטיבל המוזיקה במוזיאון הפתוח בתפן
נגני תזמורת “תופי השלום” של בני נוער מוזיקאים תושבי חיפה והסביבה בפסטיבל המוסיקה 2018

“יותר תרבות ופחות בידור”

אין אירוע קדוש באירועי תרבות, כל אירוע נבחן לגופו. צריך לתת מענה לכל תושבי העיר. לא קיים אירוע אחד, שמתאים לכולם ולכן צריך לשרת את כולם, בכל השכונות, על כל הגוונים שלהם. בעבר, היהודית הליברלית לא זכתה להתייחסות מכבדת מספיק וזה נגמר. אי אפשר להתעלם מציבור רחב בחיפה, שצורך יהדות בצורה שונה מהאורתודוקסים ואני מתייחס לקהילות החילוניות, הרפורמיות, הקונסרבטיביות והמסורתית.

משמעות המילה “שנה

המילה שנה היא דו משמעית. היא גם שינון מלשון שנה, לומד, משנן, חוזר ומצד שני – שינוי. המתח האנושי הנכון בין שמירה על מסורות, על העבר ודברים חדשים, זרימת החיים. האיזון בין ישן וחדש. לא צריכים למחוק את העבר כי יש שלטון חדש, שלא צריך לבטל ולצד זה צריך ליצור דברים חדשים.

נגה כרמי, עו"ד רון ברנט, הרב דובי חיון וארז ישכרוב - נשיא תילתן - בסטה ביט בימי שלישי בחיפה • הטברנה בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)
נגה כרמי, עו”ד רון ברנט, הרב דובי חיון וארז ישכרוב – נשיא תילתן – בסטה ביט בימי שלישי בחיפה • הטברנה בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)
סגן ראש העיר הרב דובי חיון

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. מיכאל אמר/ה

  על איזה תרבות אתה מדבר? העיר גוססת מבחינה תרבותית ומוסיקלית. כתושב הצפון ולא חיפה, עדיף לנסוע לעפולה לראות אומנות או לפסטיבל מאשר לקפוץ לחיפה חוץ מאשר ממרכז השמונה שם מחליפים רכבות לתא.

  אתם דוחקים את האמנות החוצה וזה סימפטום לגסיסה של עיר, לא מכיר צעירים, נוער או תיירים שבאים לבלות בחיפה.

  תתעוררו!!

 2. בעז אמר/ה

  הרסת את הפירמידה בדיוק כשהתחילה להמריא,
  “האג’נדה” שלך מיושנת והחזירה את חיפה עשר שנים לאחור מבחינת אמנות בוערת ואותנטית שצומחת מהרחוב.תתבייש.
  נחת לבורגנים ותו לא
  וארז יששכרוב לצידך בכל צילום – פוליטיקאים נמאסתם

 3. אסתי אמר/ה

  אכזבה כאילו שאתם לא חיים בעיר הזאת! העיר גוססת מלוכללת אפס תרבות על מה אתה מדבר ממך ציפיתי והתאכזבתי כנראה אתה רב טוב אבל בטח לא היו אמורין לתת לך להתעסק בתרבות אתה מאכזב יחד עם ראש העיר המאכזבת.

 4. אסתי אמר/ה

  ביטול אירועי התרבות פגעתם גם בבעלי העסקים בבקשה אם אתה רותה לעשות מעשה טוב פנה את המקום למישהו שמבין

 5. לא קונים את זה אמר/ה

  דבורי סרק. אין לתאר כמו התפארות על לא כלום.

 6. דורשים אנשי מקצוע אמר/ה

  ממש! זאת לא תרבות. זאת עסקנות. ריכוזי, צפוי ולא מקורי.

הגיבו כאן לכתבה