60 שנה למאורעות ואדי סאליב חיפה • הרב דובי חיון: “הגזענות לא עברה מהעולם. הפחד מהצבע של האחר עדיין קיים”

הערב (יום שלישי 09/07/2019), התקיים ברחבת ה”פירמידה” בואדי סאליב בחיפה, ערב לציון 60 שנה למאורעות 1959 בהם יצא המון זועם מהשכונה למחות כנגד הממסד במה שכונה “אי צדק חברתי ואפלייה מכוונת” כלפי אוכלוסיית ואדי סאליב לאחר ששוטר ירה ברגלו של תושב השכונה.

בטקס השתתפו נציגי העירייה בהם סגן ראש העיר, הרב דובי חיון וחברת מועצת העיר, נעמה לזימי. במהלך האירוע, היו קטעי מוזיקה, קריאה ומשחק בהשתתפות האמנים: ברט וקנין, אלברט סופר, רקפת אמסלם, שמואל שרביט, אלי פדידה, אבי סבג ולהקת קום תרא, במופע של אהבה למוזיקה הצפון אפריקאית כמו כן, הוקרנה בכורה מחודשת לסרטו הראשון של הבמאי עמוס גיתאי: “מאורעות ואדי סאליב” (40 שנה לצאת הסרט).

הרב דובי חיון אומר: “ראינו מה היה עם העלייה המזרחית, למה לנהוג כך בעדה האתיופית? אנחנו חייבים ללמוד מניסיון העבר ולשנות”

הרב דובי חיון בראיון לחי פה – 60 שנה לאירועי ואדי סאליב

הארוע עצמו קיבץ לא מעט מתושבי השכונה בעבר, למעין מפגש מחזור מרגש, כשכולם מכירים אחד את השני ומחליפים חוויות מילדותם ומהימים היפים שחוו בשכונה שגדלו בה משנות ה-50 ועד לסגירתה, בשנות ה-80.

עליזה זגורי מספרת לחי פה: “הגענו בשנת 1948. בזמנים ההם היה קשה מאוד לחיות. זכינו ושווה לחיות בארץ ישראל”

עליזה זגורי בראיון לחי פה – 60 שנה לאירועי ואדי סאליב

אירועי ואדי סאליב

בשעות הערב של יום רביעי, 8 ביולי 1959, השתכר אחד מתושבי שכונת ואדי סאליב שבחיפה, יעקב אלקריף, והחל להשתולל. אלקריף יידה בקבוקים ריקים לעבר מכונית משטרה שבאה לעוצרו, אחד השוטרים ירה בו ואלקריף נפצע קשה. בהמשך הערב, הקיפו כמה מתושבי השכונה מכונית משטרה, גררו מתוכה את אחד השוטרים והניחו לו רק לאחר ששוטר אחר וגם אזרח, ירו גם הם, הפעם באוויר. למחרת יצאו כמה מאות מתושבי השכונה להדר הכרמל, פרצו חלונות ראווה והציתו מכוניות. היתה זו הראשונה בשורה של מחאות אלימות בישראל.  הממשלה התכנסה בעקבות האירועים לישיבת חירום. רוב השרים התייחסו בחומרה למארגני ההפגנות ותבעו מהמשטרה לנקוט יד קשה נגדם . בסופו של דבר,  בעקבות המחאה, הממשלה החליטה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות השופט משה עציוני כדי לבדוק אם המוחים הופעלו על ידי גורמים חיצוניים, את תפקוד המשטרה ואת הסיבות למחאה.

דוד מימרן מספר לחי פה: “היו יריות, הייתה הפגנה. אני זוכר מריבות עם השוטרים”

דוד מימרן בראיון לחי פה- 60 שנה לאירועי ואדי סאליב (צילום: בן סער)

חיים בן שיטרית בראיון לחי פה: “אני נולדתי אחרי המרד. שמעתי סיפורים ממשפחתי. גדלתי בואדי סאליב”

חיים בן שיטרית בראיון – שנה לאירועי ואדי סאליב (צילום: בן סער)

בוגרי שכונת ואדי סאליב (צילום: חגית אברהם)
עליזה זגורי, מזקני השבט הבודדים שנשארו מאירועי ואדי סאליב (צילום: חגית אברהם)


בוגרי שכונת ואדי סאליב (צילום: חגית אברהם)
בוגרי שכונת ואדי סאליב (צילום: חגית אברהם)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.