יותר מ-90 קנסות ניתנו על השלכת פסולת בחופי חיפה, טירת כרמל וחוף הכרמל

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לא להשאיר אשפה בחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.
המשרד הקצה 250 אלף שקל לפעילות תגבור האכיפה הממוקדת ברשות החופים, בדגש על השלכת פסולת בחופים. במסגרת פעילות האכיפה שתימשך עד לסוף ספטמבר, הנופשים המלכלכים בחוף עלולים להיקנס ב-750 שקל על השלכת פסולת. הרשויות המשתתפות בפעילות האכיפה: אשדוד, אשקלון, חדרה, חוף הכרמל, חוף השרון, מטה אשר, עכו, עמק חפר, תל אביב, חיפה, באר טוביה, נהריה, נתניה וטירת הכרמל וכן בחופי רשות הטבע והגנים.

במסגרת תכנית “חוף נקי”, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, יזמה סיוע משטרתי לרשויות החופים לצורך אכיפת חוק, שמירת הניקיון בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר פועל בשיתוף פעולה עם הפקחים מטעם הרשות החופים בפעולות הפיקוח ואכיפה – במטרה להגביר את ההרתעה מול משליכי פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

היקף המימון של קרן הניקיון מסעיף חוק השקיות הוא 250 אלף שקל – כמעט 1,500 שעות פיקוח משטרתי. עד כה ניתנו במסגרת אכיפה זו 90 קנסות על השלכות פסולת ובסך הכול כ-750 קנסות בנושאים שונים במסגרת 92 סיורי פיקוח בחופים.

חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

תכנית “חוף נקי” היא יוזמה של המשרד להגנת הסביבה. מטרת התכנית, המופעלת החל משנת 2005, למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. כדי להגשים מטרה זו, העיקרון המוביל הוא שינוי תודעתי לחשיבות הים והחופים ולחיזוק לקיחת האחריות האישית.

במשרד הבריאות מציינים כי שליש מהפסולת בחופים מורכב מהכלים החד-פעמיים והאריזות המושארים בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. על-פי מחקרים בארץ ובעולם חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי.

בעומקים שבין 20 ל-80 מטר וגם בעומקים של בין 200 ל-1,400 מטר, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון בפסולת שנאספה

בבדיקה של קרקעית הים החולית שקיים המכון לחקר ימים ואגמים, המבצע עבור המשרד את הניטור הלאומי של הסביבה הימית, נמצא כי בעומקים שבין 20 ל-80 מטר וגם בעומקים של בין 200 ל-1,400 מטר, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון בפסולת שנאספה.

הממצאים האלו מדאיגים במיוחד, מפני שהפלסטיק מתפורר לחתיכות קטנות הקרויות מיקרו-פלסטיק – אשר כבר נמצאות בגופם בעלי חיים ימיים, ציפורים ובני אדם. מהבדיקה עולה עוד, כי כמות השקיות והאריזות השלמות שנמצאו גדלה ככל שדגמו בעומק רב יותר. המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לא להשאיר אשפה בחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. אלמיר אמר/ה

    כל הכבוד!

  2. לאורה אמר/ה

    רוב הפסולת בא מהדייגים. לפחות בחופי נהריה.