בית”ר אחוזה פותחת עונה ללא אולם ביתי לשחק בו וכנגד כל הסיכויים ממשיכה לייצא שחקנים לקבוצות גדולות בארץ

יובל לוין, בוגר בית"ר אחוזה במדי נבחרת ישראל (צילום: אילן הרפז)

אגודת הכדורסל החיפאית, שפתחה עונה כבר בתחילת אוגוסט וממשיכה לתת מענה לילדים ונוער ממגוון מגזרים בעיר, מתמודדת עם תנאים קשים וללא אולם בבעלותה ולמרות זאת, מתהדרת בבוגריה שמשתלבים בקבוצות הטובות בארץ. כתבה על אגודה שמצליחה לשרוד כנגד כל הסיכויים.

לירן מרקדו, גל ברוך, איתי לייקרמן ומתן וילהלם, הם רק חלק משמות של שחקנים שהתחילו את דרכם בכדורסל בבית”ר אחוזה לפני שהגיעו לקבוצות הבוגרים בליגת העל והליגה הלאומית. בית”ר אחוזה פתחה את העונה ה-28 שלה כשהיא מפעילה חוגים ב-7 בתי ספר יסודיים ו-10 קבוצות ליגה לכיתות ד’-ח’ כולל. באגודה משחקים צברים, דתיים ועולים חדשים. תחת העירייה הקודמת, נוצר מעין מונופול כאשר לבית”ר אחוזה, הוקצו מספר מועט מאד של בתי ספר וכך הפוטנציאל שלהם היה למעשה נמוך מאד. עם כניסת העירייה החדשה לתפקיד בשנה האחרונה, אומרים באגודה שחשו בשינוי, כאשר תקציבי הספורט לטובת כלל הענפים והאגודות עלו משמעותית. במקביל, מקווים באגודה החיפאית שהעירייה החדשה תצליח לשבור ולו במעט את המונופול שנוצר ולאפשר תחרות בריאה לטובת הציבור וכלל האגודות.

אילן הרפז, מנכ”ל אגוד בית”ר אחוזה. (צילום: שירלי קרשובר הרפז)

מנכ”ל האגודה אילן הרפז, שטח בפני חי פה את הבעיות עמן מתמודדת האגודה אך גם מרגיש גאה ומשדר אופטימיות:

תנאי הפתיחה שלנו קשים, אין לנו אולם בית בבעלותנו, העיריות בעבר גבו מאיתנו שכירות בגובה כשליש מהתקציב, להבדיל מכל הקבוצות המתחרות בליגה מערים וישובים אחרים שזוכות לאולם חינם. למרות הכל, הצלחנו לאורך כל השנים לבנות אגודה שהיא מאין חממה משפחתית וגם הגענו הישגים יוצאי דופן. לא מזמן מונה ניר שאול לתפקיד מנהל הרשות העירונית לספורט ונופש. אנו מאחלים הצלחה לניר שהוא בעל רקע רחב בתחומי ספורט רבים ומכאן אני משוכנע שהוא יפעל בראייה מערכתית שתהיה טובה לכל הענפים ולכל האגודות.

עוד הישג שמתגאים בו באגודה במיוחד הוא הייצוא של שחקנים לקבוצות כמו מכבי ת”א, מכבי חיפה ועוד. רק בחודש שעבר, הגיע בוגר האגודה ושחקן מכבי ת”א כיום יובל לוין (16), לשיחה במחנה כדורסל אקסטרים, בו משתתפים שחקני בית”ר אחוזה וגם שחקנים מאגודות נוספות באזור וסיפר כי שהשתתף במחנה דומה לפני שנים בודדות בו עידו קוזיקרו נתן לו השראה. יובל סיפר להם על הניסיון שלו , סדר היום שלו, חוויות מ 10 שנותיו כשחקן פעיל, מתוכן 8 בבית”ר אחוזה ואחת במכבי תל אביב. יובל נמנה על נבחרת הנוער עד גיל 18 שתשתתף באליפות אירופה באיטליה בקיץ.

יובל לוין, בוגר בית”ר אחוזה במדי נבחרת ישראל (צילום: אילן הרפז)

בבית”ר אחוזה, מקיימים קשרים טובים עם אגודות רבות וכך השחקנים זוכים לחשיפה ופעילויות מול אגודות אחרות שלא משחקות בליגה. האגודה קיימה טורנירים רבים עם קבוצות בכירות כגון מכבי תל אביב, הפועל עמק יזרעאל, הפועל מטה אשר ועוד. כמו כן, מתקיימים מחנות אימונים מקצועיים בחופשים בהם מגיעים אורחים בכירים שמעשירים את הידע של השחקנים. עקב כך, אנשי מקצוע רבים בחרו להכניס את ילדיהם לאגודה לרבות שחקן העבר עידו קוזיקרו, שבנו דן משחק באגודה, ליאור בייניש שופט ליגת העל, שבנו עמית שיחק 8 שנים ועוד.

בית"ר אחוזה, ילדים א' לאומית (צילום: אילן הרפז)
בית”ר אחוזה, ילדים א’ לאומית (צילום: אילן הרפז)

לאגודה החיפאית אין קבוצת נוער או בוגרים, עקב בעיות תקציב עירוניות של שנים, אך בינתיים היא מתגאה בכך ששחקניה ברמה מאד גבוהה וזה בא לידי ביטוי גם בתוצאות של הקבוצות. בכיתות ח’ מתחילות רמות, כשלרוב הקבוצות אין נציגה בליגה הבכירה לאומית ואילו בית”ר אחוזה דיירי קבע שם, כמעט תמיד בצמרת. השנה סיימה הקבוצה במקום השני, לפני מכבי חיפה שהוא מועדון גדול פני עצמו. בקטסל, זכתה האגודה בכל 20 האליפויות האחרונות לפני אגודות אחרות בעלות מספר גדול בהרבה יותר של שחקנים.

beitar ahuza
אילן הרפז עם אחת מקבוצות אגודת בית”ר אחוזה (צילום: שירלי קרשובר הרפז)

אילן הרפז מסכם את מצבה של האגודה והשאיפות להמשך הדרך:

אנו רוצים להמשיך לספק חוויה חינוכית וספורטיבית. בגילאים הצעירים המטרה הינה הנאה, שיפור יסודות ורק בסוף הצלחה קבוצתית. כמו כן, לתת את הצעדים הראשונים לשחקנים על מנת שהמצטיינים יגיעו לרמות הגבוהות בנוער ובבוגרים. השאיפה שלנו שכרגע היא בגדר חלוום היא למצוא איש עסקים/ משקיע, שיקח חסות על האגודה ואולי יעזור להקים בית חם עם אולם משלנו ומועדון.
בית"ר אחוזה, ילדים ב', ניצחו את מכבי חיפה בדרבי (צילום: אילן הרפז)
בית”ר אחוזה, ילדים ב’, ניצחו את מכבי חיפה בדרבי (צילום: אילן הרפז)

.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור ספורט בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו