כדורסל בחיפה • האגודה החיפאית דתית שמצליחה כנגד כל הסיכויים

בית הספר רמב"ם זוכה באליפות בתי הספר היסודיים (צילום: אילן הרפז)

הכירו את מחלקת הנוער של בית”ר אחוזה, אגודת הספורט הדתית היחידה בחיפה, שמשלבת בתוכה שחקנים דתיים וחילוניים, צברים ועולים חדשים ועל הדרך גם קוטפת זכיות ותארים • כתבה על קבוצה ייחודית שמצליחה לבלוט למרות כל הביורוקרטיה והקשיים מסביב.

בית"ר אחוזה, ילדים א' לאומית (צילום: אילן הרפז)
בית”ר אחוזה, ילדים א’ לאומית (צילום: אילן הרפז)

בית”ר אחוזה – תולדות האגודה, מידע כללי והישגים

מחלקת הנוער של ביתר אחוזה פועלת בחיפה כ-27 שנה. אחד ממייסדיה הוא ירון הוכנבוים, שמאמן כיום את הפועל נצרת עילית בכדורגל. בתחילה, תפקדה בית”ר אחוזה, כקבוצת בוגרים בלבד, שהורכבה מבוגרי “תיכון עירוני ה'” . בקבוצת הבוגרים של האגודה, שיחקו לא מעט שמות מפורסמים כגון דורון, בוגר הפועל חיפה וחנן אינדיבו, בוגר מכבי תל אביב. גם אייל, ניצן ואלון, שלושת בניו של שחקנה המיתולוגי של מכבי חיפה, איקסי בוכבינדר, כיכבו בה.

בשנים הראשונות לפעילותה של האגודה, העפילה קבוצת הבוגרים מליגה ג’ לליגה א’ והתייצבה שם לאורך שנים רבות. אחרי כ-5 שנים, החלה להפעיל חוגים בבתי ספר יסודיים ולאחר 12 שנים נפתחה קבוצת הליגה הראשונה לילדים. לימים, קבוצת הבוגרים התפרקה והדגש ניתן לטיפוח שחקנים צעירים.

כיום, האגודה מפעילה חוגים ב-7 בתי ספר יסודיים – באחוזה, רוממה, נווה שאנן, רמות ספיר ורמת אלון. כמו כן, הוקמו גם קבוצות הכנה לליגה ו-10 קבוצות ליגה לכיתות ד’-ח’. בכיתה ח’, ישנה חלוקה של הליגות לפי רמות. במשך שנים רבות יש לאגודה קבוצת ילדים ברמה הגבוהה המכונה “לאומית”.

בית הספר רמב"ם זוכה באליפות בתי הספר היסודיים (צילום: אילן הרפז)
בית הספר רמב”ם זוכה באליפות בתי הספר היסודיים (צילום: אילן הרפז)

ביום שני האחרון (01/04/19), זכתה נבחרת “רמב”ם” בהדרכת אילן הרפז, כנגד כל הסיכויים באליפות בתי הספר היסודיים. בשכבה לומדים כ-20 בנים ובדרך היא גברה על נבחרות של בתי ספר גדולים לרבות הרצל והמגינים קריית חייים, כשבחצי הגמר היא גוברת על ביה”ס בן גוריון ובגמר על נבחרת שלושת סניפי הריאלי. נוטל החסות של האליפות שמתקיימת כבר קרוב ל-30 שנה הוא מרסל אורן, אביו של ברוך אורן ז”ל, שנהרג בתאונת דרכים מחרידה בעת שלקח חלק במשחק מסוכן בשם “רולטת כביש”.

שחקני בית הספר רמב"ם עם הגביע ומרסל אורן, ספונסר התחרות (צילום: אילן הרפז)
שחקני בית הספר רמב”ם עם הגביע ומרסל אורן, ספונסר התחרות (צילום: אילן הרפז)

שני בוגרי האגודה, עברו בגיל צעיר לפנימייה של מכבי תל אביב, אחד מהם הוא יובל לוין, שחקן נבחרת ישראל שלומד בכיתה י’ ובנה של שחקנית העבר המפורסמת רינת זלץ לוין. השנה, קבוצת ילדים א’ (שנתון 2005-כיתות ח’), צפויה לסיים במקום השני, אחרי הפועל עמק יזרעאל וזאת אחרי שניצחה לאחרונה את מכבי חיפה בדרבי האחרון 66-58. קבוצות קט סל ב’ (כיתה ה’) של האגודה הנקראת אחוזה “יפה”, טרם נוצחה השנה וקבוצת קט סל א’ (כיתה ו’) אחוזה “משכן נכסים”, לא הפסידה מאז תחילת שנה שעברה אפילו במשחקי ידידות, כשהיא מנצחת קבוצות חזקות כמו הפועל עמק יזרעאל ומכבי תל אביב.

מנכ”ל האגודה, אילן הרפז, מציין את הסוד להצלחה של קבוצתו והפעילויות המגוונות שיש לילדים והנוער במסגרת גיבוש הקבוצה:

הייחוד שלנו הינו בשילוב של מקצועיות, הקניית ערכים ומתן דגש לפן החברתי והחוייתי. אנו האגודה הדתית היחידה באזור ולכן כל הדתיים מעדיפים להגיע אלינו על מנת שיוכלו לשלב בין הדת והכדורסל . ישנו צוות מאמנים בכיר ומנוסה בכל המסגרות כבר מכיתה א’. השחקנים זוכים לפעילויות רבות של גיבוש- בפורים קיימנו ימי ספורט וכיף במועדון הספורט בנווה שאנן לכל קבוצות הליגה של האגודה, במסגרת שיתוף פעולה עם הפועל חיפה/ליאובק, השחקנים והמשפחות מוזמנים חינם למשחקי הבוגרים של הפועל חיפה. בחודש מאי, נסע לתל אביב להיכל נוקיה ולסיור בהיכל המכבים (מוזיאון של מכבי תל אביב בהיכל) לצפות במשחקה מול אשדוד. אצלנו באגודה מאמנים ושחקנים בכירים, מעשירים את הילדים בידע והשנה הגיעו דמויות מעולם הכדורסל כמו עידו קוזיקרו , נתנאל ארצי, חואקים שוכמן , עופר רחימי , מיקי גורקה אופק אביטל ועוד רבים וטובים.

אחת הקבוצות הבכירות בעיר בגילאי נוער היא מכבי חיפה (כיתות י”ב), לדברי המנכ”ל אילן הרפז, כל החיפאים הינם בוגרי המחלקה של בית”ר אחוזה וגם בנבחרות התיכוניים “ליאובק” ו”הריאלי”, הרוב המכריע של החיפאים גדל באגודה.

אבל לא הכל “ורוד” באגודה החיפאית. אילן הרפז מלין על התנאים הדלים בהם מתאמנים הילדים לעומת קבוצות אחרות המקבלות תמיכה מהעירייה:

” לצערי אין לנו אולם בית. עלויות השכירות מצטברות והינן גדולות מאד. למרות זאת, עם עוד קצת עזרה מעיריית חיפה היינו יכולים להפעיל קבוצות נערים ונוער להעניק בית חם עד גיל י”ב . כך תוכל להתקיים גם תחרות אמיתית באזור, שטובה לכל האגודת. לחלופין, אם נמצא ספונסר מתאים נוכל לעשות כן. אנו מנסים לאתר ספונסרים שיכולים לסייע לנו בכלל ובנושא ההמשכיות בפרט וכל תרומה או חסות תסייע לנו רבות .
בית"ר אחוזה, ילדים ב', ניצחו את מכבי חיפה בדרבי (צילום: אילן הרפז)
בית”ר אחוזה, ילדים ב’, ניצחו את מכבי חיפה בדרבי (צילום: אילן הרפז)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.