השר ארדן: “אי אפשר למחות כנגד האלימות באלימות חמורה ובוונדליזם ע”י פגיעה בשוטרים ואזרחים – משטרת ישראל לא תאפשר זאת”

אי אפשר למחות כנגד האלימות ולעשות זאת באלימות חמורה ובוונדליזם ע”י פגיעה בשוטרים ואזרחים משטרת ישראל לא תאפשר זאת” את הדברים האלה אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בהערכת המצב המיוחדת אותה קיים הלילה, בין שלישי לרביעי עם מ”מ מפכ”ל המשטרה ופיקוד המשטרה, במטרה לעמוד על היערכות משטרת ישראל ועל המשך הפעילות המשטרתית להפסקת הפרות הסדר ולפתיחת כלל צירי התנועה ברחבי הארץ.

אי אפשר לקחת רבבות אזרחים בכבישים כבני ערובה ולסכן את חייהם

השר ארדן אמר:

לפני יומיים התרחש אירוע קשה וחמור כאשר קצין משטרה ביצע ירי אשר גרם למותו הטראגי של הנער סלומון טקה ז”ל. אני מבקש להביע שוב בשמי ובשם משטרת ישראל כולה את הזעזוע העמוק מהאירוע הקשה הזה ולשלוח תנחומים מעומק הלב לבני משפחת טקה.

מאז אתמול החלו הפגנת וחסימות כבישים אשר התעצמו היום לאחר הלוויתו של סלומון ז”ל. אני מבין ומזדהה עם כאבם של בני העדה ומכבד את הרצון להביע מחאה. זכותו של כל אזרח למחות על עוולות שהוא מרגיש שנעשו לו ולזעוק כאשר הוא חש שזכויותיו נפגעות. ממשלת ישראל, המשרד לביטחון פנים והמשטרה עשו בשנים האחרונות צעדים רבים ומאמצים גדלים מאוד כדי לחזק את הקשר והאימון בין יוצאי קהילת אתיופיה והמשטרה. בעיניי זו הייתה ועדיין אחת המשימות הלאומיות החשובות ביותר למאמצים האלה היו גם תוצאות חיוביות. במשטרת ישראל ובמג”ב משרתים כיום למעלה מאלף מבני העדה חלה ירידה של 21% במעצרים בקרב יוצאי אתיופיה. יזמנו את פרויקט מצלמות הגוף כדי להגביר את השקיפות ונעשו צעדים רבים כדי להלחם בשיטור היתר. הנהגת הקהילה עצמה בכל הזדמנות לשבח את פעילות המשטרה והמקרה הנורא שקרה בקריית חיים איננו מייצג את התהליכים שעברה ועוברת משטרת ישראל.

מחאת הקהילה היא לגיטימית, אבל גם למחאה, לכל מחאה במדינה דמוקרטית, יש גבולות שאסור שיחצו והמשטרה לא יכולה להתעלם מהם. משטרת ישראל עשתה כל מאמץ וכל שאל ידה כדי לאפשר למפגינים להביע את כאבם ולזעוק את זעקתם. הכוחות נהגו באיפוק ובהכלה על מנת שלא להגיע לעימותים אלימים שיביאו חלילה לנפגעים נוספים בנפש, לפגיעה באזרחים או בשוטרים. אני מודע גם לסבלו הרב של הציבור הרחב ולאי הנעימות שנגרמה לעשרות אלפי אזרחים בכבישים ואני מצר על כך צער רב. אולם חשוב להבין שהמשטרה פעלה כך כדי למנוע נפגעים נוספים בנפש.

אי אפשר לקחת רבבות אזרחים בכבישים כבני ערובה ולסכן את חייהם

פינוי של כבישים רבים שנחסמים בעת ובעונה אחת ברחבי המדינה מצריך הפעלת כוחות ואמצעים גדולים שהיו גורמים בוודאות גבוהה מאוד לעוד נפגעים דבר שהיה מביא כמובן להסלמת המצב. איננו רוצים בכך. לצערי בקרב המפגינים היו ועדיין ישנם כאלה שפועלים האלימות רבה ומשולחת רסן גם כנגד השוטרים שעושים את תפקידם וגם כנגד אזרחים תמימים. ראינו היום פורעי חוק אלימים בקרב המפגינים שהשליכו בקבוקי תבערה, רימוני הלם השחיתו כלי רכב ותשתיות מדינה ואפילו ניסו להצית תחנות משטרה. האלימות הזאת גרמה לפציעתם של עשרות שוטרים. מפגינים שמיידים אבנים על אמבולנס או כבאית, מפגינים שפוגעים בכוחות הצלה שמגיעים לסייע, מפגינים שמציתים תחנות משטרה מאבדים לגיטימציה. אי אפשר לקחת רבבות אזרחים בכבישים כבני ערובה ולסכן את חייהם. אנחנו נמשיך להיאבק על זכותם של המפגינים למחות אבל לא נסבול אנרכיה ולא נסבול פגיעה קשה בסדר הציבורי וכמובן לא נאפשר מחאה שפוגעת בגוף או ברכוש פגיעה חמורה. אני קורא לכל המפגינים שנמצאים ברחבי המדינה בכבישים וברחובות אנא כבדו את החוק כבדו את הנושא עליו אתם מפגינים, אי אפשר למחות כנגד האלימות ולעשות זאת באלימות חמורה ובוונדליזם ע”י פגיעה בשוטרים ואזרחים. אנחנו לא נוכל לאפשר זאת, אסור שמשטרת ישראל לא תאפשר זאת.

מוקדם יותר, גם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו התייחס להפגנות האלימות שיצאו משליטה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

כולנו מתאבלים על מותו הטרגי של הנער סולומון טקה. אנו מחבקים את המשפחה, אנו מחבקים את העדה האתיופית. היא יקרה לי, היא יקרה לנו. אלה לא מילים בעלמא. אני יודע שיש בעיות שעוד צריך לפתור, עמלנו קשה וצריך לעמול עוד כדי לפתור אותן. אבל אני מבקש מכם דבר אחד – הפסיקו את חסימות הצירים. אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים. אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. אבי הראל אמר/ה

  מאז ומעולם, בכל העולם, הדרך היחידה למחות נגד אלימות מוסדית כלפי מיעוטים היא הדרך של אלימות. הבטחות לשיפור בדרך אחרת הן חסרות כיסוי.

 2. Dony אמר/ה

  מקבלי ההחלטות שדאגו להכיל את הארועים האחרונים,טעו טעות קשה בהחלטה זו.
  הם איפשרו לכולם בעתיד להפגין בצורה אלימה,לחסום כבישים למספר ימים לשעות ארוכות,ולגרום לסבל ולנזק כבד לציבור .
  את הפגנת האלימות האחרונה היו צריכים לקטוע באיבה ,כי עכשיו כל אתיופי נהפך לשנוא ע״י הציבור הפגוע,וסביבתו.
  להבא כל מי שמפגין ללא אישור ובטח כאשר ההפגנה היא אלימה,צריך לשלם על מעשיו בעונש מתאים!!

הגיבו כאן לכתבה