תכנית אב לוואדיות הקובעת עקרונות לניהול ולשימור הטבע העירוני וכללים שנועדו להגן ולהנגיש את השטחים הציבוריים לציבור הרחב הוצגה במועצת העיר חיפה

תכנית אב לוואדיות הקובעת עקרונות לניהול ולשימור הטבע העירוני וכללים שנועדו להגן ולהנגיש את השטחים הציבוריים לציבור הרחב הוצגה אמש (ראשון 23/6/19) במועצת העיר חיפה.

מדובר בתוכנית ראשונה שמתייחסת לוואדיות הקיימים בעיר כמכלול אחד וייחודי, המהווה חזית עירונית נוספת, הניתנת לפיתוח כחלק אינטגרלי מחיי העיר וצמיחתה, ומגדירה את “קו ההשקה” בין הוואדיות לאזורי המגורים, בו ניתן יהיה לפתח שבילי הליכה ומוקדי פעילות פנאי.

התכנית ממליצה על שימוש בוואדיות כמרחבי פעילות של השכונות הגובלות בהן, תוך חיבורם למוקדים חברתיים, אורבניים וקהילתיים.

אחד האתגרים עמם מתמודדת התכנית הוא מניעת שריפות, וזאת כחלק מלקחי השריפה הגדולה שהשתוללה בעיר בשנת 2016. התכנית מכשירה אזורי חיץ המחייבים דילול צמחייה בין הוואדיות לאזורי המגורים.

התכנית, אותה מימנה “הקרן לשמירה על שטחים פתוחים” של “רשות מקרקעי ישראל”, מתבססת על סקר טבע עירוני שערכה “החברה להגנת הטבע בחיפה”. התכנית מתווה עקרונות פיתוח לוואדיות ומתווה בסיס ליצירת הסכמות בין הרשויות השונות לצורך המשך תכנון והנחייה לכל גורמי התכנון, הניהול והתחזוקה הקשורים בעיר ובסביבתה הקרובה.

את התכנית, אותה מוביל מנהל ההנדסה בעיריית חיפה באמצעות משרד האדריכלים “מילר בלום”, ליווה צוות רב תחומי של מתכנני נוף, מתכננים אורבניים ואנשי אקולוגיה, הידרולוגיה וארכיאולוגיה. התכנית גובשה לאחר הליך שיתוף ציבור מעמיק עם “החברה להגנת הטבע”, דיירי הבתים הסמוכים לוואדיות וכן מומחים בתחום האקולוגיה.

ראש העיר, ד”ר עינת קליש רותם: ” בוואדיות חיפה ערכי טבע ונוף נדירים, הכוללים שפע עשיר של צמחייה, בעלי חיים ואתרים ארכיאולוגים. תכנית האב נועדה לשמור על כל אלה, לסייע לנו בשיקום נכון שלהם ולהפוך את הנכס החיפאי הנפלא הזה לנחלתם של כל התושבים”.

תגובה
  1. אבי.ג אמר/ה

    כל אשר תעשה ראש העיר שלנו
    אני לצידה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.