בכל חודש מתים כ – 17 ישראלים • 154 חולי מלנומה חדשים מתגלים מדי חודש

לקראת שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם, האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות מפרסמים את הנתונים המעודכנים ביותר ליוני 2019.

מהנתונים עולה כי בשנת 2016 אובחנו בישראל 1,846 חולים חדשים עם מלנומה של העור, רובם יהודים ילידי ישראל, אירופה ואמריקה  – שיעורי התחלואה אצל הערבים נמוכים ביותר. 

רוב גדול מאוד (91%) של החולים אובחנו עם גידול בשלב מוקדם. 47% עם גידול בשלב ממוקד ו-44% עם גידול חודרני מקומי. עבור מלנומה חודרנית והן עבור מלנומה ממוקדת של העור, שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר נצפים בגיל המבוגר.

עוד עולה, כי בשנת 2016 נפטרו בישראל 209  אנשים ממלנומה חודרנית ממאירה של העור וכי בכל חודש מתגלים בישראל כ – 154 חולי מלנומה חדשים וכ -17 איש נפטרים מהמחלה. ההישרדות היחסית לחמש שנים ממלנומה חודרנית של העור הולכת ועולה עם הזמן, 88% -90% בגברים ובנשים יהודים אשר אובחנו בין השנים 2007-2011.

שינוי דרמטי לטובה בתחלואה ובתמותה בישראל מול העולם

בעבר ומידי שנה, ישראל הייתה במקום ה – 3 בעולם במספר החולים החדשים אחרי אוסטרליה וניו זילנד. הודות לפעילות הנמרצת והעקבית של האגודה למלחמה בסרטן, חל שינוי דרמטי לטובה. כיום, אוסטרליה עדיין מובילה בתחלואה, עם שיעור של 33.6 חולים למאה אלף תושבים. ישראל מדורגת במקום ה -27 בעולם בתחלואה עם שיעור של 8.3 חולים למאה אלף תושבים.

מאות תחנות לאבחון מוקדם של סרטן העור ללא תשלום יפתחו ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן בכל קופות החולים ברחבי הארץ בתאריכים ה 17-23 ביוני 2019

במסגרת המבצע הציבור הרחב מוזמן  לבדיקה חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור. את תחנות הבדיקה יאיישו רופאי עור וכירורגיים פלסטיים, אשר יבצעו בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן העור ומלנומה שבכוחו להציל חיים. רשימת התחנות בחיפה והסביבה:

רשימת התחנות לאבחון מוקדם של סרטן העור ללא תשלום בחיפה והסביבה
רשימת התחנות לאבחון מוקדם של סרטן העור ללא תשלום בחיפה והסביבה

מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן מירי זיו: אנו קוראים לציבור להיות חכמים בשמש בכל ימות השנה על מנת להפחית את הסיכון לחלות. אבחון מוקדם מציל חיים ובכל מקרה של ספק מומלץ לגשת ולהיבדק, לא רק במסגרת המבצע, אלא בכל השנה.

האגודה למלחמה בסרטן מדגישה כי שימוש במסנן קרינה הינו רק אחד מאמצעי ההגנה שיש לנקוט כחלק מהתנהגות חכמה בשמש® הכוללת: חיפוש צל, כובע, משקפי שמש, ביגוד ארוך ומגן, שעות בטוחות, מסנן קרינה, שתייה.

מומחי האגודה למלחמה בסרטן מסבירים עובדות חשובות על סרטן העור:

 •  סרטן העור היא מחלה שכיחה בישראל, בה קרינת השמש החזקה מהווה את אחד הגורמים העיקריים להתפתחות נגעי עור.
 •  מלנומה היא המסוכנת והקטלנית מבין סוגי סרטן העור השונים.
 • כדי להשיג ריפוי יש לאבחן את המחלה בשלביה הראשונים, לכן גילוי מוקדם של סרטן העור מעלה באופן משמעותי את שיעור הריפוי.

אבחון מוקדם של נקודות החן בשיטת 5 הגימלים:

 • בחדר מואר היטב נבחן את הגוף מלפנים ומאחור. אפשר להיעזר במראת יד, אותה נכוון מול מראה גדולה.
 •  חשוב לבחון את כל שטח העור, כולל הקרקפת, בין השערות, בקפלי הגוף ובין אצבעות הידיים והרגליים. לבדיקת הקרקפת הכרחי להיעזר באדם נוסף, ולבדיקת הגב רצוי להיעזר באחרים.
 • מומלץ לזכור את מספר השומות בכל מקום ולבצע את הבדיקה שוב כל 6-3 חודשים. למי שיש מספר רב של שומות, מומלץ לצלם בהגדלה את אזור השומות, לצורך השוואה. רצוי שהצילום יהיה צבעוני, ויהיה בו קצה סרגל שיראה את גודל השומה. חשוב לציין את תאריך הצילום ואת אזור הגוף עליו נמצאות השומות.
 • נקודות חן או שומות יכולות להופיע על עור הגוף ככתם חום שטוח או בולט, כבר בגיל הילדות או ההתבגרות.
 • הופעת שומה חדשה או שינויים בגודל, בגוון, בגובה, בגבולות ובגאומטריה של השומות הקיימות, עלולים לעורר חשד להתפתחות גידול סרטני.

במקרה שהבחנתם בסימנים אלה חשוב לפנות ללא דיחוי לבדיקה אצל רופא עור או כירורג פלסטי, אשר יחליט אם להסירה לצורך בדיקה פתולוגית אשר תקבע את טיבה. 

מה זה אומר להיות חכם בשמש?

שבעת הכללים להתנהגות ”חכמה בשמש“ של האגודה למלחמה בסרטן מוגשים לציבור על פי ראשי התיבות:

חיפוש צל – חפשו צל בכל מקום מחוץ לבית, בים ובבריכה. שבו מתחת לשמשייה, סככה או כל מגן אחר. גם כשאנו נמצאים בצל אנו חשופים לקרינת שמש המוחזרת אלינו מהחול, מהמים בבריכה או בים (בחורף גם מהשלג).

כובע – מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים או כובע עם מצחייה גדולה, שמגן גם על האוזניים, עור הפנים, העור הרגיש סביב העיניים והעורף.

משקפי שמש – קרינת השמש עלולה לפגוע בעיניים , ולגרום לקמטים בעור העדין שמסביב לעיניים, להתפתחות קטרקט (ירוד), להתפתחות גידולים בעור שסביב העין ועוד. קנו משקפי שמש עם תווית המבטיחה שהם יספקו 100% הגנת UV לעיניים ויסננו את הקרינה העל-סגולה.

ביגוד ארוך ומגן – למרות החום, חשוב להתלבש כך שגופנו יהיה מכוסה ומוגן. מומלץ ללבוש חולצה בעלת שרוולים, המכסה את הכתפיים והזרועות, ומכנסיים עד הברכיים לפחות. הבדים שמספקים את מרב ההגנה מקרני השמש הם בדים באריגה צפופה. כשנכנסים למים, חשוב ללבוש בגד ים ארוך מבד חוסם קרינה, בגד גלישה, או ביגוד מגן אחר.

שעות בטוחות – המרכיב המשפיע והמשמעותי ביותר בחשיפה לשמש, הוא שעות החשיפה. לכן, מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 16:00 – 10:00, בהן עוצמת הקרינה היא מרבית. אם נאלצתם לצאת לשמש בשעות מסוכנות – הקפידו על יתר כללי “חכם בשמש”.

מסנן קרינה – מסנן הקרינה סופג חלק מקרני השמש או דוחה את קרניה לפני שהן פוגעות בעור. ישנם תכשירי הגנה רבים ושונים – החשוב ביותר הוא דרגת ההגנה שהם מספקים. כאשר אתם עומדים בפני אינספור האפשרויות של רכישת תכשיר הגנה בחנות, שימו לב למספר ה-SPF (מקדם ההגנה מהשמש) המצוין על התווית – עליו להיות 30 SPF ומעלה. מומלץ להשתמש בתכשירים רחבי טווח, כלומר, תכשירים המציעים הגנה משולבת נגד קרינה על-סגולה מסוג UVB ונגד קרינה על-סגולה מסוג UVA. 

תינוקות עד גיל חצי שנה אין לחשוף לשמש כלל

מומחי האגודה למלחמה בסרטן, מדגישים כי תינוקות עד גיל חצי שנה אין לחשוף לשמש כלל. להגנה על פעוטות ותינוקות מגיל חצי שנה ומעלה מומלץ להשתמש במסנני קרינה רחבי טווח בעלי מקדם הגנה של 30 SPF ומעלה המיועדים לתינוקות וילדים. חשוב לזכור כי מסנני הקרינה אינם חוסמים לחלוטין את קרינת השמש, ויש להשתמש בהם יחד עם כל אמצעי ההגנה האחרים.

הנחיות לשימוש נכון במסנני קרינה:

 • השתמשו בתכשיר הגנה בכל יציאה מחוץ לבית.
 • מרחו את התכשיר בנדיבות כ-30 דקות לפני היציאה מהבית, כדי שתיווצר שכבה עבה של הגנה.
 •  מרחו שוב עם ההגעה לחוף הים או למקום אחר שבו אתם נחשפים לשמש. המריחה הכפולה מבטיחה כיסוי מלא של החלקים החשופים. אל תשכחו למרוח את התכשיר על הידיים, האוזניים, כפות הרגליים והעורף. על השפתיים יש להגן בתכשיר ייעודי המכיל מסנן קרינה.
 • יש לחדש את מריחת התכשיר כל שעתיים.
 • יש להשתמש בתכשיר עמיד למים, ולמרוח אותו שוב.

מומחי האגודה למלחמה בסרטן, מדגישים לציבור כי כל שבעת הכללים של חכם בשמש® הם חשובים:  יש לשהות בשמש רק בשעות הבטוחות, לכסות את הגוף בלבוש מלא ולחבוש כובע שיגן על הפנים והעורף, חשוב להרכיב משקפי שמש ולמרוח את העור שנותר גלוי לשמש בשכבה נדיבה של מסנן קרינה רחב טווח עם מקדם הגנה של 30 ומעלה.

מיטות ומכוני שיזוף:

האגודה למלחמה בסרטן מזהירה את הציבור מפני שימוש במיטות שיזוף, המסוכן באותה מידה כמו חשיפה לאור השמש. מיטות שיזוף פולטות קרינה אולטרה סגולה הגורמת לנזקים בריאותיים מצטברים, לטווח ארוך. בשנת 2014 אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת את תקנות של משרד הבריאות בתמיכת האגודה למלחמה בסרטן להגבלת השימוש במיטות שיזוף לגיל 18 ומעלה. התקנות כוללות הגבלות נוספות כמו חובה על בעל מכון השיזוף להתקין שלט אזהרה, ולחלק עלון הדרכה בנושא סכנות השיזוף המלאכותי.  

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.