ריאיון עם יונתן שוורץ – אז מה זה פרינג’ ולמה בחיפה?

אני יושבת עם יונתן שוורץ, שחקן, יוצר, במאי ומנהל “הסטודיו” – בית יוצר לתיאטרון מקורי ובי”ס מקצועי למשחק. שנתיים אחרי שסיים את ביה”ס למשחק של ניסן נתיב, תוך כדי שהוא משחק בקאמרי ובבית ליסין ועובד על כמה הצגות במקביל, יונתן החליט להגשים חלום, לחזור לחיפה עיר ילדותו ולהקים כאן, בחיפה, מרכז פרינג’ להצגות עצמאיות מקצועיות.

אז מה זה פרינג’ ולמה בחיפה?

פרינג’ זה בעצם תיאטרון עצמאי. כמו שיש את ז’אנר אינדי במוזיקה, אז פרינג’ זה תיאטרון אינדי. זה בעצם תיאטרון שלא תלוי בממסד בשביל להתקיים, ולכן יש לו חופש אמנותי גדול יותר ובאופן טבעי הוא תיאטרון חדשני ועדכני יותר.
ולגבי למה בחיפה אני אוהב לשאול – למה לא בחיפה?
אני אספר לך מה הוביל אותי – גרתי בת”א 5 שנים, הסתובבתי בכל התיאטראות השונים בעיר, גדולים ממוסדים וקטנים של פרינג’, ופתאום נזכרתי שכשלמדתי בתיכון לאמנויות ויצ”ו בחיפה, רעות של היום, לא הסתפקתי בלימודי התיאטרון שהיו לי בביה”ס וחיפשתי מקום ליצור בו משהו חדש עם אנשים חדשים, שהם לא תלמידים מהכיתה שלי. ההלם היה כשגיליתי שאין מקום כזה בחיפה.
הקנאה שהייתה לי כשהסתובבתי בת”א וראיתי את כל האפשרויות שיש לשחקנים הצעירים התל אביביים הציתה בי מחדש את החלום הזה ושנתיים אחרי שסיימתי את ביה”ס למשחק “הסתערתי” על חיפה והקמתי את תיאטרון “הסטודיו”.

ההצגה "הנפש הטובה מסצ'ואן" בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)
ההצגה “הנפש הטובה מסצ’ואן” בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)

אז מה זה בעצם “הסטודיו”?

היום, 14 שנים אחרי שחזרתי לחיפה, “הסטודיו” הוא מקום לחוגים וסדנאות לכל הגילאים וגם מקום להופעות בסופי השבוע, ואני גאה להגיד שמיטב ההצגות העצמאיות בישראל מגיעות לחיפה רק אלינו וכל שבוע. חוץ מזה, התיאטרון יוצר הצגות מקוריות ויצא לנו שם של תיאטרון עם אמירה שגם מפרנס אמנים תושבי העיר ולשמחתי בשש השנים האחרונות “הסטודיו” נחשב גם לבמה בינלאומית להופעות מוזיקה.
והדבר הכי מרגש זה שהגשמתי בשנה שעברה חלום נוסף והקמתי בי”ס מקצועי למשחק וביה”ס שלי הוא היחיד בצפון שעומד בסטנדרטים המקובלים בארץ לבתי ספר למשחק.

ההצגה “אהובת הדרקון” בתאטרון הסטודיו – אוגוסט 2018 (צילום – ירון כרמי)

למה לא ללמוד בבתי הספר המסורתיים שכולם מכירים? מה מיוחד דווקא ב”סטודיו”?

אהבתי את הניסוח של השאלה! וזאת גם התשובה שלי:
בתי הספר המוכרים בארץ למשחק מאוד מסורתיים. הם נשענים על שיטות לימוד ישנות שלא מחוברות למה שהולך בעולם היום.
בית הספר שלי קם מתוך תיאטרון יוצר ואין הפרדה בין התיאטרון לבין ביה”ס, ככה שהסטודנטים לא רק לומדים באופן מקצועי את מה שלומדים בתכנית הלימודים בכל שאר בתי הספר למשחק, אלא גם נחשפים מדי שבוע להצגות שרצות עכשיו בישראל ונפגשים באופן קבוע עם שחקנים, במאים ויוצרים שמלמדים אותם את שיטות המשחק והעבודה החשובות ביותר בימינו.

חוץ מזה, היות שאני שחקן פעיל ובשנים האחרונות שיחקתי הרבה בפסטיבלים ברחבי העולם, אני מארח בביה”ס שלי אנשי מקצוע ומורים מכל העולם, מברלין ומניו יורק וכו’, שמפגישים את הסטודנטים עם עולמות תוכן וטכניקות משחק שעוד לא הגיעו לארץ.
עוד דבר מאוד משמעותי זה שרק אצלנו יש הבטחת-עבודה לשחקנים מצטיינים והם יכולים להשתלב בהפקות המקוריות של התיאטרון.

ההצגה "אהובת הדרקון" בתאטרון הסטודיו - אוגוסט 2018 (צילום - ירון כרמי)
ההצגה “אהובת הדרקון” בתאטרון הסטודיו (צילום – ירון כרמי)

בסדר, אז הגיעו תלמידים ללמוד בביה”ס המקצועי של “הסטודיו”, אבל הכסף הגדול בת”א, לא?

לא בדיוק. בשנים האחרונות יש יותר ויותר עשייה מחוץ לתל אביב ובפריפריות, בעיקר בתחום התיאטרון. יש נהירה של הרבה יוצרים ששבעים כבר מת”א ובאים לאיזור הצפון כדי ליצור שם.
חוץ מזה, אני אספר לך את החוויה שלי. כשאני יצאתי מניסן נתיב ידעתי שקיבלתי כלים מצויינים כשחקן, יכולתי לעבוד במגוון גדול של טכניקות ועם סוגים שונים של במאים, אבל תכל’ס – התחושה שלי הייתה שזרקו אותי למים בלי להיות מוכן. אחר כך הבנתי שלימדו אותי הכל חוץ מאיך לקדם את עצמי בתעשייה שהיא לא קלה ונשארתי עם המון שאלות כמו לאיזו סוכנות כדאי ללכת, האם כדאי לי לבנות קריירה טלוויזיונית או להתמקד רק בתיאטרון, כמה כסף אני אמור לקבל על כל דבר, ועשיתי המון טעויות.

בביה”ס שלי, לעומת זאת, היה לי חשוב שהסטודנטים ילמדו לפי תכנית לימודים ייחודית, שמכינה אותם לתעשייה ועונה להם באופן אישי, כי בביה”ס הכיתות קטנות בדיוק בשביל שנוכל להתאים את עצמנו לתלמידים, ואת זה אין באף בית ספר אחר.

חוץ מזה, באתי לחיפה בשביל לעשות שינוי ולהוכיח לכל הספקנים וקטני-האמונה, שאמרו לי שאני עושה טעות ושאני מקריב את הקריירה שלי, שלא רק שאני מרוויח כסף, אני מרוויח את כל העולמות. כי עכשיו אני גם שחקן בת”א וגם בחיפה.

כשמחפשים אנשי מקצוע באיזור הצפון ובכלל יגיעו אליי ולאו דווקא לשחקנים מתל אביב, וכמו שאמרתי קודם – בצפון יש הרבה עבודה שאנשים לא מודעים אליה. מה שכיף במקצוע הזה הוא שהוא לא תלוי במקום או במשרד שלי אלא הולך איתי לכל מקום. עשייה אמנותית אמיתית לא תלויה בת”א לצורך העניין, אלא תלויה בבן אדם. אני מאמין שכל מקום שאני אהיה בו יהיה מקום אמנותי משמעותי. עם האמונה הזאת באה עשייה ועם העשייה הזאת בא כסף, וזה מה שאני מלמד בביה”ס. ועובדה שאני כל החיים עובד בתיאטרון ובמשחק ואני מתפרנס מזה.

קהל בפאנל - פני העיר לאן - תאטרון הסטודיו - חיפה (צילום: ירון כרמי)
קהל בתאטרון הסטודיו – חיפה (צילום: ירון כרמי)

אז על מה אתה עובד בימים אלה?

עכשיו אני עובד על מופע של התיאטרון שנקרא “דוז פואה”, הוא משחזר במדוייק את כל שירי ישראל באירוויזיון ומעמיד אותם לתחרות זה מול זה. במסגרת העבודה שחזרנו את כל התלבושות המקוריות והכוריאוגרפיות המדוייקות ששלחנו לאירוויזיון לאורך השנים. המופע יעלה בחיפה ואז בכל הארץ וכבר הזמינו אותנו להרבה פסטיבלים.
חוץ מזה, ביה”ס למשחק פותח מחזור חדש אחרי החגים וכבר פתחנו את ההרשמה ליום פתוח שקורה ביום שלישי, ה- 26/03/19 בשעה 18:00 ואני מאוד מתרגש.


דרכים ליצירת קשר עם תאטרון הסטודיו:

דף מתעניינים בביה”ס למשחק: http://lp6.me/A9cX2

פייסבוק: https://www.facebook.com/studio.haifa/

טלפון:
04-8100104

אתר: http://www.hastudio-tr.co.il

אימייל: Hastudiotheatre@gmail.com

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.