תאטרון הסטודיו מציג: “הנפש הטובה מסצ’ואן”– מאת ברטולד ברכט • וידאו מערב הבכורה

ההצגה "הנפש הטובה מסצ'ואן" בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)
צפו בווידאו מערב הבכורה “הנפש הטובה מסצ’ואן”

(צילום ועריכה: ירון כרמי – חי פֹּה – חדשות חיפה)

 


“הנפש הטובה מסצ’ואן” עוקב אחרי זונה צעירה במאבקה לשרוד ולנהל חיים טובים. לאחר שמבקרים אותה שלושה אלים היא מוצאת את עצמה מנוצלת ע”י תושבי העיר העניים. היא נאלצת להמציא אלטר אגו בדמות של בן דוד דמיוני קר וקפדן כדי להגן על עצמה. העלילה מתפתחת ומשליכה על הצופה את האחריות למציאת פתרון לבעיה המועלית.

ההצגה "הנפש הטובה מסצ'ואן" בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)
ההצגה “הנפש הטובה מסצ’ואן” בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)

המחזה “הנפש הטובה מסצ’ואן” העולה על במת הסטודיו נכתב על ידי המחזאי והמשורר הגרמני בֶּרְטוֹלְד בְּרֶכְט (1898-1956) שהוציא תחת ידיו עשרות מחזות ומאות שירים, מספר יצירות פרוזה ותסריטי קולנוע ועשרות כתבים תאורטיים. ילדותו ונעוריו בגרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה, אשר התאפיינה באבטלה רבה, ניסיונות ההפיכה האלימים ואינפלצית המטבע הגרמני, השפיעו רבות על נטיותיו הפוליטיות ועל דרכו כאמן לעתיד. עם חבורת הצעירים שסביבו כונן ברכט מערכת עבודה כקולקטיב, שבו רעיונות מושלכים מכל עבר עד לגיבוש המחזה השלם. משנת 1927 נאמנות לרעיונות מרקסיסטיים ולסוציאליזם היו מאפיין בולט במחזותיו. המחזות הנודעים והבולטים ביותר שלו הם “חיי גלילאו”, “אימא קורא’ז”, “מעגל הגיר הקווקזי”, “אדם הוא אדם”, ו”הנפש הטובה מסצ’ואן”. ברכט היה מהבולטים שבמתנגדי המשטר הנאצי.

 

מנהל התאטרון - יונתן שוורץ
מנהל התאטרון – יונתן שוורץ

המנהל האמנותי יונתן שוורץ שחקן ובמאי, בוגר ניסן נתיב ת”א, שיחק בקאמרי, בית לסין, תיאטרון חיפה, תמונע, הסימטה ועוד. השתתף בפרוייקטים מיוחדים, פסטיבל ישראל, פסטיבל עכו, מייסד “הסטודיו”’ בית יוצר לתיאטרון מקורי ובית ספר למשחק המציע אלטרנטיבה ליצירה חיפאית בתחום התיאטרון ופועל כתיאטרון פרינג’ לצעירים וצעירים ברוחם. “הסטודיו” מזמין אתכם ללמוד את אמנויות המשחק, לחוות ולפתח עולם קסום של חושים ורגשות ולעמוד במרכז הבמה. מציע סדנאות משחק למתחילים ומתקדמים, ילדים, צעירים ובוגרים במגוון תחומים: משחק תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה. הסדנאות חושפות את התלמידים למגוון תכנים בנושאים שונים. בשנת 2017 נפתח בתיאטרון הסטודיו, לראשונה בחיפה, בית ספר מקצועי תלת-שנתי למשחק.

 

הבמאית - נטע ישצ'ין
הבמאית – נטע ישצ’ין

הבמאית נטע ישצ’ין תושבת חוזרת מאוסטרליה, בוגרת החוג למשחק אוניברסיטת תל אביב 1993 ומגמת בימוי בNational Institute of Dramatic Arts Sydney 2009.
השתתפה וביימה הצגות רבות בארץ ובחו”ל, שיחקה ב”ויאמר וילך” המיתולוגי. לאחרונה ביימה את הצגת הסיום של הסטודיו של ניסן נתיב “עיר אלקטרונית” וזכתה בפרס קיפוד הזהב על העיבוד ל”באתי רק לטלפן” ע”פ גבריאל גארסיה מרקז.

השחקנים מודים לבמאית נטע ישצ’ין – ההצגה “הנפש הטובה מסצ’ואן” בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)

קבוצת ההפקה של תיאטרון הסטודיו המונה 14 שחקנים, מעלה את המחזה תחת שרביטה של הבמאית נטע ישצ’ין. השחקנים עבדו בשיטה ייחודית של אנליזה אקטיבית – שיטה המפגישה את השחקן עם הדמויות האחרות תוך כדי יצירת דמותו הוא. העבודה בהצגה זו נעשתה בשיטתו המאוחרת של סטניסלבסקי, הנחשפת בשנים האחרונות לעולם בשם: “אנליזה אקטיבית או המתודה של הפעולה הפיזית” בדיוק כפי שעולמנו הפנימי בנוי משלוש שכבות, הלא מודע, התת מודע והמודע, גם בעבודה לא קונבנציונאלית זו התהליך מתחיל מחקירה של הטקסט, תחילה ללא מילים. השחקנים קוראים סצנה ונותנים לה ביטוי ראשוני אימפולסיבי ואינסטיקנטיבי. אחר כך השחקן מדבר את הטקסטים במילים שלו, כדי להבין ברמת התת מודע או הסאב טקסט את כוונות הדמות ורק בסוף התהליך השחקן לומד את הטקסט. התהליך נועד לבנות את הדמות בשכבות, כדי להמשיך ולהצמיח לדמות מקום מלא ואפקטיבי יותר לביטוי.

הבמאי הוא המכוון והמסליל, על מנת לאפשר לשחקן לעלות על דרך המלך הפרטית שלו ולתפקד כאומן יוצר ולא רק כאומן מבצע. סטניסלבסקי רצה שגם השחקנים וגם הבמאי ילמדו יחד את היצירה. העבודה מושפעת מאד מרעיונותיו של פיטר ברוק על “החלל הריק”. חלק רב מהתהליך אינטואיטיבי ומאפשר ללהקת השחקנים לקחת בעלות על היצירה וליצור מתוכה ובה שפה אישית וקולקטיבית ייחודית ומקורית.
עורך המחזה – שי בר תפאורה, גרפיקה, אביזרים ותלבושות – שגו תפאורה – אילן הרשקו עיצוב תאורה ומנהל טכני – אייל הוטנר תאורה וסאונד – לילך שמחון מנהלת הסדנאות – גליה לבאור

 


הנפש הטובה מסצ’ואן – ברטולד ברכט – ברכות השחקנים (2/2/2019)

לפעמים החגיגה נגמרת ומתחילים מבראשית עם שיר חדש בלב.
אי אפשר שלא לסיים ערב כזה בלי תודות:

התודה הראשונה ליונתן שוורץ, המנהל האומנותי ומייסד תיאטרון הסטודיו, שמאמין בנו ונותן לנו במה. בקפידה הוא בוחר את הבמאים הטובים ביותר בתחום ואת המחזות המאתגרים והקסומים. כל במאי מוציא מאתנו את המיטב, מחדד, ומלטש את האומן שבנו. לאט לאט אנו הופכים יותר מקצועיים ויותר מדויקים. בטרקלין הסטודיו אנו מארחים אתכם והכול הופך לקסם.תודה לגלית יד ימינו של יונתן המנהלת את סדנאות הסטודיו ודואגת לרווחה של כולנו.
תודה מיוחדת לאמא של הסטודיו – שגו המוכשרת – שדואגת לנו לתפאורות, תלבושות, ואביזרים, ותמיד מוכנה לסייע לנו בכל תחום גם בשעות שבהן היא אמורה להיות כבר בבית. תודה לך מקסימה ואהובה.

תודה מיוחדת ממני לחברי לקבוצה שפועלים כמו קבוצת יזמות. החל מעריכת הטקסט על ידי שי המוכשר, ארגון התורנויות על ידי לריסה, עזרה בבניית התפאורה על ידי אילן בעל ידי הזהב, ריכוז התכנייה על ידי ליילה, ועוד. תודה לכל החברים שהביאו אוכל גורמה במהלך הימים הארוכים של החזרות ולעוזרת הבמאית הרצינית שלנו – עילית. חלקנו פתח את ביתו לחזרות ובכלל רוח הקבוצה לקחה אותנו לגבהים חדשים (אנחנו לא עשן שמתנדף כמילות אחד השירים במחזה). אני אוהבת את כולכם – תודה שאתם חברי לקבוצה.

תודה ללילך על התאורה והסאונד ולאייל המנהל הטכני על עיצוב התאורה. ברוכים הבאים לתיאטרון הסטודיו ואני מאחלת לכם הצלחה רבה בהמשך העשייה.
ואחרונה חביבה שמגיע לה את כל המחמאות היא הבמאית היקרה שלנו נטע. היא מביימת הצגות רבות בארץ ובחו”ל ולאחרונה זכתה בפרס “קיפוד הזהב” להצגה שלה “באתי רק לטלפן” המועלית בתיאטראות הקאמרי והסמטה. הצלחת להוציא מאתנו את כל קשת הרגשות שטמונות בנו. אנחנו קבוצה מאוד גדולה, ולא תמיד ממושמעת, ובכל זאת YOU DID IT. ההכוונה שלך הייתה מדויקת ודרכך היצירה קרמה עור וגידים. Bravo בשם כולנו ואנו מקווים שנפגש בהפקות בעתיד.
ולכם הקהל – תודה שבאתם והייתם לנו לקיר רביעי כל כך משמעותי.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.