חיפאים צועדים יחד אל בז”ן ביום הסרטן הבינלאומי – 4/2/19

הפגנה נגד זיהום האוויר בחיפה - כיכר זיו (צילום: חי פה)

מערכת חי פה שחרטה על דגלה להלחם בזיהום האוויר קוראת לציבור החיפאי והקרייתי לא להישאר אדיש ולהצטרף לצעדה חשובה זו למען מפרץ נקי יותר ובריאות טובה יותר לתושבים.

 

קריאה לסגירת בז”ן ומיגור הסרטן

ביום המודעות הבינלאומי למחלת הסרטן המצויין ב-4/2/19 תקיים “מגמה ירוקה” בשיתוף “הקואליציה לבריאות הציבור”, “מרכז מחקר סביבתי”, קבוצת “מנקים את מפרץ חיפה” ומיזם “סביבתית” צעדה המונית אל מתחם בז”ן כדי לצאת בקריאה לרשויות: סגרו את בז”ן! מגרו את הסרטן.

מתחם פטרוכימי ענק בלב אוכלוסיה
בתי הזיקוק לנפט בזן בלב אזור מיושב – מבט משוק תלפיות בחיפה (צילום: חי פה)

 

מאות פעילי סביבה ותומכים יצעדו יחד

בצעדה המתוכננת ישתתפו מאות פעילי סביבה ותומכים שתחל בשעה (18:00) במדרגות קניון הסינמול ותסתיים ברחבת סוכנות פיאט שברחוב המוסכים, המשקיפה על מתחם בזן (בתי הזיקוק) – מרחק 1.5 ק”מ מנקודה ההתחלה. הפעילים יישאו כרזות, מסכות, תופים, פנסים, מגפונים ושלטים ויצעדו באיטיות לאורך שדרות ההסתדרות במטרה לעורר את המודעות הציבורית להשפעות הקשות של פליטות המזהמים מן המפעלים הפטרוכימיים שבמפרץ חיפה ובראשם קבוצת בזן, על בריאותם של תושבי מטרופולין חיפה ונפת חיפה.

יום הצעדה נבחר ביום המודעות הבינלאומי למחלת הסרטן בשל הקשר המובהק, אשר נמצא גם בשלל מחקרים אפידמיולוגיים שנערכו בנושא, שבין פליטות החומרים המזהמים לבין תחלואה בסוגי סרטן שונים. במרחב “עוטף בזן”, ובמיוחד באזורים כמו: קריית חיים, קריית טבעון, שכונת נווה שאנן בחיפה, הקריות וישובי עמק זבולון, קיימת רמת תחלואה בסרטן הגבוהה בהרבה מהממוצע הארצי. למעשה, נפת חיפה הוגדרה לא אחת כ”בירת הסרטן” של ישראל.

מפגינים נגד הרחבת בז"ן בבית המשפט המחוזי בחיפה (צילום: חגית אברהם)
מפגינים נגד הרחבת בז”ן בבית המשפט המחוזי בחיפה (צילום: חגית אברהם)

בכל שנה נכנסים המפעלים הפטרוכימיים של קבוצת בזן לרשימת עשרת המפעלים המזהמים ביותר בישראל. זאת, אף שהמשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לסביבה חיפה מגבירים בכל שנה את הפיקוח והאכיפה.

בהודעת המשרד להגנת הסביבה שיצאה אתמול, המסכמת את כמות החריגות שנמדדו למתחם בזן בשנת 2018, מצוין כי בפליטות של החומר המסרטן בנזן נספרו אשתקד 18 חריגות מהריכוז היממתי המרבי וכן חריגה מערך הסביבה השנתי, ובדיגום הסביבתי נספרו 31 חריגות. בשל כך, המשרד הודיע כי זימן את מנהלי קבוצת בזן לשימוע וכי הוא שוקל סגירת מכלים שונים במתחם והחלפה מסיבית של עשרות אלפי רכיבי ציוד החשודים בפליטת בנזן.

מגמה ירוקה מבקשת לנצל את יום המודעות הבינלאומי למחלת הסרטן כדי ליידע את הציבור כי לא רק סרטן העור או סרטן השד ראויים למיגור ולאבחון מוקדם, אלא כל סוגי הסרטן שמקורם בזיהום אוויר וסביבה.

במגמה ירוקה אומרים: “תושבי מפרץ חיפה אינם מוכנים עוד שימשיכו להפקיר אותם ואת בריאותם. אנחנו דורשים מהממשלה לגבש תכנית ממשלתית להבראת מפרץ חיפה. הצעדה מהווה גם מסר למתמודדים השונים: קולות אינם באים אוטומטית. רוצים את הקולות שלנו? עליכם לפעול באופן מידי לסגירת בזן”.

הצעדה תחל בשעה 18:00 בערב ובתום הצעדה תתקיים עצרת בנקודת הסיום ובה יינשאו נאומים של פעילי סביבה וחולי סרטן אשר נאבקים במחלה או החלימו ממנה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.