השר אלקין: “אנחנו על סף הליך אכיפה דרמטי מול קבוצת בז”ן”

ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה (צילום - לע"מ)

השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין, אמר בכנס “סביבה 2050” שנערך בשבוע שעבר בתל אביב כי המשרד על סף הליך אכיפה דרמטי מול קבוצת בז”ן לאור חריגות נמשכות בחיפה בערכי הבנזן.

ח”כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה (צילום – לע”מ)

לדבריו: “לפני כשנה דרשנו מבז”ן דרישות, והם ביצעו תוכנית רחבה – אך החריגות לא ירדו מספיק. בעקבות הדרישות שלנו, בז”ן השקיעה מאמצים גדולים שהובילו להורדה משמעותית בכמות החריגות – אבל לא פתרה את כל הבעיה, ולכן אנחנו יוצאים להליך אכיפה חדש ודרמטי שיתחיל בימים הקרובים, ויחייב את בז״ן בהשקעות משמעותיות מאוד כדי לעמוד בדרישות החדשות שלנו”.

השר הדגיש, כי הליך ההסדרה המנהלית מול קבוצת בז”ן מתרחש על רקע המשך חריגות ברמות המזהם בנזן שנמדד סביב מתחם בז”ן במהלך החודשים האחרונים. במסגרת זו הוציא המשרד לפני כשנה צו מנהלי (צו 45), וכעת בכוונתו להמשיך ולדרוש צעדים משמעותיים נוספים ממפעלי הקבוצה על מנת למנוע את החריגות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

אלקין הוסיף, כי שני האתגרים הסביבתיים המשמעותיים הם איכות אוויר וטיפול בפסולת.

בהתייחסו לאכיפה, אמר: “יש מחסור חמור בכוח אדם במשרד ויכולת ביצוע האכיפה לא מספיק גבוהה. יש חוקים שהמשרד לא מצליח לאכוף. אנו עושים את המיטב במשאבים שיש לנו. השגנו תקציבים גדולים והובלנו תהליכים גדולים בפסולת, זיהום אוויר מתחבורה ועוד”.

מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט:

“ישראל היא מהגרועות שבמדינות oecd בתחום הפסולת, ואנחנו פועלים כדי לשנות מצב זה. שיעור ההטמנה בישראל היום הוא גבוה מ-80%, ובאמצעות התוכנית האסטרטגית של המשרד לנושא הוא ירד ל-26% בשנת 2030. המצב הנוכחי שבו פסולת משונעת מהצפון לדרום במשאיות ורכבות לטיפול בה, אינו מקובל. כל אזור במדינת ישראל יצטרך לבצע בשטחו טיפול בפסולת שלו, ולא לשנע אותה עשרות ומאות קילומטרים דרומה, תוך יצירת זיהום מסוג אחר. מתקני השבת אנרגיה, שיקומו לפי התוכנית האסטרטגית שלנו, הם חלק מהפתרון לנושא”.

גלית כהן, סמנכ”לית בכירה לתכנון, מדיניות ואסטרטגיה במשרד להגנת הסביבה אמרה בכנס:

“בנוסף למסלול סיוע רגולטורי ופיננסי ליישום מתקני פיילוט בתעשייה, נצא בשבועות הקרובים למכרז להקמת מעבדת חדשנות לפיתוח טכנולוגיות סביבתיות ישראליות. פעולות אלה הם בשיתוף עם רשות החדשנות ומשרד הכלכלה. הרגולציה הסביבתית מהווה גם זרז לחדשנות טכנולוגית סביבתית, ואנחנו מתכוונים להמשיך ולפתח מסלולים שיסייעו לפיתוח של חברות ישראליות בתחום”.

ד”ר רויטל גולדשמיד (צילום – ירון כרמי)

ד”ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה בתגובה לדברי השר: ״אנו רואים איך המשרד להגנת הסביבה מדבר בשני קולות ומוטרדים מאד מהתנהלותו- מצד אחד אנו מברכים את המשרד על צעדים של הפשלת השרוולים ופעולות אקטיביות כלפי מזהמי סביבה מאידך אנו רואים איך במקביל מקדם המשרד להגנת הסביבה הקלות על היתרי הפליטה לכרמל אולפינים, מפעל נשר ברמלה, דור כימיקלים ופז שמנים שנסגר בדיוק היום ועומד להרחיב את זיהום האויר הנפלט מהמפעל בכ800%. אנו תוהים לגבי הקו המנחה להתנהלותו של המשרד ומצפים לפעולות אקטיביות לכיווץ בועת זיהום האויר והפחתת התחלואה״.

 

מבז”ן נמסר בתגובה: “בז”ן פועלת בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה להפחתת פליטות בנזן בכדי לעמוד בתקנים המחמירים ביותר בעולם. בז”ן ממוקמת בחזית הטכנולוגית בתחום זה ביחס לכל בית זיקוק אחר בעולם המערבי, ומאמציה הביאו להפחתה של 66% בפליטות בנזן ממתקניה בחמש השנים האחרונות. לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה מעל ל90% מפליטות הבנזן בארץ מקורן בתחבורה ותחנות דלק. לאחרונה קבוצת בז”ן מצאה דרך לייצר את הדלק הנקי בעולם, תוך הפחתת מחצית מתכולת הבנזן, דבר שהביא להפחתה של 30% פליטות בנזן בארץ כולה. קבוצת בז”ן שהינה מתקן קריטי לתפקודו של המשק תמשיך במאמציה לשפר את ביצועיה הסביבתיים”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.