המטרוניות ה"ירוקות" יוצאות לדרך

המטרוניות ה"ירוקות" יוצאות לדרך
שש מטרוניות היברידיות הופעלו בפיילוט חדש במטרה להפחית את זיהום האווויר במטרופולין חיפה
המטרונית ההיברידית צוברת תאוצה: השבוע החל פיילוט חדש, שבמסגרתו הופעלו שש מטרוניות היברידיות (הנעה באמצעות מנוע חשמלי ומנוע דלק) בקווי הנסיעה השונים. הפעלת המטרוניות ההיברידיות צפויה להפחית את זיהום האוויר במטרופולין חיפה והצפון ולתרום לאיכות הסביבה.
"המטרוניות הירוקות" יופעלו בפיילוט, שיימשך מספר חודשים, ובמידה והוא יעבור בהצלחה, ירכשו מטרוניות היברידיות נוספות במטרה להגדיל את השימוש בתחבורה ירוקה. רמת זיהום האוויר הנפלטת מהמטרונית ההיברידית קטנה בכ-90% לעומת אוטובוסים רגילים הפועלים כיום. כמו כן גם צריכת הדלק של המטרוניות הירוקות נמוכה בכ-30% בהשוואה לאוטובוס רגיל.
שר התחבורה ובטיחות בדרכים, ישראל כץ, מסר כי חברת "דן בצפון" היא הראשונה מבין חברות התחבורה הציבורית בישראל, המפעילה מטרונית היברידית. לדבריו, החיסכון בצריכת הדלק של כלי הרכב מגיעה לכ- 20% עד 30%, בהשוואה לצריכת הדלק בכלי הרכב המונעים בדיזל, ורמת הזיהום נמוכה בכ- 90%, לעומת כלי רכב דומים הפועלים כיום על פי התקן האירופי.

השר כץ הוסיף כי משרדו מקדם ומעודד יבוא של כלי רכב חשמליים והיברידיים, כולל אוטובוסים במטרה לצמצם את זיהום האוויר של כלי הרכב ובמיוחד של אוטובוסים ורכב כבד. "משרד התחבורה אינו חוסך במאמצים לבחון שימוש בכלי רכב עם הנעות אלטרנטיביות ומיישם את הפתרונות הנהוגים כיום בעולם" אמר כץ.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "חיפה היא העיר הראשונה בארץ שבה מופעלת המטרונית ההיברידית. זו עוד דוגמה לכך שמטרופולין חיפה מתפתח ללא הרף והפעלת מערכת המטרונית היא חלק חשוב בקידומו".

המטרונית, מערכת התחבורה הציבורית המתקדמת של מטרופולין חיפה החלה בשלב ההרצה המלאה לפני כשבועיים (16 באוגוסט) והנוסעים רשאים לעלות עליה ללא תשלום עד להודעה חדשה. במקביל, בוצעו שינויים ושיפורים בקווי אוטובוס בחיפה, טירת הכרמל, נשר והקריות.
קווי המטרונית
המטרונית היא מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת, הנוסעת בתדירות גבוהה, בנתיבי תחבורה ייעודיים ובעלת העדפה ברמזורים. המטרונית מאפשרת לנוסע לתכנן את נסיעתו באמצעות מערכות מידע בזמן אמת. חברת דן בצפון מפעילה את המטרונית ובשלב זה יופעלו שלושה קווי מטרונית שיחברו את חיפה עם ערי הקריות.
בהשקת המערכת התחילו לפעול 90 מטרוניות באורך של כ-18 מטרים: אוטובוסים משודרגים, מרובי קיבולת ונמוכי רצפה, בעלי עיצוב המדמה רכבת קלה. מתוכן, 6 מטרוניות הן היברידיות: בעלות הנעה משולבת – חשמלית וסולר.
במערכת המטרונית הופעלו שלושה קווים שמחברים את כל ערי המפרץ וחיפה:
1. הקו הראשי – הקו האדום: יוצא ממרכזית הקריות (אזור צפון הקריות, בסמיכות למחנה כורדני לשעבר), דרך כביש 4, שד' ההסתדרות והעיר התחתית של חיפה ועד מרכזית חוף הכרמל. הקו הראשי של המטרונית פועל במשך כל השבוע, כולל ערבי שישי ושבתות.
2. הקו הכחול: יוצא מקרית אתא למסוף בת גלים, דרך שד' ההסתדרות והעיר התחתית של חיפה.
3. הקו הירוק: יוצא ממרכזית הקריות, דרך קריית ים וקריית חיים להדר בחיפה.
הקו הכחול והקו הירוק פועלים עד כניסת השבת ושבים לפעול עם צאת השבת.
למערכת המטרונית חיבור ל-4 המרכזיות באזור: קריות, מפרץ, בת גלים וחוף כרמל. כמו כן, המערכת מתחברת לרכבת ישראל ולמוקדי הפעילות המרכזיים.
מערך התחבורה הציבורית החדש במטרופולין חיפה פועל כמערכת שלמה:
• 3 קווי מטרונית שמחברים את כל ערי המפרץ וחיפה.
• 41 קווים עירוניים משמשים כקווים מזינים, שמחברים את נוסעי התחבורה הציבורית מרחבי המטרופולין למערכת המטרונית.
• קווי אוטובוס בינעירוניים משמשים את תושבי המטרופולין במגוון אזורים.
• מסלולי קווים רבים הוארכו, כך שהורחב כיסוי השירות לאזורים נוספים.
• קווי האוטובוס ממשיכים לפעול באותן שעות וימי פעילות.
• במטרופולין חיפה תפעל מערכת כרטוס חכמה, בכל אמצעי התחבורה הציבורית (למעט מוניות): ה"רב קו", כרטיס הנסיעה החכם, יאפשר תשלום גם בעבור נסיעה במטרונית. "הרב קו" יאפשר לעבור בין כל אמצעי התחבורה הציבורית במטרופולין חיפה (למעט מוניות), בתוך 90 דקות. ה"רב קו" יחליף את כל כרטיסי הנסיעה מנייר שהיו בשימוש במטרופולין עד כה, למעט נסיעה חד-פעמית.
• תעריף הנסיעה במטרופולין חיפה נשאר זהה ומתבסס על 5 אזורי תעריף. מחיר נסיעה במטרונית זהה למחיר הנסיעה שהיה נהוג באותו מסלול.

מידע זמין לכולם: השיפורים והשינויים בקווים אלה מלווה במערך הסברה מקיף לקראת ובמהלך השינוי, שכולל עשרות נציגי הסברה שמסייעים לנוסעים בתחנות הקווים המשתנים, עלונים שנשלחו לבתי התושבים בדיוור ישיר ושחולקו על גבי האוטובוסים ובתחנות, מודעות בעיתונות המקומית ועדכונים במוקד כל-קו 8787*. כמו כן, ניתן להתעדכן באתר האינטרנט הייעודי של מערך התחבורה החדש metrobus.gov.il, ואתר האינטרנט danmetronit.co.il – או באמצעי המידע של אגד – מרכז המידע 2800* ואתר האינטרנט http://www.egged.co.il.
מצורפת תמונה של המטרונית ההברידית בעבודה. קרדיט: דן בצפון.
מטרונית_הברידית_בפעולה.jpg

תגובה
  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

    יפה מאד !

לא ניתן להגיב