עציוני: עינת יכולה לישון בשקט, אני מוכן לעבוד אתה יחד 20 שנה | דוד עציוני מסמן מטרות לקדנציה בריאיון מיוחד

סגן ראש העיר המיועד דוד עציוני רוצה לראות את שמשון עידו מהליכוד כסגן ואת יו"ר סיעת הירוקים, אביהו האן, נכנס לקואליציה בלי לקבל תפקיד סגן בשכר. הוא מתכוון לעבוד קשה בשביל תושבי העיר ולהתחיל משדה תעופה בינלאומי והפיכת העיר לאזור עדיפות לאומי.

בעוד כשבוע תושבע מועצת העיר החדשה ולצד ראש העיר החדשה יישב סגנה, דוד עציוני, בן 35, נשוי ואב לילדה. עציוני הוא עורך דין שבמשך 3 שנים עבד כעוזרו של שר האוצר משה כחלון. בקמפיין שלו הוא טען, שהוא היחיד שיכול להחליף את ראש העיר המכהן יונה יהב, אבל יומיים לפני הבחירות הוא הודיע על הסרת המועמדות שלו לראשות העיר והליכה משותפת עם עינת קליש רותם. בריאיון שערכתי איתו הוא לא עשה חשבון ואמר את מה שהוא חושב לעומת ימי הבחירות בהם הוא שקל מילים וניסה לקלוע לטעמם של כמה שיותר בוחרים פוטנציאלים.

 

לגבי הבחירות עציוני סבור שהוא עמד בהבטחות שלו לתושבי העיר.

"לאורך כל הקמפיין שמרתי על קו אחיד, 'רק לא יהב'. ראש העיר יונה יהב הציע לי להיות מספר 2 שלו, ואמרתי לו "לא", כי חשבתי שהעיר זקוקה לשינוי. חלק מהתומכים שלי כעסו עליי כשהסרתי את המועמדות שלי לראשות העיר יומיים לפני יום הבחירות והודעתי על תמיכה בקליש רותם. אני ויתרתי על האגו שלי כשתמכתי בה ואני בטוח שאנחנו נראה עכשיו שינוי אמתי בעיר".

קליש רותם הבטיחה קמפיין נקי מתמיכה של בעלי הון. אחרי שהיא חברה אלייך, היא עדיין יכולה להגיד את זה?

היחיד שהייתה לו תמיכה של בעלי הון, לכאורה, הוא מנדי זלצמן. מה שלוקח בחירות בסופו של דבר הוא הקשר האישי עם הבוחרים והחזון ולא הכסף. בחיפה לא ניצח מי שהיה לו את התקציב הכי גבוה. ברור, שכמו לכל מתמודד אחר לראשות העיר גם אני קיבלתי תרומות מכל מיני אנשים.

כנס של דוד עציוני בפתיחת הקמפיין - מרכז הקונגרסים בחיפה - 18/3/2018 (צילום: ירון כרמי)
כנס של דוד עציוני בפתיחת הקמפיין – מרכז הקונגרסים בחיפה – 18/3/2018 (צילום: ירון כרמי)

מאחורי יהב יש 15 שנה של עשייה. מה כן אתה חושב שהוא עשה טוב?

כביש נחל הגיבורים, גם אם נעשה באיחור, הוא מאוד חשוב. האיצטדיון, מבחינת המגרש. איך שמתפעלים אותו, זה כבר משהו אחר. איתמר ציז'יק ימונה ליו"ר האצטדיון ואנחנו נדאג שיהיו שם עסקים והופעות והמקום יעבוד כמו שצריך. גם העיר התחתית היא אותו דבר, רעיון טוב, אבל ביצוע לא מספיק טוב.

דוד עציוני ואיתמר צ'יזיק בכנס בחירות - מרכז הקונגרסים - 18/3/2018 (צילום: ירון כרמי)
דוד עציוני ואיתמר צ'יזיק בכנס בחירות – מרכז הקונגרסים – 18/3/2018 (צילום: ירון כרמי)

את מי היית רוצה לראות נכנס לקואליציה?

ללא ספק, סגן ראש העיר שמשון עידו מהליכוד, שעכשיו יהיו לו 3 מנדטים. אני אומר את זה גם לעינת, כמובן. העובדה ששמשון הוא ממפלגת השלטון היא מאוד משמעותית עבור חיפה. אשמח לראות את הירוקים נכנסים בלי תנאים ועובדים בשביל העיר. אבל לא רואה את זה קורה ואשמח להתבדות.

שמשון עידו במועצת העיר (צילום: סמר עודה)
שמשון עידו במועצת העיר (צילום: סמר עודה)

 

מה יראו תושבי חיפה שונה בעוד שנה בזכותך? במה תתחיל עוד שבוע, כשתכנס לתפקיד סגן ראש העיר?

אנחנו מקימים שני מנהלים. הראשון יהיה מנהל להקמת שדה תעופה בינלאומי בשיתוף עם מספר 2 של קליש רותם, נחשון צוק. אני מאמין שעוד בקדנציה הזו נטוס מחיפה לחו"ל. השני יהיה מנהל היי טק ואזור עדיפות לאומית.

בעיניי אלה נושאים אקוטים, שאני אקדם מהיום הראשון שלי בתפקיד. בנוסף, אנחנו ננהל גם את וועדת הכספים ונוודא שלא ייזרקו כספים למקומות הלא נכונים. יעד חשוב נוסף שלי הוא רישוי עסקים. אני מתכוון להקל כמה שאפשר יותר על עסקים קטנים וגדולים.

שדה התעופה של חיפה - מסלול ההמראה (צילום - ירון כרמי)
שדה התעופה של חיפה – מסלול ההמראה הקצר אינו מתאים למטוסים שמגיעים מאירופה (צילום – ירון כרמי)

 

הבעת תמיכה בבית הספר הריאלי במהלך הקמפיין. הם יכולים להיות רגועים עכשיו?

אני בוגר הריאלי ואנחנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לעזור לבית הספר. איך מחזקים אוכלוסייה חלשה? מעלים אותה כלפי מעלה. לא מחזקים אוכלוסייה חלשה על ידי זה שמורידים את האוכלוסייה החזקה כלפי מטה. צריך לחזק את החלשים.

אני הייתי רוצה לראות השקעה גדולה בבתי הספר הציבוריים, ולא שהריאלי יקבל פחות תקציב על מנת שיהיה שיוויון בין בתי הספר בעיר.

יוסי בן-דב (צילום: ירון כרמי)
יוסי בן-דב – מנכ"ל בית הספר הריאלי בחיפה בכנס בחירות של דוד עציוני במרכז הקונגרסים (צילום: ירון כרמי)

 

קליש רותם אמורה לחשוש ממך בבחירות בעוד 5 שנים?

השותפות ביני לבין עינת קליש יכולה מבחינתי להימשך גם 20 שנה. היא יכולה לישון בשקט בלילה. אני אעשה כל מה שאפשר בשביל העיר חיפה ותושביה.

מה דעתך על פרויקט car2go?

מבדיקה שערכנו הפרויקט הזה לא עבר וועדת מכרזים ולכן אנחנו נתחיל מלעשות בירור מקיף איך זה קרה שהפרויקט אושר ללא מכרז, לכאורה. מדובר, ללא ספק, בפרויקט כושל ולאחר הבדיקה ניתן יהיה לראות איך להתקדם.

רכב חשמלי שיתופי - Car2Go (צילום: ירון כרמי)
רכב חשמלי שיתופי – Car2Go (צילום: ירון כרמי)

 

לחלק מהמועמדים לראשות העיר הייתה ביקורת על התקשורת המקומית. אתה שותף לביקורת הזו?

בבחירות האלה קרו כמה דברים. הדבר הראשון הוא שהתברר שהרדיו כבר לא קובע את דעת הקהל. כיום יש לתושבים עוד דרכים להשיג מידע. אני לא בא בטענות על האופן שבו סוקרתי, ידעתי את כללי המשחק עוד לפני שנכנסתי להתמודד. דבר נוסף הוא שבתקופת הבחירות היו גופי תקשורת מקומיים שידעו איך לסקר את הדברים באופן אובייקטיבי והיו לעומתם גופי תקשורת, שחצו את כל הקווים האדומים.

לחי פה אני מודה על כך שליוו אותי ואת הבחירות הללו בשקיפות וטוהר המידות.

בית מתפורר בשכונת נווה דוד בחיפה - אוגוסט 2018 (צילום: ירון כרמי)
בית מתפורר בשכונת נווה דוד בחיפה – אוגוסט 2018 (צילום: ירון כרמי)

איך היית רוצה לראות את חיפה בשנים הבאות?

קודם כל צריך ללכת להתחדשות עירונית בכל שכונות החוף, כולל חלקים מנווה שאנן והדר. צריך להחליט מה יהיה המרכז העירוני, הדר או עיר תחתית ולהשקיע כמו שצריך. לגבי ציר מוריה הייתי רוצה לראות עירוב שימושים. הייתי רוצה לראות במוריה בנייה לגובה, כשבונים על הציר לא מסתירים לאף אחד ולא פוגעים באף אחד. אם היו כאן בניינים גבוהים עם הרבה משפחות וצעירים המסחר בציר ומקומות הבילוי היו יוצאים מכך נשכרים. וכמובן, צריך למצוא פתרונות לבעיות החנייה.

דוד עציוני בחנות בגדים בנווה דוד. העובדות פחדו להצטלם במהלך קמפיין הבחירות (צילום: ירון כרמי)
דוד עציוני בחנות בגדים בנווה דוד. העובדות פחדו להצטלם במהלך קמפיין הבחירות (צילום: ירון כרמי)

 

לסיכום, מה בנוגע לקידום מעמד הצעירים בעיר?

צעירים היו ונשארו הדבר שהביא אותי לרוץ ולכן הם נשארים בראש החשיבות.  לכן לקחתי את רשות הצעירים ואת רישוי עסקים ומינהל ההיי-טק. כי אני מבין שבראש ובראשונה צעירים יישארו כאן רק במידה ויהיה להם מקור הכנסה ראוי !

 

אנו במערכת חי פה מאחלים לעו"ד עציוני הצלחה בקדנציה !

תגובה
  1. יובל אמר/ה

    דוד עציוני הבטיח הרבה ובסופו של יום לא נותר דבר מהבטחות אלו. חוסר ניסיוני היה בעוכריו. טוב עשה שפרש וחבר לקלישאה כדי לצבור קצת ניסיון בניהול עיר. הבעיה שגם הקלישאה חסרת ניסיון בניהול עיר.
    לא מספיק להיות חתיך ויפה תואר כדי להיות ראש עיר.

לא ניתן להגיב