הישג אדיר לשייט חיפה: נעמה גזית וניר לשד על הפודיום באליפות העולם בגלישת רוח בלטביה

נעמה גזית בקרב צמוד מול לולה הצרפתיה - אליפות העולם בגלישה - ביק טכנו 293 פלוס - 8.5 מ"ר (צילום: Patrik Pollák)

מועדון שייט חיפה ממשיך לקצור הישגים בתחום השייט לנוער. השבוע התקיימה אליפות העולם בגלשני ביק. התחרות נערכה בלטביה, בעיר ליפאיה, לחופי הים הבלטי. בתחרות השתתפו נציגים מכל העולם, כאשר על קו הזינוק במקצה הנערים, בו התחרה ניר לשד, היו 84 מתחרים עד גיל 17 ובמקצה הנשים עד גיל 19 זיקו 36 גולשות, ביניהן גם הגולשת החיפאית נעמה גזית. לשד וגזית סיימו את התחרות המפרכת על הפודיום. סיפורם בהרחבה בכתבה זו…

 

סיפורו של ניר לשד – סגן אלוף העולם לנוער

אליפות העולם, במקצה הנערים, בו השתתף ניר לשד, החלה ב-6 שיוטים של מוקדמות, בשני בתים, כאשר השייטים התחלפו ביניהם בין הבתים, על פי הנחיות ועדת התחרות. בשלבים אלה צברו השייטים נקודות שליליות, כאשר אלה שיצאו עם הכי מעט נקודות שליליות עלו לבית הזהב, בו השתתפו 42 מתחרים, כאשר 42 נוספים נופו ועברו לבית הכסף.

ניר לשד (משמאל) על הפודיום באליפות העולם

 

הישראלים שלטו בצמרת:

כל הישראלים שהשתתפו בתחרות הצליחו להעפיל לבית הזהב וביניהם גם ניר לשד מחיפה, שבלט לאורך כל התחרות והתמודד על המקום הראשון מול גולש מהרצלייה בשם דניאל תשתש (שזכה בזהב).

החיפאי ניר לשד (מימין) בקרב על הזהב מול דניאל תשתש מהרצליה (צילום: Patrik Pollák)

טבלת התחרות בגמר אליפות העולם – נוער גברים

טבלת ההישגים – ניר לשד ודניאל תשתש – אליפות העולם לנוער בגלשני ביק טכנו

קבלת פנים נרגשת בנתב"ג

בעת הנחיתה בשדה התעופה, חיכתה לאלופים מחיפה קבלת פנים נרגשת, בה השתתפו נציגי איגוד השייט, ילדים משייט חיפה שהגיעו לפרגן וכמובן ההורים הנרגשים. כבוד מיוחד הוענק גם למאמנים ירדן ארק ואלכס ספרב (שלא לקחו חלק במשלחת).

ניר לשד, אלכס ספרב ונעמה גזית בעת קבלת הפנים בשדה התעופה (צילום: רני לשד)

מאמנת המשלחת הייתה מור לוזון, המאמנת של קבוצת השייט בהרצליה. לוזון שוגרה למשלחת מטעם איגוד השייט. היא עשתה עבודה יוצאת מהכלל, כאשר עם סיום התחרות נצברו לזכות הנבחרת הישראלית לא פחות מ-11 מדליות, מתוכן 5 לזכות המתחרים בקבוצה של לוזון. 6 מדליות נוספות נצברו לקבוצה הבוגרת.

ניר לשד עם האב רני – משפחה של גולשים

רני לשד (אביו של ניר) בריאיון בלעדי לחי פה: "הישגים הם תוצאה של כישרון והתמדה"

ניר לשד מנופית הוא בן של גולש העל רני לשד, אשר התחרה בגלישה בשנות ה-80 ובולט גם בימים אלה בגלישה בסערות בבת גלים. רני לשד סיפר בגאווה גדולה על הדרך המופלאה בה הדגים ניר נחישות והתמדה במסגרת אימון קשוחה בשייט חיפה. ניר החל אד דרכו בדגם האחיד לילדים קטנים, שם זכה בסדרה של הישגים, משם התקדם בהדרגה לדגמים הגדולים יותר וכעת הוא בצמרת העולמים של הביק טכנו, שהוא דגם קדם-אולימפי. רני מספר שניר לומד בבית ספר ביגור ולאחר הלימודים הוא נוסע לחוף השקד כ-3 פעמים בימי חול + יומיים שישבת, סה"כ 5 ימים בשבוע (מקצוען). בנוסף לנחישות ולכישרון הילדים, נדרשת השקעה כספית גדולה שברובה נופלת על כתפי ההורים נסיעות ציוד וכו' וקשה מאוד להשיג תמיכה מגורמים חיצוניים וספונסרים. סכום ההשתתפות עצמית בתחרות, אותו משלמים ההורים, עומד על 700 יורו כדי ליצג את המדינה. במהלך השנה נדרשים ההורים לממן ציוד, חדר כושר, נסיעות ובתי מלון.

 

עם הפנים לאולימפיאדה:

רני מוסיף כי באוקטובר השנה ייצא ניר לאליפות אירופה ביוון (לייד אתונה). תהיה זו התחרות האחרונה של ניר בדגם ביק הקדם אולימפי ואז יתקדם לדגם האולימפי – RSX. ייתכן שעוד נראה אותו באולימפיאדה, אומר רני.

 

סיפורה של נעמה גזית – מקום שלישי באליפות העולם בגלישה , בדגם ביק טכנו 293 פלוס – 8.5 מ"ר

בדגם הזה זינקו 36 מתחרות, שהתחרו בבית אחד, במשך 11 שיוטים. נעמה התברגה במשך רוב הסדרה בצמרת,  כאשר בשיוט 7, 8, עת נפלה הרוח למהירות של 6 קשרים, הידרדרה נעמה למקומות 12,11 (שיוטים שלא נחשבו בסיכום הכולל). לעומת זאת, בשיוטים בהם הרוח הייתה בינונית עד חזקה (מעל 12 קשרים), נעמה התברגה למקומות 1-3 ושמרה כל העת על מיקום בצמרת.

נעמה גזית – מקום שלישי באליפות העולם בגלישה – ביק טכנו 293 פלוס – 8.5 מ"ר (צילום: Patrik Pollák)

נעמה גזית סיפרה לחי פה:

אני מרגישה בנוח בים סוער, כאשר הרוח עולה מעל 18 קשרים. בתנאים האלה כמעט שאין לי מתחרות בעולם, למעט שתי מתחרות בריטיות וארגנטינאית אחת. אני מרגישה שיש לי ייתרון כגולשת חיפאית, בשל העובדה שבחיפה נושבות רוחות חזקות במשך רוב השנה ויש לי הזדמנות טובה לשפר את הכושר שלי בים חזק.

נעמה גזית בקרב צמוד מול לולה הצרפתיה – אליפות העולם בגלישה – ביק טכנו 293 פלוס – 8.5 מ"ר (צילום: Patrik Pollák)

את סדרת השיוטים פתחתי חזק (במקום הראשון), כאשר הרוח נשבה במהירות של 16 קשרים. זה נתן לי המון מוטיבציה להמשיך בצמרת. זו תחרות ארוכה מאד של 11 שיוטים, עם מאמץ פיזי אדיר, לצידו נדרש ריכוז ומיקוד לאורך כל שלבי התחרות.

טבלת השיוטים של נעמה גזית – אליפות העולם בגלישה לנערות – לטביה – אוגוסט 2018

 

השיוט הקשה ביותר – שיוט 4

זכור לי במיוחד שיוט מספר 4 בו עברתי עבירה מול האיטלקיה ג'ורג'יה ספציאלה (שזכתה בזהב). נאלצתי לבצע סיבוב של 360 מעלות (ענישה עצמית), כדי שלא להיפסל. האיטלקיה שמרה עליי בקידמית ונלחמה כדי להסתיר לי את הרוח. היא ממש לא נתנה לי לזוז ולמצוא רוח נקייה. ירדתי מהקידמית למלאה (גבית) עם הישראלית מאיה חומש ולא הספקתי לפנות לה דרך. שוב ביצעתי ענישה עצמית (פעמיים בשיוט אחד). למרות שני עונשים, הצלחתי לסיים במקום העשירי את השיוט הרביעי.

לצפייה במהלך השיוט הרביעי כפי שהוקלט ממכשירי ה-GPS, הקליקו כאן

שיוט 4 – נעמה גזית – ISR83 אחרי הצרפתיה בדרך למצוף הראשון

 

חזקה ברוחות חזקות וים סוער – שיוט 9 – מקום שני:

בשיוט התשיעי (בו סיימתי במקום השני), זינקנו ברוח של 16 קשרים. המסלול היה בצורה ריבועית, כאשר יש הרבה עבודה ברוח צד, הגולשות טסות על המים במהירות אדירה ויש יתרון לגולשות קשוחות אשר מורגלות במהירויות גבוהות.

נעמה גזית ברוח גבית – מקום שלישי באליפות העולם בגלישה – ביק טכנו 293 פלוס – 8.5 מ"ר (צילום: Patrik Pollák)

 

נעמה קבעה את הקריטריון להעפלה לאולימפיאדת הנוער בבואנוס-איירס באוקטובר 2018. לישראל יש כרטיס אחד עבור גברים ואחד עבור הנשים. זהו חלום שמתגשם עבורי, מספרת נעמה, בשנה שעברה, באליפות העולם בצרפת, קבעתי, ביחד עם בר נברי, משדות ים, תוצאה משותפת, שהביאה את הכרטיס לישראל. כעת, בתחרות זו, נקבע שאני אייצג את ישראל, כאשר אילו הייתה שייטת ישראלית לפניי, היא הייתה נוסעת לאולימפיאדת הנוער במקומי.

אחרי הפודיום – נעמה גזית עם האיטלקיה ספציאלה (מדליית זהב) והצרפתיה פיאנאזה (מדליית כסף)

כאשר חזרתי לישראל, קיבלו אותי בצורה הכי טובה ומפרגנת שיש. זה כיף אדיר לחזור לישראל עם הישג כזה, כאשר כולם באים ומפרגנים. בשייט חיפה אני מרגישה הכי בבית והפרגון כאן הוא אדיר.

בנוסף לגלישה התחרותית, נעמה מתפנה מעת לעת לגלוש "פאן" על גלשנים קצרים בים הסוער מול טיילת בת גלים. הגולשים המנוסים, שרגילים לפרק גלים בבת גלים, מופתעים לראות לידם נערה צעירה בגלי הסערה.

נעמה גזית על הגלים במגרש הביתי – מול טיילת בת גלים (צילום: יהודה בלחסן)

 

הלילה כבר יוצאת נעמה לתחרות הבאה בדגם האולימפי RSX

נעמה יוצאת הלילה לאליפות אירופה לנוער בדגם RSX (הדגם האולימפי של הבוגרים). נעמה עוברת בין הדגמים בהתאם לתחרות הבינלאומית בה היא אמורה להשתתף.

שרון גזית, אביה של נעמה, סיפר לחי פה:

המאמן אלכס ספרב לקח ילדה שגולשת יפה ולא פוחדת מרוחות חזקות ומגלים והפך אותה לגולשת בצמרת העולמית. הוא ידע לזהות את הפוטנציאל שלה ולתרגם אותו להישגים. הוא מאמן ענק ואנחנו חייבים לו המון. את העבודה המשיך גם המאמן ירדן אראק, אשר עובד עם נעמה במסירות.

 

אלכס ספארב סיפר לחי פה

עבדתי מספר שנים עם נעמה וניר. הייתי איתם גם באליפויות בחו"ל. נסעתי לקבל את פניהם בשדה התעופה. התרגשתי עד דמעות לקבל את פניהם. הם עובדים קשה מאד לאורך שנים ויש תוצאות. המשפחות תומכות בילדים בכל הכוח. יש ימים בהם ילדים מגיעים ל-4 אימונים ביום, משבע בבוקר עד 9 בערב: 4 שעות ים ועוד 3 אימוני כושר וכוח. הילדים מגיעים לכושר בו הם לא מתעייפים ולא מתפרקים, זה ממש לא ייאמן. הילדים מתאמצים ורואים איך לאט לאט הם מתחזקים, יוצאים לים סוער, עוברים גלי חוף, מתמודדים עם גלים ומזג אוויר קשה. הם מציבים מטרות ועומדים בהם.

אני תמיד מדגיש את הדרך, שהיא לא פחות חשובה מההישג עצמו, סיכם ספארב

 

 

 

לא ניתן להגיב