רני עמיר, מנהל המחוז הנכנס של המשרד להגנ”ס בראיון מיוחד לחי פה עם כניסתו לתפקיד

ראיון מיוחד עם מנהל המשרד להגנת הסביבה הנכנס במחוז חיפה: זיהום האוויר, מערך הניטור, המזבלות הפיראטיות, זיהום ים, נחל סעדיה, הקישון, השמורה הימית, הביוב שזורם לים, הלכלוך בחופים. רני עמיר פורס את משנתו ומתסכל קדימה.

רני עמיר, שנכנס לפני כחודשיים לתפקיד מנהל המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה, ובתפקידו החליף את המנהל היוצא שלמה כץ, הינו בעל תואר ראשון ושני במדעי הקרקע והמים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני במינהל ציבורי מאוניברסיטת הארוורד. בעברו עבד עמיר, בסקטור הפרטי וכן במספר תפקידים במשרד להגנת הסביבה. עמיר, שימש כראש ענף פסולת במשרד להגנת הסביבה במחוז מרכז, וכראש אגף תיאום אכיפה במשרד להגנת הסביבה במחוז ירושלים, ולפני כניסתו לתפקיד מנהל המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה הוא שימש כמנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית.

 

במחוז חיפה הושגו הישגים עצומים ברמה לאומית ובינלאומית

“הגעתי למחוז מדהים מבחינת האנשים שבו, עובדים מסורים ומדהימים במחויבות שלהם”, אומר עמיר, לחי פה ומסביר את המורכבות שבמחוז, “מחוז חיפה כמחוז הוא מאוד מורכב ולא כולם מבינים את רמת המורכבות. מדובר באזור שהוא עמוס בתעשיות ותשתיות שחלקן מנדטריות ואפילו לפני כן, וכל זה נמצא בלב אזור מאוכלס ברמת צפיפות גבוהה מאוד, והשילוב הזה של תעשייה עם אוכלוסייה עם המבנה הטובוגרפי של אזור הכרמל מצד אחד שמגביל ומנתב את האוויר בצורה מיוחדת יוצר תנאים מאוד מאוד מיוחדים. ויש לי בהחלט את הכבוד להגיע ולנהל אותו”.

קישור לכל הכתבות על המשרד להגנת הסביבה

שקיפות והישגים בצמצום זיהום האוויר

“אין ספק שבמחוז חיפה נעשו הרבה מאוד צעדים בעקבות החלטת ממשלת ישראל לטפל במפרץ חיפה והחלטתה על התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר שלאורה נעשו לא מעט צעדים, שאנחנו כבר יכולים לומר שיש הישגים עצומים ברמה לאומית ואפילו רמה בינלאומית. לדוגמה, התעשייה הכבדה  – אנחנו מתמקדים בה לאורך שנים ובשנתיים שלוש האחרונות ביתר שאת. זה מגיע עד כדי צמצום עומסים מכל המזהמים הקלאסיים כמו: תחמוצות חנקן וגופרית ונוקסים ומזהמים בעייתים מהתעשייה הפטרוכימית, החומרים האורגנים הנדיפים ובנזן ועוד. אלה דברים שהמשרד הצליח להוריד ברמות עצומות”.

זיהום אוויר בחיפה – צילום לילה – 3.2.2018 – 19-00

“האזרח יכול לדעת מזה ע”י הנגישות והשקיפות מאחר והנתונים נמצאים באתר וכל אזרח יכול לבדוק את הנתונים בכל זמן נתון בצורה עצמאית לחלוטין. אני קורא לאזרחים להכנס, לקרוא ולהתרשם מהפחתת העומסים. ישראל נמצאת שורה אחת עם המדינות הכי מפותחות בעולם שמפרסמות את הנתונים האלה לציבור. היום כל אזרח יכול להכנס למערכת המפלס – מד פליטות – ולקבל תמונה לגבי מה שקרה ומה שקורה מבחינת הפליטות לסביבה. בעניין הזה בהחלט יש הישגים אדירים בצמצום הזיהום באוויר”.

קישור לכתבות בנושא ההכרזה על חיפה כאזור מוכה זיהום

מצב הקישון ושקילת חקירה של מקורות זיהום במטרה להפוך את מימיו לצלולים

“לצערי אם שואלים כל אזרח במדינה איזה נחל הכי מזוהם בארץ יגיד הקישון. אבל הקישון הוא הנחל הכי נקי בארץ גם במים וגם בקרקעית ואני אומר את זה כאיש מקצוע”, אומר עמיר, ומסביר, “לנחל הקישון מוזרמים כיום קולחי תעשייה מחמישה מפעלים באזור הקישון אבל כולם מפוקחים היטב ע”י היתרי הזרמה לים ואני יכול לומר שאיכות המים המוזרמים כיום היא מצוינת”.

זיהום נחל גדורה בביוב – משם זורם הביוב לקישון – 25/6/18 – צילום: אלון בן-מאיר, רשות נחל הקישון

“תקלות קורות ולצערי הרב יקרו תמיד. השאלה מה קורה בעת תקלה זאת אומרת מה המהירות של תיקון התקלה ע”י הגורם עצמו. למשל תאגיד מי כרמל או מט”ש חיפה או כל גורם  אחר שיכולה לקרות לו תקלה, והדבר הלא פחות חשוב מזה האם הדבר נעשה ברשלנות או חס וחלילה בכוונה תחילה. במקרים כאלה אנחנו תמיד נמצאים שם, בודקים ובמידה ויש חשד שזה דורש חקירה אין לנו בעיה להוציא התראות ולזמן לשימועים ולפתוח בחקירה ע”י המשטרה הירוקה על מנת למצות את כל הסמכויות שברשות המשרד בנושא הזה”.

 

בנוגע לטענה כי ניטור המזהמים הנפלטים מהתעשייה הפטרוכימית הוא חלקי ביותר וכי מגוון מזהמים מסרטנים אינו מנוטר: האם תסכים לקיים דיון פתוח על מנעד הניטור עם מומחים מטעם הציבור בחיפה?

“המשרד להגנת הסביבה וגם צריך לציין את איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה שמסייע לנו באזור המפרץ ואיגוד ערים שרון – שמסייע לנו בצד הדרומי של המחוז מנטרים את האוויר באמצעות הניידות גם של המשרד וגם של האיגודים בנוסף לדיגומים שאנחנו מבצעים ע”י אנשי המשרד, זה לא נכון מה שנאמר. אנחנו יודעים את כל נתונים האמיתיים ע”י כל הפרמטרים של חוק אוויר נקי. ובהחלט נסכים לדיון פתוח בנושא. אם כי יש לנו ניסיון קודם לא טוב ואני אסביר. המשרד יזם לפחות שלוש פעמים לפני שנכנסתי לתפקיד וזה המידע שיש בידיי, דיונים כאלה עם המומחים שלנו ומחברות חיצוניות, ולצערי הרב הציבור החיפאי לא ממש נענה. מבחינתו יותר מנשמח להשתתף בכל דיון שיבוא כיוזמה רצינית מקבוצה רצינית לא אדם בודד או שניים אנחנו יותר מנשמח”.

 

הציבור החיפאי לא מאמין למשרד להגנת הסביבה

לשאלת השקיפות ויעדי השקיפות, תחת ניהולו, אומר עמיר:

“אני יכול לומר שהמחוז כמדיניות דוגל בשקיפות. אני חושב שאנחנו, כמשרד, מהראשנים שמפרסמים כמעט את כל הנתונים והמידע באתר האינטרנט שנמצא בידינו. חוק חופש המידע מחייב אותנו לפרסם כל דבר, ומבחינתי שקיפות היא נר לרגלנו. הציבור החיפאי לא שמאמין למשרד להגנת הסביבה ואני מנצל את הבמה לפנות לציבור החיפאי ולהגיד שאנחנו כאן בשביל לשרת אתכם. אין לנו שום סיבה להסתיר, אנחנו שקופים לגמרי ורוצים שיתוף עם הציבור וקוראים לציבור להתעניין ואני כבר יכול להגיד שמאז כניסתי לתפקיד עשיתי מפגש היכרות עם כל הגורמים החיפאים מפגש של שלוש שעות עם סגן השר להגנת הסביבה ובמילים אחרות שקיפות אנחנו וכאן”.

 

שיתוף פעולה ופורומים ציבוריים

“במשרד להגנת הסביבה יושבים אנשים מקצועיים ברמה גבוהה ביותר מהנדסי כימיה וסביבה, קרקע, ים, מים ואוויר והרבה פעמים אנחנו נתקלים במצב שמפרסמים משהו וקשה להבין אותו. במילים אחרות כדי שציבור יכול לתרום חייב להיות ציבור באותה רמה ואני לא מכיר. כך שזה לא מספיק כדי להקים פורום. אבל אם יש פורום ציבורי שמעוניין שנגיע ונשתתף בדיון כזה או אחר, יותר מנשמח. אדם אחד ביקש להציע בפנינו נושא הגיע ושמענו אותו ואנחנו משתפים פעולה”.

 

בנוגע להזרמת הביוב לים, על ידי תאגידי המים, נושא שמוכר לך מתפקידך הקודם כרכז ים וחופים. עד היום המשרד לא נקט בהליכים פליליים כלפי מנהלי תאגידי המים והביוב, למרות שבחי פה אנחנו מסקרים את העניין באופן קבוע ומתקיימות עבירות על החוק. האם תשקול הליכים פליליים?

“לפני 15 שנה הביוב היה זורם בצורה קבועה. היתה פה מהפכה והיום ביוב לא זורם קבוע לים, מה שכן קורה לא מעט תקלות במיוחד בזמן החורף. זאת בגלל המבנה הטופוגרפי של חיפה ובגלל תשתית לקויה ועשרים סיבות אחרות. מערכת הביוב לא עומדת בעומס ורואים את הביוב גולש באזור של בת גלים, הגדורה, הנמל ודדו.

הזרמת הביוב בעונת הרחצה – מאי 2018 

תאגיד מי כרמל נקרא לשימוע לפני למעלה משנה ובעקבות השימוע חויב לקבל היתר הזרמה מיוחד היתר שעדיין בתוקף ומחייב את התאגיד לבצע תוכנית עבודה מאוד מוקפדת של הכוללת החלפת צנרת ולא פחות חשובה תחזוקה מונעת לחורף. להגיד שזה יפתור את הבעיה כליל אני נזהר, אבל אני יכול להגיד שאם היה ותהיה עוד פעם גלישה בחורף הקרוב היחידה הימית שאני עמדתי בראשה קודם שזה התפקיד שלה הם ימצאו את הסמכויות שלהם על פי דין”.

לכל הכתבות אודות הזרמת הביוב לים בחיפה

 

בנוגע ללכלוך בחופים, בפרט בראש הכרמל ובחוף טירת כרמל שמדרום לחוף הסטודנטים: זוהי טינופת פלסטיק קבועה שמתנהל במשך שנים. האם תשקול הליכים פליליים בנושא?

“נושא של פסולת בחופים זה נושא שבאחריות היחידה הימית. אני יכול להגיד שהפסולת בחופים היא רעה חולה בכל חופי הארץ, אבל המשרד עשה ועדיין עושה תפקיד מאוד דרמטי – תקצוב הרשויות כולל טירת כרמל חיפה וקרית ים. ולמעשה בכל שנה הרשויות מקבלות כסף כדי לנקות את החופים והם עושים את זה לא רע. לפני חמש שנים היה שם מזבלה היום זה נקי. הם מנקים ואנחנו משגיחים וצריך לזכור שעדיין נפלט זבל מהים”.

 

נפעיל את הסמכות שלנו כנגד כל מי שאחראי על זיהום ברשות הרבים

מרחב נחל סעדיה, הנמצא בשטחי עיריית חיפה ממשיך להיות מוקד של מזבלות פיראטיות, למרות שעיריית חיפה יודעת ומיודעת באופן קבוע. העירייה לא מבצעת פעולות מניעה ואכיפה בעניין וגם לא מפנה בימים אלה את המזבלות הפיראטיות הקיימות בשטח. האם תפעיל את סמכותך ותחל בהליכים נגד עיריית חיפה?

“אנחנו נפעיל את הסמכות שלנו כנגד כל מי שאחראי בין אם זה בחיפה או מקום אחר. כאשר מפקחי המשרד רואים שיש השלכה ברשות הרבים אין מצב שנעבור לסדר היום. אם לא נתפוס את המשליך אנחנו פונים לרשות שהיא אחראית על השטח.  בנושא עיריית חיפה הוצאנו שני צווי ניקוי ומה שביקשנו הם עשו וניקו”.

 

מה היא עמדתך בנוגע לריבוי החזירים בשכונות חיפה ולמדיניות הירי בהם?

“נושא זה באחריות רשות הטבע והגנים הרשות המקומית ומשרד החקלאות. המשרד להגנת הסביבה לא מתעסק עם חיות בר והשטח הוא של רשות מקומית”.

 

מה היא עמדתך בנוגע להרחבת גבול השמורה הימית עד בה”ד חיל הים, לאורך טיילת בת גלים?

אני בעד ההרחבה.

 

מה הם האתגרים הצפויים לך?

האתגרים העומדים בפניי: להמשיך את המגמות שהתחלנו מהם. הכבדת היד על התעשייה אם יש פליטות בניגוד לחוק.

העברת המיכלים של תש”ן מחוף קרית חיים לקרקעות הצפון אם וכאשר זה יקרה תושבי קרית חיים ינשמו לרווחה.

אתגר אדיר הוא נמל המפרץ והבניה שלו. בניית תשתית נמל המפרץ אחד מהפרויקטים הגדולים בישראל וכשיתחיל להיות מופעל מחויב תכנון בהיבט של האדמה הסביבתית שלו כי אנחנו מדברים על אוניות ומשאיות ונמל הדלק שיכול לעבור למפרץ וזה אחד האתגרים שעומד לנגד עינינו.

נושא הסיוע וקידום הרשיות עם מעמד סוציו אקונומי נמוך כי הן עדיין סובלות מבעיות קלאסיות של איכות הסביבה כמו של פסולת וביוב ובלי הסדרה של הפסולת כמו פינוי פסולת מהבית ליעד הסופי והסדרת מערכת ביוב כדי שהתושבים ייהנו מסביבה נקיה בלי מפגעי ריחות וכבר יש לנו כבר כמה התקדמויות בעוספיה ודלית אל כרמל”.

 

כיצד יראה המחוז בעוד מספר שנים בהובלתך?

“אני מקווה שראשית כל יהיו כמה שפחות עברייני סביבה – תעשייה שהבינה את מקומה. שאזור חיפה יהיה נקי והיוזמה של המשרד להפיכת חיפה והקריות נקי מזיהום אוויר מתחבורה יביא לזה שיופחת הזיהום מתחבורה למנימום. שתהיה יותר תחבורה נקייה אוטובוסים ורכבים חשמליים – פארק קישון על  600 דונם מלא וירוק ויזרמו בו מים חיים – נמל המפרץ יהיה למופת וירוק”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.