שקמונה – שמורה ימית וקהילה ימית מקומית בחיפה

שרה אוחיון בסקירה אודות היוזמה להרחבת שמורת שקמונה, מרקם בעלי החיים המרהיב בחיפה וסטטוס הקהילה הימית אשר צומחת בחיפה. דיווח סטטוס מלווה בצילומים מרהיבים מעל ומתחת למים

יש חוף אחד בחיפה, פראי וקסום, בו אפשר למצוא פינה של שקט בכל שעה מהיממה, לשכשך רגליים או לצלול מתחת למים, לטייל בין מרבדי פריחה, לפגוש חיות ים צבעוניות ולהתפעל מאוצרות ארכאולוגיים מופלאים. חוף הים בשקמונה, היכן שרכס הכרמל נושק לים, החוף בו בילו חיפאים רבים את ילדותם, ומבלים בבגרותם את שעות הפנאי ושעות החסד שלהם, מקום שרב הנסתר בו על הנגלה…

חבצלות חוף בשמורת שקמונה (צילום – שרה אוחיון)
מתחת למים בשמורת שקמונה (צילום – שרה אוחיון)

 

ים תחת שינוי

תשאלו כל דייג והוא יגיד לכם שהים התיכון שלנו "כבר לא מה שהיה פעם". נכון, הים עדיין כחול, מלוח ורטוב אך שנים רבות של דייג יתר, זיהום שפכים ופלישת מינים מים סוף דרך תעלת סואץ, שינו באופן ניכר את אוכלוסיות החי והצומח הימי ודרדרו את מצבן של המערכות האקולוגיות בים. תוסיפו לזה את שינויי האקלים, התגברות זיהום הפסולת המוצקה (בעיקר פלסטיק), הזרמת תמלחות ממתקני התפלה, בנייה של נמלי ענק ואסדות קידוחי גז ותקבלו ים מנוצל, דהוי וחסר חיים. הים הוא לא רק מרחב לנופש והנאה, נכון לשנת 2018 הים התיכון מהווה את מקור מי השתייה, האנרגיה ונתיב המסחר המרכזי למדינת ישראל. הגנה על הים היא הגנה על עורקי החיים שלנו.

מאות דגים ממינים שונים נפלטו לחוף שקמונה ביולי 2017, ללא סימני דייג על גופם. ההשערה היא שבדומה לארוע שקרה באותו זמן באילת, גלי החום הקיצוניים שפקדו את אזורנו הביאו להחלשת המערכת החיסונית של הדגים ולתמותה נרחבת.  (צילום – שרה אוחיון)

אז איך בכל זאת שומרים על הים?

התשובה: שמורות טבע ימיות!

אלפי אנשים עוברים מדי יום בטיילת שקמונה בחיפה ולמרות זאת, מעטים יודעים שהם נמצאים בשטח שמורת טבע ימית וגן לאומי. מעטים עוד יותר יודעים מה זה אומר…

העיקרון העומד מאחורי שמורת טבע ימית זהה לשמורת טבע ביבשה – הגנה על שטח שבו מצויים ערכי טבע ייחודיים. כל מיני החי והצומח ואף הטבע הדומם בשטח שמורת טבע, מוגנים על פי חוק. פעילויות הפוגעות בטבע הימי והחופי  כגון דייג (למעט דייג בחכה), קטיפת צמחים, איסוף צדפים או חול, לינה או הבערת אש בחוף, השלכת פסולת וכדומה אסורות בשטח השמורה והגן הלאומי.

10 שנים לקיומה של שמורת שקמונה בחיפה

בשנת 2008 הוכרזה שקמונה כשמורת טבע ימית וגן לאומי על מנת להגן על ערכי טבע ומורשת ייחודיים הנמצאים בחוף ובים. שמורת ים שקמונה משתרעת לאורך 1.6 ק"מ, מהמכון לחקר ימים ואגמים ועד מסעדת מקסים, ומערבה למרחק של קילומטר לתוך הים.

מפה – השמורה הימית והגן הלאומי שקמונה, רשות הטבע והגנים.

 

טבלאות גידוד וריפים תת-ימיים בשמורת שקמונה

השמורה הימית מגינה על משטחי סלע ייחודיים בקו החוף הנקראים טבלאות גידוד ועל ריפים תת-ימיים. בתי הגידול הסלעיים, מעל ומתחת לפני המים הם "HOTSPOT", כלומר, אתרי טבע ייחודיים עם מגוון עצום של צמחים ובעלי חיים ימיים: אצות, ספוגים, רכיכות, סרטנים, שושנות ים, דגים ומינים רבים נוספים.

חיים בטבלאות הגידוד בשמורת שקמונה: נזירון אדום רגל בתוך קונכיה של חילזון סטרומבוס (צילום – שרה אוחיון)
טבלאות הגידוד בשקמונה הן בית לצמחים ובעלי חיים ימיים (צילום – רותם דורי)
שושנת ים בשמורת שקמונה (צילום – שרה אוחיון)

חוף שקמונה הוכרז כ"גן לאומי"

החלק החופי בשקמונה הוכרז כ"גן לאומי". מטרתו של הגן הלאומי בשקמונה היא להגן על החי והצומח החופי, לצד ממצאים ארכאולוגיים עשירים: תל שקמונה- אתר ארכאולוגי מרתק המתעד התיישבות של כ- 3000 שנים, מתקני חקלאות ימית עתיקה, שרידי מבנים ופסיפסים מרהיבים.

תל שקמונה וטיילת הכט (צילום: ירון כרמי)

 

הגברת האכיפה בשמורת שקמונה

מחסור בכוח אכיפה ומודעות ציבורית לאורך השנים מנעו מהשמורה הימית והגן הלאומי שקמונה לתפקד כראוי. שני אתגרים אלה נמצאים עכשיו בתהליכי שינוי משמעותיים.

לפני כשנה וחצי אויש תפקיד הפקח הימי במרחב כרמל ברט"ג ואכיפת כללי השמורה נכנסה להילוך גבוה. בנוסף לכך, בימים אלה מוקמת יחידת אכיפה ימית ברשות הטבע והגנים וכוח האכיפה לשמורות הימיות ותקנות הדייג הוגבר באופן משמעותי.

דגי דקר (לוקוס) שנידוגו באופן בלתי חוקי בשטח השמורה הימית שקמונה (צילום – רשות הטבע והגנים)

גם אזרחים יכולים לסייע בהגנה על הטבע הימי. ראיתם מפגע ימי? נתקלתם בצב ים/יונק ימי פצוע, דייג בשמורה או זיהום בשפכים? דווחו על כך מיד בעזרת אפליקציית SeaWatch  בטלפון הנייד שלכם והדיווח יגיע ישירות לגורם המטפל באותה עבירה.

הורדת האפליקציה – אנדרואיד

 

אפליקציית SeaWatch  בהליכת ג'יין – מדווחים מהשטח

מורידים את אפליקציית SeaWatch בהליכת ג'יין ומדווחים מהשטח (צילום – שרה אוחיון)

 

קהילה ימית מקומית קמה בחיפה – מודעות ועשייה למען הים

הים הוא גדול רחב ועמוק. כדי להגן עליו מפני הלחצים המתגברים לא מספיקה רק אכיפה. שמירה על הים מחייבת את כל אנשי הים להתחבר, לאחד כוחות ולשתף פעולה.

מסיבה זו, חברנו, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, אל אוהבי ושומרי הים החיפאים להקמת קהילה ימית מקומית, כוח אזרחי-מקומי אשר יפעל להעלאת המודעות הציבורית לשמורה הימית שלנו ויסייע בהפיכתה של שקמונה לשמורה ימית משגשגת.

מפגש הקהילה הימית עם ד"ר רותי יהל האקולוגית הימית ברט"ג בנושא הרחבת שמורת ראש כרמל (צילום – שרה אוחיון)

לאחר ערב פתיחה מוצלח במכון לחקר ימים ואגמים, הצטרפו ליוזמה למעלה מ-100 פעילים, רובם חיפאים. מאז ינואר, משתתפים הפעילים בתכנית הכשרה מרתקת אשר מהווה "צלילת עומק"  אל נפלאות הים התיכון והגורמים המאיימים עליו. אנשי המקצוע המובילים בתחום המחקר ושימור הטבע הימי בארץ העבירו לפעילי הקהילה ידע בנושאי אקולוגיה ימית, ארכאולוגיה, דייג ואכיפה, פסולת ימית, שמורות ימיות ומדע אזרחי, ולצידם נערכו סיורים להכרת הטבע בשמורה, ביקור במרכז להצלת צבי ים ועוד. לצד רכישת ידע מקצועי החלה הקהילה לפעול בשטח: העתקת חבצלות חוף מוגנות מעבודות טיילת יוברט המפרי לשטח הגן הלאומי, ניטור אצות בחוף הסלעי בשמורה בשיתוף עם המכון לחיא"ל וקידום פעולות חינוך והסברה.

הקהילה הימית של חיפה במהלך סיור במרכז להצלת צבי ים במכמורת (צילום – שרה אוחיון)

 

הקהילה הימית של חיפה מבצעת סקר אצות בשמורת שקמונה (צילום – יחיאל אוקנין)

 

הקהילה הימית בעת שחרור של עופר צב ים ששוקם במרכז להצלת צבי ים בשמורת שקמונה – פסח 2018 (צילום – שרה אוחיון)

 

תוכנית להרחבת השמורה הימית של חיפה

"כְכַרְמֶ֖ל בַּיָּ֥ם יָבֽוֹא" – שמורה ימית גדולה תגן על רכס הכרמל התת ימי

ממש כפי שתיאר הנביא ירמיהו בתנ"ך, רכס הכרמל הירוק איננו נגמר בקו החוף. מורדות ההר צוללים אל מעמקי הים הכחול ומגיעים לעומק של כ-300 מטרים ולמרחק של כ-11 ק"מ מהחוף.

רכס הכרמל מעל פני המים (צילום – שרה אוחיון)

בסקרים שביצעה רשות הטבע והגנים באמצעות רובוטים תת ימיים, התגלו על מורדות הר הכרמל התת-ימי גני ספוגים מרהיבים. מגוון אדיר וצבעוני של מיני ספוגים אשר בדומה לשונית האלמוגים באילת, יוצרים מבנה תלת ממדי המהווה בית גידול למגוון עצום של בעלי חיים ימיים אחרים.

גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי

גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי.
(תמונות גני הספוגים צולמו כחלק מעבודת הדוקטורט של טל אידן במעבדתו של פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב)
גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי.
(תמונות גני הספוגים צולמו כחלק מעבודת הדוקטורט של טל אידן במעבדתו של פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב)
גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי.
(תמונות גני הספוגים צולמו כחלק מעבודת הדוקטורט של טל אידן במעבדתו של פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב)

 

על בסיס ממצאי הסקר, מקדמת רט"ג בימים אלו את "שמורת ים ראש כרמל", שמורה ימית גדולה אשר תגן גם על המבנה הגיאולוגי הייחודי – המשכו של רכס הכרמל מתחת לפני הים התיכון – וגם על החי והצומח הגדלים על מורדותיו.

שמורה ימית מוצעת ראש כרמל – מפה

 

שטח השמורות הימיות בישראל – רבע אחוז בלבד

נכון לשנת 2018, רק כ-0.25% משטחה הימי של מדינת ישראל מוגן כשמורות טבע ימיות. רשות הטבע והגנים מקדמת תכנית להרחבת השמורות הימיות, אשר יגנו על 20% משטח המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל. השמורות הימיות יגנו על סביבות החיים המאפיינות את הים התיכון הישראלי – ריפים סלעיים, קרקעית רכה, חופים חוליים וסלעיים, לצד סביבות חיים ייחודיות כמו קניון אכזיב, רכס ראש הכרמל ואף אתרים של נביעות גז תת ימיות.

"הקהילה הימית ראש כרמל" היא חלק מרשת קהילות ימיות ארצית "אנשי הים התיכון" אשר יחד עם ארגוני הסביבה (חלה"ט, צלול, מחמ"לי, אקואושן ו"אנו") תומכות ברשות הטבע והגנים בקידום שמורות טבע ימיות בישראל.

 

 

יום האוקיינוסים הבינלאומי – 8/6/18

מדי שנה, ב-8/6/18, חוגגים בכל רחבי העולם את יום האוקיינוסים הבינלאומי. אנחנו בחיפה נקיים הפנינג גדול וצבעוני בשמורה הימית שקמונה. הקהילה הימית ראש כרמל, יחד עם קהילות נוספות לאורך החוף הישראלי, תקרא להרחבת השמורות הימיות כי "רק שמורות ימיות יכולות לשמור על הים".

מעוניינים להצטרף ל "קהילה ימית ראש כרמל"?

צרו קשר במייל: rotemv@spni.org.il

לא ניתן להגיב