כיכר הנובליסטים: על שמם של חתני פרס נובל תושבי העיר חיפה

מבזקי וואטסאפ

בשכונת רמת אלמוגי שבחיפה חנכו את כיכר חתני פרס נובל לכבודם של שלושת חתני פרס נובל תושבי העיר חיפה:
פרופ' אברהם הרשקו, פרופ' אהרן צ'חנובר ופרופ' דן שכטמן.

cohen_reuven290317_124.jpg

קריאת הכיכר על שם "כיכר הנובליסטים": היא החלטת של מועצת העיר חיפה מיום 13.5.2014 לקרוא לכיכר הנמצאת בצומת הרחובות יקינטון – בליטנטל בשם כיכר חתני פרס נובל כאות הוקרה "על הישגים ותגליות פורצות דרך בקידום המחקר בתחומי הכימיה והנדסת החומרים המהווים חותם חיפאי משמעותי למדע הישראלי ולאנושות בכלל".

מורדות לינקולן WB

cohen_reuven290317_110.jpgcohen_reuven290317_107.jpg

יונה_יהב.JPGבדברי ברכתו לחתני הפרס אמר רה"ע יהב: "פרצתם דרך לתגליות יוצאות דופן, זכייתכם הביאה כבוד רב לאקדמיה וגאווה עצומה לעיר ותושביה. מערכת החינוך בחיפה" הוסיף יהב "משקיעה מאמצים רבים בחינוך למצוינות במדעים כאשר הישגיהם של חתני הפרס מהווים מודל חיקוי לאורם אנו מחנכים את בני הדור הצעיר כבר מגיל הגן". יהב סיים את דבריו בהבעת תודה לחתני הפרס על מעורבותם בחיי העיר והצבתה של חיפה על המפה העולמית".

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא: "זכייתם של הרשקו, צ'חנובר ושכטמן בפרס נובל מהווה ציון דרך משמעותי בהיסטוריה של הטכניון ומרכיב חשוב בהצבתו בשורה הראשונה של אוניברסיטאות מדעיות-טכנולוגיות בעולם. הזכייה בפרס היא זכייה אישית המהווה עדות לכישרון להתמדה ולתעוזה המחשבתית של זוכי הפרס".

פרופ_-מחקר_אברהם_הרשקו.JPGפרופ'-מחקר אברהם הרשקו: "הפרס הוא אישי אבל לטכניון חלק נכבד בהישג האישי הזה, בעידוד ובתמיכה לאורך כל הדרך. פרופ' הרשקו הודה לעירייה על היוזמה לקרוא את הכיכר על שם חתני הפרס וסיים את דבריו באמרו כי ההישגים האקדמאיים מתחילים בבית הספר בהם צריך להשקיע כדי שגם בעתיד יהיו הישגים כאלה בעולם ההשכלה הגבוהה."
פרופ_-מחקר_אהרן_צ_חנובר.JPGפרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר:
"תגליות גדולות הן פשוטות להפליא. עבדנו בבניין אבן, מנזר לשעבר, בתקציבים עלובים, אבל הייתה לנו חוצפה והיא שהובילה אותנו לתגלית. כשגילינו את מערכת האוביקוויטין לא ממש הבנו את חשיבותה העצומה של התגלית. למרבה המזל, רבים אחרים המשיכו בדרך שסללנו, והטיפה הקטנה הפכה לנהר גועש. הכיכר הזאת היא מסר של סקרנות: הילדים שיעברו כאן ישאלו מהם גבישים, למה חלבונים מתפרקים, והסקרנות הזאת תוביל אותם אל המדע בעקבותינו, אבל בדרכים אחרות."
פרופ__מחקר_דן_שכטמן.JPG
פרופ' מחקר דן שכטמן:

"העתיד של העיר טמון בילדים שמתנדנדים כאן לידנו על הנדנדות, בנוער שלנו. איכות החינוך היא שתקבע את העתיד. אני מקווה שהכיכר הזאת תהיה מודל לחיקוי, שאנשים ירצו להיות כמונו בשטח שלהם. שירצו להיות משכילים – במדע, בהנדסה או באמנות".

פרופ' יוסי בן ארצי, יו"ר וועדת השמות בעיריית חיפה, אמר כי "שמות רבים אותם אנו מבקשים להעניק לרחובות או כיכרות מעוררים מחלוקות אך לא לגבי השם אותו אנו מעניקים היום לכיכר. כאן לא היה שום ויכוח. אנו גאים שמחיפה הקטנה שלנו יצאו שלושה חתנים של הפרס המדעי החשוב בעולם. שלושה אישים שאוהבים את העיר ותורמים לה לא פחות משתרמו למדע."

cohen_reuven290317_112.jpgcohen_reuven290317_119.jpgבטקס נכחו: ראש העיר יונה יהב, שלושת חתני הפרס ונשותיהם, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא, יו"ר ועדת השמות העירונית פרופ' יוסי בן ארצי, נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין ומנכ"ל הקריה הרפואית רמב"ם פרופ' רפי ביאר.

צילום: דוברות עיריית חיפה ראובן כהן

טיפולי אוסטיאופטיה – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 700 על 100

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...