כיכר בעיר חיפה ע”ש חלוץ הספנות העברית מרדכי מנו ז”ל • בנו משה ממשיך דרכו

ועדת השמות של עיריית חיפה החליטה להנציח את מורשתו של מרדכי מנו ז”ל, מחלוצי הספנות העברית ולקרוא על שמו כיכר ברחוב יפה נוף בעיר – “כיכר מנו”. מרדכי מנו ז”ל, עלה ארצה בגיל 9 מסלוניקי שביוון עם הוריו ומשפחתו שהתיישבו בחיפה. בגיל 16 החל לעבוד בנמל וכעבור ארבע שנים כבר היה לסוכן הצעיר והבלעדי שהביא סחורות מטורקיה.

כיכר ברחוב יפה נוף בעיר – “כיכר מנו”

בשנת 1943 הקים מרדכי מנו את סוכנות האניות הראשונה שלו ובשנת 1956הקים בשותפות את חברת “נתיבי הים התיכון”. כעבור עשור נפרדה השותפות ומנו הקים את “מנו נתיבי ים בע”מ”. חברות ספנות הללו הפכו למובילות חשובות בתנועת המטענים לישראל וממנה. מנו תרם לביסוס הספנות הישראלית בשנות המדינה הראשונות ופעל למען הציבור בחיפה בשליחויות שונות אותן ביצע לאורך השנים. מאז ועד היום, מלווה השם “מנו” בגאווה ובנאמנות את ההיסטוריה של מדינת ישראל.

משה מנו, מוותיקי חיפה, ממשיך בדרכו הענפה של אביו ולימים הקים את קבוצת מנו הולדינגס בה הוא מכהן כיו”ר ובעלים.

משה מנו (צילום: אלבום אישי)
משה מנו (צילום: אלבום אישי)

משה מנו, יו”ר קבוצת מנו הולדינגס ומנו ספנות:

אני מעריך ומוקיר את אישור בקשתי מהוועדה  להנצחה. זהו כבוד עצום לי באופן אישי, למשפחתי ולעיר חיפה. אבי היה מחלוצי ובוני העיר חיפה, מחלוצי הספנות העברית ומבוני נמל חיפה. מבחינתי ההחלטה לקרוא כיכר בעיר על שם אבי זו סגירת מעגל מרגשת והכרת תודה על פועלו של האיש למען העיר חיפה ולמען תושביה. אני שמח ונרגש שאני מגשים את כל החלומות של אבי המנוח, חלומות שלצערי אבי לא הספיק להגשים.

משה מנו, מוותיקי חיפה אף הוא, המשיך בדרכו הענפה של אביו ולימים הקים את קבוצת מנו הולדינגס בה הוא מכהן כיו”ר ובעלים. מנו הולדינגס כוללת בתוכה את מנו ספנות, במבוק, פלנגו יוניברס וחברות נוספות. הקבוצה מדורגת כיום בין 100 החברות הגדולות והמובילות במשק. בכך הגשים משה מנו את חלום וחזון אביו, אשר בין יתר פעולותיו למען הקהילה פעל יחד עם ארגון EEF להביא בשנות ה-90 למעלה מ-140 אלף עולים מברית המועצות לישראל דרך נמל חיפה ואף היה מייסד הרדיו האזורי בישראל (רדיו חיפה).

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. לילי טל אמר/ה

  שלום, יפה עשיתם בפרסום הכתבה על חייו ופועלו של מרדכי מנו ז”ל. אבל, במקום לראות את פניו של האיש, שתרם כלכך הרבה, הדפסתם את הכותרת על פני כל תמונתו❗זה כבוד זה? אני מצפה לתיקון המעוות ופרסום תמונתו של מרדכי מנו ז”ל ללא כתוביות על פניו. מקווה שכך תנהגו בכל הכתבות הבאות שתכלולנה תמונות.

 2. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  צודקת. טופל

 3. יחי ההבדל הקטן אמר/ה

  אתם מבינים – את הכבוד למי שפיתח תעשייה כזו בחיפה, נותנים באותה נשימה לעפרה חזה, ששרה כמה שירים ולא תרמה לחיפה כלום. או למייק ברנט, שכל הקשר שלו לחיפה זה שהוריו גרו כאן.
  לא קצת הזוי?

הגיבו כאן לכתבה