“כיכר פאפאוואסיליו” נחנכה בשכונת בת-גלים בחיפה | חסידי אומות העולם

לכבודו של חסיד אומות העולם - פרודרומוס כריסטו פאפאוואסיליו' אשר סיכן את חייו למען פליטי השואה שהוגלו על ידי הבריטים לקפריסין.

חנוכת כיכר פאפאוואסיליו ברח’ יוברט המפרי 15, בת-גלים בחיפה 

מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה”

הערב, (שני, 30.4.2018) נחנכה בשכונת בת-גלים שבחיפה “כיכר פאפאוואסיליו”, הכיכר נמצאת בסופו של רחוב יוברט המפרי בשכונה, הכיכר שנחנכה היא על שמו של פרודרומוס כריסטו פאפאוואסיליו שהוא יווני קפריסאי והיה ידיד ישראל מובהק אשר לחם בשורות הצבא הבריטי כמתנדב לצד מתנדבים יהודים וסייע לעלייה הבלתי-לגאלית תוך סיכון חייו למען פליטי השואה שהוגלו למחנות המעצר בקפריסין בין השנים 1949 – 1946.

| הבריטים התעמרו בניצולי השואה ששרדו את מחנות ההשמדה:

להזכירכם, כאשר ניצולי השואה, אשר שרדו את המחנות, הגיעו לישראל, מוכי רעב וחולי, הבריטים שלטו באותם שנים בישראל. הבריטים ידעו היטב על מצבם של יהודי אירופה ולמרות זאת, תחת השפעת הערבים ומתוך רצון לרצות את הציבור הערבי בישראל, ריכזו הבריטים את שארית הפליטה במחנה המעצר בעתלית ומשם הגלו את היהודים ששרדו את הנאצים, ישירות למחנה מעצר בקפריסין.

פאפאוואסיליו פעל בקפריסין למען היהודים ובכך הוכר על ידי ממשלת ישראל כחסיד אומות העולם.

בני משפחתו של פאפאואסיליו מקבלים תעודת הוקרה על פועלו (צילום – גארי שיינמן)

בטקס השתתפו ילדיו, נכדיו וניניו של פאפאוואסיליו, מאות אנשים בהם אורחים רבים, קונסולי המדינות השונות, ראש העיר לימסול שבקפריסין מר ניקוס ניקולאידיס, השתתפו ילדיו, נכדיו ונינו של פאפאוואסיליו, חבר הפרלמנט הקפריסאי אברוף ניאופטויו, שגרירת קפריסין בישראל הגב’ הגב’ סלינה שמבוס וראש העיר חיפה יונה יהב.

מיקומה של “כיכר פאפאוואסיליו” נקבע דווקא בשכונת בת-גלים שבחיפה ברחוב יוברט המפרי וזאת בגלל הקירבה שלו אל הים, ממש על שפת הים, והקירבה למוזיאון ההעפלה וחיל הים, וכן בגלל שפאפאוואסיליו אהב ים, והתגורר שנים רבות בעיר לימסול שהיא עיר תאומה של העיר חיפה.

 

צילום ראובן כהן

במהלך הטקס נשא בשם משפחת פאפאוואסיליו בנו, כריסטאקיס שבירך ואמר לכתב החדשות של האתר “חי פה”:

“כולי נרגש כאן היום, וקולי חנוק ודמעות זולגות בעיניי לאור המחווה היפה והמקסימה שעשתה העיר חיפה לזיכרו של אבי. אבא שלי מאוד אהב את ישראל ותמיד רצה לעזור לניצולי השואה היהודים תוך כדי סיכון גדול בעלייה הבלתי – ליגאלית לישראל. חלומו של אבי היה לפני פטריתו לבקר שוב בעיר חיפה שכה אהב שנים רבות והיום אני וכל בני משפחתי שהגיעו לכאן היום, ילדיו ונכדיי, באמצעותכם אנו מגשימים את החלום של אבי. ברצוני להודות לעיר חיפה על כל מה שעשתה עבורנו בהנצחת זיכרו ושמו של אבי בכיכר היפה והמקסימה הזאת שאנו עומדים לידה”.

עוד יש לציין כי בחלוף השנים הרבות פאפאוואסיליו הקים את חברת הספנות של פמגוסטה, היא עיר הנמל לחופה המזרחי של האי קפריסין ואוניותיה הובילו לארץ עולים מקפריסין בתום המנדט, ועם השנים עבד בשיתוף פעולה פורה עם חברת הספנות “צים”.בטקס היום המתקיים במסגרת אירועי ה-70 למדינת ישראל, נשאו דברים דברים אורחי הטקס והוא לווה בקטעים אמנותיים שבוצעו ע”י הזמרת דניאלה סקורקה ובניצוחו של דוד זבה, מנצח התזמורת סימפוני רעננה. במהלך הטקס העניק ראש עיריית חיפה יונה יהב לביתו ולבנו של פאפא תעודת הוקרה על מעשי הגבורה האמיצים של אביהם.

בסיום הטקס הוסר הלוט מעל שלט סיפור חייו של פאפא ומעל האבן שהונחה בכיכר.

צילומים: אדיר יזירף.

טקס חנוכת כיכר פאפא ואסיליו בחיפה – רחוב יוברט האמפרי (צילום – גארי שיינמן)

הגיבו כאן לכתבה