הזוהר הקדוש, ספר הספרים של חכמת הקבלה, הוכנס, אחר כבוד, למסגד האחמדים בכבביר בחיפה

פגישה טובה וחמה, בין האמיר מחמד שריף ראש העדה האסלאמית האחמדית בישראל ומר דניאל אלדר, המורה הבכיר מהמרכז לקבלה בחיפה, הביאו בפעם הראשונה לחילופי דעות ושיתוף פעולה.

בשבוע שעבר נסעתי לבקר את האימאם של העדה האחמדית בישראל, מחמד שריף עודה, במסגד בכבביר, בכרמל שבחיפה,מפגש שבעיניי היה בעל חשיבות רבה.

איתי במפגש היה מורי לשעבר, במרכז לקבלה דניאל אלדר, איש בעל ידע רב דובר מספר שפות ומורה נפלא ונהדר.

היה זה מפגש בין שתי דתות שונות ושני אנשים רוחניים, שיש ביניהם כל כך הרבה דברים משותפים.
שריף איש דובר עברית רהוטה, יליד ותושב חיפה, איש נעים הליכות שמשרה סביבו ביטחון והרבה אהבה, מצטט את הקוראן בערבית שוטפת ובהירה, מתרגם כל משפט
לעברית פשוטה ומסביר את עיקרי הדת, של אהבת הזולת, אחווה בין העמים,      “שהרי כולנו בני אלוהים”.

מפגש בין שתי דתות במסגד האחמדים בחיפה, בין האמיר מחמד שריף ראש העדה ודניאל אלדר מורה בכיר במרכז לקבלה. (צילם גבריאל קונפינו)

ככל שהוא ממשיך בהרצאתו, מדבר ומסביר את עקרונות הדת כפי שהוא מלמד ומטיף לתלמידיו האחמדים המאמינים, אני באוזני שומע עקרונות רבים של ספר הספרים, הרבה אשר למדתי במרכז לקבלה למעלה מעשרים וארבע שנים.
מעניין שכפי שאנשי הקבלה היו מיעוט בעולם ובישראל ובעבר מנודים ונרדפים, כך גם העדה האחמדית של היום, המפוזרת על פני מדינות רבות בעולם ומונה כמה מליוני מאמינים.

דניאל אלדר מגיש את ספר הזוהר לאמיר שריף עודה מנהיג העדה כמתנה.(צילם גבריאל קונפינו)

דניאל מגיש ספר זוהר מפואר כתוב ארמית, ללא תרגום, למנהיג הרוחני האחמדי, שריף שואל שאלות רבות על מקור השפה הארמית, על תוכן הזוהר הסודי ודניאל בדרך שקטה ונעימה משיב על כל השאלות במיידי.
דניאל מצרף למתנה המפוארת עוד כמה “פנחסים” תוך כדי מתן הסברים על פרשת פנחס ולמה אלה נועדים.
האמיר שריף עודה לא נשאר חייב ודואג להביא תשורה למרכז לקבלה, מספר ספרי תפילה, חלקם מתורגמים לעברית ואף אחד ביידיש רהוטה. אנחנו מלאי התפעלות והנה מגלים ספרון אחד בערבית מתורגם לעברית על פרשת “פרה” זו שרק לפני שבוע בשבת בבתי הכנסת הוקראה, אצל האחמדים בפרשנות מעט שונה.

המפגש ההיסטורי בין שתי דתות ושני אנשים רוחניים, למעלה צילומים של ראשי העדה לדורותיהם המנהיגים העולמיים (צילום – גבריאל קונפינו)

לאחר חילופי ברכה ותודה הוביל אותנו שריף לתוך המסגד אל האולפן המודרני והמאובזר, ממנו משדרים שעורים לאחמדים בכל העולם, בטלוויזיה אינטרנטית מתקדמת ויעילה ואנחנו שומעים שרק לפני שבוע היתה  תוכנית משותפת של שלושה אנשי דת כולל רב יהודי מקהילה קרובה.

אני מספר לדניאל שבכנס האחמדים האחרון שבו הייתי נוכח והוא פתוח לכולם, התארח גם חבר הכנסת יהודה גליק, שהתפלל במסגד תפילת ערבית ובנאומו בכנס סיפר על כך
בדרך היתולית.
ח”כ גליק בוועידת האחמדים העולמית, התפלל במסגד תפילת ערבית. (צילם גבריאל קונפינו)

אנחנו נפרדים לשלום משריף האיש החם הלבבי מנהיג העדה, ביודעין שמעתה יהיו מפגשים הדדיים וזה האחרון יבקר בקרוב כאורח של המרכז לקבלה.
אני נפרד מדניאל  לשלום, בהרגשה שנפלה בידי זכות גדולה להיות “הצינור” שיאפשר הכנסת ספר זוהר קדוש למסגד האחמדים בפעם הראשונה ועל כך אני מוקיר תודה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.