האבירים של כבביר • שומרים על כולם, ללא הבדל • יש דו קיום אמיתי בחיפה | אלינור בר

מסגד אחמדי כבאביר (צילום: גלעד שטיין)

מזה כמה ימים, מתחת לרדאר ובלי הרבה דיבורים, קבוצה של תושבים מהעדות השונות בשכונת כבביר בחיפה, מסיירת בשכונה כדי לשמור על הסדר והשקט המאפיין אותה.

עופר מרקמן, תושב השכונה, קישר בין הקהילות. הוא מספר כי כולם מיד נעתרו ונכנסו לפעולה, כשהם מסיירים בשכונה בלילות ומוודאים שהסדר נשמר.

עופר, תושב השכונה, סיפר לחי פה – תאגיד החדשות:

חיברנו בין הגופים השונים – מסגדים ובתי הכנסת בשכונה, וביום הראשון של הבלאגן, כשהדברים החלו להתחמם, התארגנו ושמרנו על בית הכנסת אחרי שהיתה שמועה שהולכים להוריד ממנו את הדגלים.
מגדל המסגד בכבביר – האחמדים (צילום: ירון כרמי)

כשאני אומרת לו ששיתוף פעולה כזה הוא לא מובן מאליו בימים כאלה, אומר לי עופר שעבורם זה היה מובן מאליו וההיעתרות של כולם היתה מיידית. עקב המצב האווירה בשכונה מתוחה יותר מהרגיל, והעובדה שאנשים נענו לקריאה בלב פתוח היא מה שעושה את השינוי האמיתי.

על הקיר בפתח המסגד בשכונה, מתנוססת האמרה: “כל מי שישהה כאן, בטוח יהיה”. בפעולתם המשותפת תושבי השכונה כמו מבקשים לשמר את ההבטחה הזו.

מועד עודה (צילום: אלבום אישי)
מועד עודה (צילום: אלבום אישי)

מועד עודה, מזכ״ל העדה האחמדית בישראל ותושב כבאביר, סיפר לחי פה:

מאז ההתרחשויות ובעקבות הנחייה של ראש העדה, התחלנו לפטרל ולסייר בשכונה, גם ברחובות של שכנינו היהודים. ועד המבוגרים של העדה האחמדית, שהחל את הסיורים, חבר לסיורים של השכנים היהודים.
עופר פתח קבוצת ווטסאפ בשם ״אבירי השכונה״, וההיענות היתה רבה. התחלנו לעשות סיורים משותפים כדי לשמור על השכונה ביחד. אנחנו מסיירים כל ערב מהשעה תשע ועד ארבע לפנות בוקר. זה מבורך ומראה את הצביון המיוחד של השכונה ושל חיפה כולה, יש לנו מן המשותף, ולמרות כל הדברים שקורים מסביב אפשר לעבוד ביחד.
מרכז תנועת האחמדים בכבביר (צילום: ירון כרמי)
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  כל הכבוד לאביריי כבאביר. הלוואי ויתארגנו עוד קבוצות כאלה בעיר חיפה ,ובכרמל. תבורכו.

 2. אורית אמר/ה

  יש קיום

 3. שם טוב אמר/ה

  לתושבי כבביר, בני העדה האחמדית, יש היסטוריה של דו קיום אמיתי עם תושביה היהודים של חיפה, שהחל עוד לפני קום המדינה, בזמן שהאנגלים שלטו בארץ ישראל. הם עזרו ותמכו באנשי הישוב, ובאנשי ”ההגנה”, בדברים שהשתיקה יפה להם.

  כיליד חיפה, אינני מופתע מהיוזמה של תושבי השכונה, ורק יכול להגיד להם ” ישר כח ”. תבורכו.

 4. תושב חיפה עצוב אמר/ה

  כמה אי נעימות ותחושת פחד נזרע מאנשים באזור כבביר שיורים, גם התקופה המתוחה, זיקוקים לאחר חצות, ויוצרים קולות נפץ רבים….

  בחייכם… דו קיום

  שלא לדבר על ההרעשה של המואזין שם, שבעיני גורם לרבים להרגיש שיש מטאפורית “כלב חדש בשכונה”, שמשתין לסמן טריטוריה

 5. רן הגבוה אמר/ה

  תבדקו טוב דפוס הצבעה שלהם לכנסת….

 6. . אמר/ה

  המואזין ישמיך להיות בקול רם .. מי שלא אובה מוזמן לעוף מהשכונה שלנו

 7. בילי אמר/ה

  המואזין בכלל לא מפריע, איזו הגזמה פרועה. הווליום לא גבוה וזה לא ממושך.

  מה שכן, אתמול בסביבות אחת בלילה היו כמה סבבי זיקוקים. אני מניחה שמדובר בצעירים משועממים, שחשבו שזה מצחיק. אני בטוחה שזה לא הצחיק אף אחד, לא את האחמדים’ לא את היהודים ולא את בני העדות והדתות האחרות שחיים בשקט ובשלווה בשכונה.

 8. יהודיה באלמוהדי אמר/ה

  גרה מאד קרוב למסגד, דווקא בהקשר הזה מרגיש שמכבדים את כולם ומתוך 5 תפילות שומעים רק 3 בקול, את זו שלפנות בוקר לא משמיעים ברמקולים ואת התפילה האחרונה מנמיכים משמעותית.
  מתקיימות חתונות בשכונה ויש זיקוקים. זה מפריע לכולם ,גם לערבים וגם ליהודים והחוגגים,לפי מה ששמעתי מהם, הורידו משמעותית בכמות הזיקוקים שתכננו. ואף קיצרו את האירוע

הגיבו כאן לכתבה