עשרות מפגינים בחביבה רייך בחיפה: "ארנונה בשמיים וחנייה שמתאימה רק לאופניים"

פינוי בינוי במסגרת התחדשות עירונית בחביבה רייך בחיפה, עם תקן חניה שאינו תואם את מספר הרכבים בשכונה החדשה, יוצר מצוקת חניה בלתי נסבלת. מה שהסתמן בעבר כ"פרויקט הדגל" של עיריית חיפה בתחום ההתחדשות העירונית, הפך במהרה לקטסטרופה תכנונית.

התחדשות עירונית או קטסטרופה תכנונית?

עשרות תושבים מרחוב חביבה רייך ברמז הפגינו הבוקר בצומת בכניסה לרחוב. המפגינים קראו לעירייה לתקן את מחדל החניות ברחוב, שגורם לפגיעה קשה באיכות החיים שלהם. התושבים מתכוונים לנקוט בצעדים דומים עד שהעירייה תיפגש עם נציגים מהרחוב ותראה להם תכנית, שתיתן מענה לבעיה.

חישוב תקן החניה לדירות בפרויקט התברר כטעות:

לטענת התושבים, יש חניונים וחניות ברחוב, אבל בכמות שרחוקה מלהיות מספיקה לכמות הרכבים של הדיירים. התוצאה היא שהם סובלים ממצוקת חנייה קשה, ובנוסף בגלל שעדיין פרויקטים חדשים מוקמים ברחוב, יש הרבה משאיות שחוסמות בשעות הבוקר את הרחוב. העירייה עושה סיורים מדי פעם, אבל כשמתקבלת החלטה לגבי השעות בהן משאיות יכולות להיכנס לרחוב, קשה מאוד, לטענת התושבים, לאכוף את ההחלטות.

מפגינים בכניסה לרחוב חביבה רייך בחיפה
מפגינים בכניסה לרחוב חביבה רייך בחיפה

 

התושבים הפגינו עם שלטים: "עד מתי חביבה ללא חנייה", "עיריית חיפה – בינוי בלי תכנון" ו – "חביבה רייך – ארנונה בשמיים וחנייה רק לאופניים".

אחד התושבים בהפגנה אמר שלא ייתכן מצב שבונים דירות למשפחות, ולא לוקחים בחשבון שכיום, לכל משפחה כמעט יש רכב, ולעתים יותר מאחד:

"הנקודה היא לא החניונים הקטנים שנבנו, אלא היחס בין כמות החניות לכמות הדירות בכל פרויקט. יש פרויקטים שלא מספקים אפילו חנייה פרטית אחת לדירה, וזה יוצר קטסטרופת חניות. אנחנו מבקשים שחלקה 33, שמיועדת להיות מרכז מסחרי או משהו דומה לטובת הציבור, תתקן את החלם ויבנו שם מאות חניות, שישפרו את המצב.

לא ייתכן שמאפשרים לקבלנים לבנות דירות בלי מספיק חניות ובכך ממקסמים את הרווח של הקבלנים על חשבון איכות החיים של התושבים".

מסתמן כי בעיריית חיפה כבר מבינים את הטעות ומנסים לחפש פתרונות:

לטענת כמה מפגינים העירייה לא מתעלמת מהמצוקה ברחוב, והיו כבר מספר סיורים על עובדי עירייה, אבל הסיורים האלה לא הביאו לשיפור בשטח:

"צריך להבין שברחוב שלנו יש עוד פרויקט ועוד פרויקט, וכל בניין שעבר פינוי בינוי מגדיל את מצוקת החנייה. אנחנו מקבלים את זה שהרחוב הוא אתר בנייה כבר שנים וקשה מאוד לגור פה, אבל אנחנו יודעים, שזה זמני. מצוקת החנייה תישאר גם כשהמשאית האחרונה תעזוב, ואי אפשר לגור ברחוב ללא חניות וכל יום לעשות עוד ועוד סיבובים עד שמוצאים חנייה. זה הפך להיות נושא השיחה העיקרי אצלנו, והגיע הזמן שהבעיה תיפתר".

| מעיריית חיפה נמסר לחי פה, כתגובה לכתבה זו:

ברחוב חביבה רייך הוקמו עד כה 3 חניונים חדשים בהם מעל ל 100 מקומות חנייה. בנוסף, מתכננת העירייה חניות נוספות, לאורך הרחוב, בכל מקום בו ניתן הדבר, בהתאם להתקדמות עבודות הבנייה והפיתוח במקום.

במקביל מציבה העירייה מדי בוקר ניידת שיטור קבועה אשר מונעת כניסת משאיות לרחוב בשעות העומס.

עיריית טירת כרמל – רחב

לא ניתן להגיב