היזמים ונציגי עיריית חיפה ייפגשו לתיאום בנוגע למסמך מדיניות חדש להתחדשות עירונית

חדוה אלמוג (צילום - סמר עודה)

בימים הקרובים יקיימו נציגי מנהל ההנדסה בעיריית חיפה מספר מפגשים עם יזמים מקומיים, לקראת פרסום מסמך כוונות, שיקבע באיזה תנאים יאושרו פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר.

ברקע לדברים, עצירת תהליך אישור פרויקטים בחיפה:

כזכור, במהלך חודש דצמבר 2017 העירייה הודיעה כי היא מתכוונת לא לאשר פרויקטים של חיזוק מבנים עד לפרסום מסמך, שיבהיר את מדיניותה, אך בסופו של דבר הפרויקטים אושרו מספר שבועות לאחר מכן.

  

במרכז המחלוקת – כמות החניות לדירה:

המחלוקת היא לגבי מספר החניות, שהיזמים והקבלנים יצטרכו להוסיף בפרויקטים בעיר. העירייה הייתה רוצה לראות את היזמים מוסיפים 2 חניות לכל יח"ד חדש ואולי גם ליח"ד הקיימות. היזמים, שעד עכשיו היו אמורים להוסיף 1.4 חניות לדירה, לא מעוניינים בשינוי, שיקטין בצורה משמעותית את הרווח שלהם. בנוסף, היזמים מעוניינים בתוספת של 6% בנייה לפרויקט תמורת היטלי השבחה אותם העירייה תוכל לנצל לשיפור תשתיות לטובת תושבי העיר.

חניה כפולה ברמת התשבי (צילום: ירון כרמי)

הרעה דרמטית במצב החניה בחיפה ופגיעה באיכות החיים של תושבי חיפה

תושבים בשכונות רמז וכרמליה, בהן יש פרויקטים רבים של התחדשות עירונית, רואים את הדברים אחרת. לטענתם, נושא החניות הוא אקוטי, כיון שאיכות החיים בשכונה, שבה אין חניות, יורדת פלאים. לגבי שכונת רמז טוענים תושבים כי לעתים הם מגיעים הביתה ונאלצים לעשות מספר סיבובים עד שהם מוצאים חניה קרובה ולעתים הם מרימים ידיים וחונים רחוק.  יותר מכך, תושבים בשכונה סבורים שתקן החניה הנמוך הוא טעות שלא יהיה ניתן לפתור אותה בהמשך, כל עוד מאשרים לקבלנים לעשות פרויקטים של פינוי בינוי עם חניה אחת לכל יח"ד (ולעתים מעט יותר).

האבק מאתר הבנייה ברחוב חרל"פ (צילום: תושבת השכונה)

מוכנים לסבול אבק ורעש בטווח הקצר, רק אם התוצאה בטווח הארוך תהיה משביעת רצון:

התושבים טוענים שהם מקבלים בהבנה בעיות כמו אבק, רעש ופקקי תנועה בגלל משאיות, אבל יש בעיות שהן לא זמניות ולא יסתיימו לאחר שהשכונה כולה תחודש והם היו רוצים שהעירייה תיתן מענה לבעיות אלו. מובן, שהיזמים, כשהם מגיעים לעירייה על מנת לקדם את מסמך ההבנות מעוניינים למקסם את הרווחים שלהם במסגרת החוק וטובת התושבים חשובה להם, אבל קודם כל ההיתכנות הכלכלית של הפרויקט ומיקסום הרווח, לכאורה.
הדבר נכון גם לגבי תוספת של 6% לפרויקטים של תמ"אות. מדובר בעוד יח"ד, כלומר בנייה גבוהה יותר שעלולה לפגוע בנוף ולהעמיס יותר על התשתיות הקיימות. בנוסף, עוד יח"ד אומר שיהיו גם עוד כלי רכב, שיתמודדו על כמות חניות מצומצמת ויצרו עומסי תנועה כבדים יותר בשכונות המגורים.

 

מספר תושבים, שמתגוררים בשכונות בהן מאושרים פרויקטים רבים, סבורים שבמפגשים בין יזמים לעירייה חשוב שגם קולם של התושבים יישמע.

"אנחנו גרים ברמות ספיר, קרוב מאוד לשכונת גבעת זמר", אמרה לכתבת חי פה ענבל, שמתגוררת בשכונה כבר כעשור, "לפני כמה שנים עשינו מה שיכולנו על מנת למנוע את הבנייה בגבעת זמר ונכשלנו. לפחות כשאני שומעת את העבודות שם אני יודעת שהייתה לי אפשרות להשמיע את דעתי, ולפעמים זה מצליח ולפעמים לא, ובמאבק הזה לא הצלחנו. יש לי אחות, שמתגוררת עם משפחתה בשכונת כרמליה, והיא עוברת ימים לא פשוטים, בגלל שליד הבית שלה בונים פרויקט כבר כמה חודשים. היא סובלת לא רק מהבנייה לידה אלהתחדשותא גם מכך שקשה יותר, לטענתה, לצאת מהשכונה בבוקר וגם היא מאוד דואגת לילדים שלה, כשהם מסתובבים ויש תנועה של משאיות. בגלל מה שהיא עוברת אני חושבת שזה מאוד משמעותי שהעירייה תשמע גם את מה שתושבים בעיר חושבים. אי אפשר לקחת שכונה קיימת ולבנות בה בלי סוף, רק בגלל שזה רווחי ליזמים. היזמים מסיימים את הפרויקט ונעלמים, התושבים נשארים להתמודד עם ההשלכות".

יו"ר סיעת הירוקים, אביהו האן, מסר לחי פה:

אביהו האן (צילום – אלבום אישי)

"עיריית חיפה בראשות יונה יהב וחדווה אלמוג כהרגלם פועלים מטעם היזמים והקבלנים ולא למען התושבים", אמר היום יו"ר סיעת הירוקים של חיפה אביהו האן, "כבר שנים אני מתריע שתכניות תמ"א 38 יצאו מכלל שליטה ונדרש להכין מערך כולל של תב"עות לכל שכונה. יונה יהב וחדוה אלמוג מסרבים להצעה היחידה ההגיונית של הכנת תכניות ועוסקים כל היום בכיבוי שריפות שלא רק שפוגעות בתושבי חיפה אלא פוגעות ביזמים עצמם שאינם יודעים מה מותר ומה אסור. בפועל מקודמות תכניות לא על בסיס מקצועי אלא בשיטת תפוס כפי יכולתך. העירייה ממשיכה לאשר תכניות תמ"א רבות שגורמות נזק אדיר לחיפה ומחסלות את המאפיינים האורבניים המיוחדים של הכרמל. החמור מכל שהעירייה בראשות יהב מתכננת 4 פגישות עם הקבלנים, היכן הפגישות עם התושבים , מדוע לא לשאול את תושבי כרמליה, כרמל מערבי, שמבור, אחוזה, נו"ש . לצערי ראש העיר יהב מקיים שולחנות עגולים לא לשיתוף ציבור אמיתי אלא לצרכים פוליטיים . אני קורא ליונה יהב להביא את הנושא לדיון דחוף במועצת העיר שתדון בנושא והיא זאת שתקבע את עקרונות הבינוי הנדרשים ולא קבוצת בעלי עסקים וקבלנים בעלי השפעה במיוחד בתקופת בחירות"

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה לחי פה:

נציגי עיריית חיפה מקיימים מפגשים רבים, בהם נשמעות עמדות תושבים ועמדות יזמים.
"עיריית חיפה תגבש מדיניות לאחר שתשמע את הדעות השונות מקבוצות עניין שונות,
וזו לבסוף תובא לאישור מועצת העירייה, אשר דיוניה פתוחים לעיני הציבור.
עיריית חיפה פועלת על פי מסמכי המדיניות והוראות התמ"א, כפי שהן מתעדכנות מעת לעת".

הגיבו כאן לכתבה