הבנייה בחיפה: רמת זמר, מתחם האצטדיון בקריית אליעזר ושכונות החוף | מי יאכלס אותן?

בשנים האחרונות ניתן לראות תנופת בנייה, שכמוה לא נראתה שנים רבות. מהנדס העיר אריאל וטרמן גאה בשכונות החדשות שמוקמות מול עינינו. נשאלת השאלה מי יגור שם...

בשנים האחרונות משלימה העירייה התמודדות עם התנגדויות של תושבים ומתחילה בבנייה של שכונות חדשות לצד מתיחת פנים משמעותית לשכונות קיימות, שלאורך שנים לא הייתה בהן כמעט התחדשות עירונית או בנייה חדשה.  לצד התחלות הבנייה, יש עדיין שכונות ומתחמים, כדוגמת השכונה "מורדות לינקולן – תל אהרון", שעתידה להיות מוקמת מתחת לרחוב הרופא באחוזה, שכונה שכמות ההתנגדויות של התושבים ואופיין של ההתנגדויות, לעומת הרצון להוציא תכנון חדש לשכונה כולה, מעמידים בסימן שאלה את השנה בה יתחילו העבודות בפועל.

עבודות ברמת זמר
עבודות ברמת זמר

 

| היתרי בנייה ראשונים ברמת זמר:

לעומת שכונות שמועד אכלוסן לוט בערפל, בשכונת רמת זמר יוצאים בימים אלה היתרי בנייה ראשונים ברחוב הללויה. הוועדה שקובעת שמות לרחובות החליטה שרחובותיה של גבעת זמר, כמתחייב משמה, יישאו שמות הקשורים לשירה ו"הללויה" הוא הסנונית הראשונה. השכונה ממקוממת בין השכונות אלמוגי, רוממה החדשה ורמות ספיר ומחירי הדירות בה עתידים לנוע סביב ה-2 מיליון ש"ח. מה שמייחד את השכונה משכונות חדשות, שמוקמות במקביל אליה הוא שלא יהיו בה בניינים גבוהים (על פי התכנון לא יהיו בניינים של מעל 4-5 קומות) ובנוסף היא תהייה מאוד תלולה.

 

| בנייה בשכונות החוף:

במקביל לבנייה של השכונה החדשה בשכונות החוף תכניות הבנייה יצאו כבר לדרך, כך במתחם מח"ל בקריית חיים, כך בפרויקט של חברת "אלמוג" בנווה דוד, שנמצא בשלבי היתרים וכך בבת-גלים, בה הופקדו שתי תכניות בנייה גדולות.
אם בודקים את תכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון, מחיר למשתכן, ניתן לראות כי במתחם האצטדיון (קריית אליעזר) מתוכננות 550 יח"ד חדשות, מתוכן 457 יח"ד במחיר למשתכן. השכונה נבנית ע"י שתי חברות – "אשטרום" ו"עץ השקד" יחד עם "אמריקה ישראל". השבוע יצאו היתרי בנייה ל-213 יח"ד ראשונות, במסגרת "מחיר למשתכן". מדובר ב-5 מבנים מבין 9 שייבנו במקום.

בניה חדשה בנאות פרס בחיפה (צילום: ירון כרמי)

| שכונות בבנייה:

לצד גבעת זמר, שהעבודות בה רק החלו, בחיפה נבנות מספר שכונות חדשות – רמת הנשיא (בעיצומו של הפרויקט), נאות פרס (הושלם השלב הראשון עם כ-1,700 יח"ד מתוך כ-7,000 שייבנו), רמת זמר (היתרי בנייה ראשונים יוצאים בימים אלה והדרכים נפרצו, והחלו העבודות להנחת תשתיות במקום), שכונת האצטדיון בקריית אליעזר – יצאו היתרי בנייה, חביבה רייך (פרוייקט פינוי-עיבוי-בינוי, לקראת סיום), מורדות גוראל (בשלבי תכנון מתקדמים), בנייתה של שכונת סביוני דניה הסתיימה לא מכבר.

עיריית טירת כרמל – רחב

| אריאל וטרמן לחי פה – "העיר בתנופת פיתוח"

"העיר חיפה נתונה בתנופת פיתוח, כמוהו לא נראה עשרות שנים", אמר השבוע מהנדס העיר אריאל ווטרמן, "מידי שנה נבנות מעל 1,000 יח"ד בהלימה לקצב הפיתוח שנקבע בתכנית המתאר החדשה ושתביא להגדלת האוכלוסייה, וזאת במקביל לפיתוח מקומות תעסוקה איכותיים בתחומי ההייטק, הלוגיסטיקה, תיירות, אשר יבטיחו שהעיר תמשיך להוות מרכז כלכלי של צפון המדינה בעשרות השנים הבאות".

| מי יגור בכל הדירות החדשות:

כעת נותרה שאלה פתוחה אחת: מי יגור בכל הבניינים החדשים. שאלה זו מהדהדת בחלל האוויר, לאור העובדה שאוכלוסיית העיר חיפה סובלת מהגירה שלילית חזקה, אשר בגינה, קצב הגידול בכמות התושבים הוא נמוך מאד, כלומר, רוב הגידול הטבעי באוכלוסיית העיר מהגר החוצה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית העיר חיפה גדלה ב-15,300 נפש במהלך 8 השנים שחלפו משנת 2008 ועד 2016.  בעת האחרונה התגברה ההגירה השלילית – משנת 2015 עד 2016 התווספו לעיר חיפה 700 תושבים בלבד, כאשר האוכלוסייה היהודית קטנה ב-1200 נפש והואכלוסייה הלא-יהודית גדלה ב-1900 נפש (קיטון משמעותי במספר היהודים בחיפה). לחי פה נודע כי בחיפה עומדות אלפי דירות רפאים ריקות, הפזורות ברחבי העיר מספרן המדוייק של דירות רפאים אלה שמור בעירייה ומקורות שונים, שאינם רישמיים, בעיריית חיפה מדווחים על מספר שנע בין 4,000 ל-10,000 דירות רפאים בעיר חיפה.

כמות התושבים בחיפה – פרסום מתוך השנתון הסטטיסטי שהתפרסם בשנת 2017 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

לא ניתן להגיב