מה גורם להגירה השלילית מחיפה? ב-2011 עמדה על 510 תושבים ב-2016 על 2600 תושבים

חבר מועצת העיר אביהו האן, העלה הערב (ג' ) במועצת העיר הצעה לסדר בנושא יישום צעדים אופרטיביים למניעת ההגירה השלילית מחיפה.

אביהו האן בישיבת מועצת העיר הצעה בעניין הגירה שלילית מחיפה (צילום: סמר עודה)

חבר מועצת העיר אביהו האן, העלה בישיבת מועצת העיר שהתקיימה הערב (ג'), הצעה לסדר בנושא יישום צעדים אופרטיביים למניעת ההגירה השלילית מחיפה. את ההצעה העלה האן, בעקבות נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים בימים אלה ומציגים מצב חמור ביותר בהיבט ההגירה השלילית מהעיר.

הגירה שלילית מחיפה בשנת 2011 (510 תושבים) – 2016 (2600 תושבים)

מהנתונים עולה כי ההגירה השלילית בעליה מתמדת כך שבשנת 2011 ההגירה השלילית עמדה על (510 תושבים),בשנת 2012 (660 תושבים), בשנת 2013 ההגירה השלילית החמירה והגיעה עד לכדי (1300 תושבים), בשנת 2014 (1147 תושבים), בשנת 2015 מצב ההגירה הוא קטסטרופלי ועמד על (2051 תושבים) ובשנת 2016  (2600 תושבים).

האן, העלה הצעה לסדר בנושא ההגירה השלילית בפעם הראשונה בחודש אוקטובר 2014 אך ההצעה הורדה מהסדר, והעלה אותה שוב בחודש נובמבר בשנה שעברה כשנתוני ההגירה הוחמרו ושוב ההצעה הורדה מהסדר. הערב כאמור הוא העלה שוב את הנושא החשוב הזה  לסדר ושוב הצעתו הורדה מהסדר.

בהצעתו ציין האן, כי זו למעשה שנה שישית של הגירה שלילית מתמשכת בעיר חיפה, וכי ברור שנתוני ההגירה השלילית היא עקב נטישה המונית של הצעירים מהעיר לאזורים רבים בין היתר לטירת כרמל, קריית אתא וקרית ביאליק. תהליך שמביא מציאות קשה של עיר מזדקנת. על כן הציע האן, להקים צוות חירום הכולל את נציגי כל מנהלי הרשות, מנהל החינוך, ההנדסה, החינוך, הספורט, התרבות ועוד בשילוב גורמי אקדמיה ונציגי מועצת העיר ולהכין תכנית חירום לעצירת ההגירה השלילית מחיפה.

האן, המליץ להתרכז בנושאים כמו: טיפול בבעיות איכות הסביבה והתחלואה הגבוהה ויצירת מפרץ נקי מזיהום אויר. מגורים בהישג יד עם מרחב ציבור ירוק. מערכת חינוך מושקעת והישגית. היצע תעסוקה המבוססת על תעשיות נקיות ואתגריות. חיזוק התרבות והפנאי לאוכלוסיות השונות. בנוסף להכנת תכנית הכוללת מתריצים מתאימים לצעירים, סיוע במציאת מקומות עבודה, הנחות בארנונה ועוד.

מנכ"ל העירייה: "אנחנו נלחמים בתופעה הזאת ומודעים לה"

מנכ"ל העירייה, גדי מרגלית: "אנחנו מזהים מגמה של נטישת צעירים ואנחנו עובדים על הנושא, אבל לא ייתכן שגורם ההגירה הוא זיהום האוויר או התעסוקה כי לפי הנתונים שאתה מציג הם נוטשים לטירת כרמל והקריות ששם המצב של התעסוקה דומה ובעיית זיהום האוויר היא בעיה של כל מטרופולין חיפה ולגבי החינוך העיר חיפה ממוקמת במקום טוב מבחינת ההישגים ברמה הארצית. אז מה שבטוח שלא אלו הן הסיבות. יש מצב שהבעיה היא דיור בסכומים סבירים, היצע עבודה בשכר סביר, דברים שאנחנו עובדים עליהם בנוסף לבניית היצע תרבותי בעיר התחתית. אלה חלק מהמאמצים של התחום התעסוקתי, תחום האקדמיה שילוב האקדמיה בעיר, יצירת מקומות עבודה שמשתפים ומשלבים צעירים בנוסף לזה שיקום עירוני כולל. אבל צריך להבין שזה לא קורה בחצי שנה ולא בשמונה חודשים, זו עבודה קשה מאוד. אנחנו נלחמים בתופעה הזאת ומודעים לה אבל צריך לראות שגם בתל אביב יש נטישה של צעירים, גם בניו יורק וגם בלונדון. השאלה היא אם אנחנו יכולים לפצח את הדלת המסתובבת אבל בהחלט נעשית עבודה והיא לא פשוטה".

4 תגובות
 1. בן יהודה רחל אמר/ה

  יש לדאג למקומות חניה בקרבת הבתים הותיקים בכרמל אשר אין להם חניה צמודה,קחו למשל רח. אידר
  שהתושבים מבקשים לצבוע מדרכות בכחול לבן ולחלק לדיירי הרחוב חניה חינמית

 2. א.א.חיפה אמר/ה

  הצעירים עוזבים כי העיריה אינה מטפחת אותם. לא דואגים להשקיע במשפחות צעירים בחוגים יותר לילדים.בעזרה להם בקייטנות וצהרונים שהעיריה תסבסד אותם.אז הצעירים ירגישו שהעיריה דואגת להם. גם לגבי ועגות בנייה שעיריית חיםה ידועה בחוסר התחשבות באוכלוסיה בקשות
  לבניה בחבת דל כמה דנים לפחות מעל שלוש שנים.זוג צעיר שאוצה להרחיב ולהגדיל את ביתו מבועס על הסחבת ושנים עד לאישור בניה והקנסות.תושבים מחוץ חיפה מהיעים לחופי חיפה וחונים בלי בעיה בחניה שהעיריה משקיעה בכספים. ודווקא תושבי חיפה אין להם הטבות לחניה. מדוע שהעיריה לא תובעת מתושבי חוץ חיפה תמיד עבור החניה , כספים רבים היו נכנסים לקופת העיריה.לגטגמא קרית ים משלמים עבור חניות בחוף הים וביתר המקומות .כך במוצקין.וקרית ים. גי נמאס לי שאנחנו המטומטמים היחידים הגיע הזמן שכך העיריה תנהג כמו יתר העיריות

 3. שרונה אמר/ה

  לאחר כ- 30 שנות קאריירה בת"א שבתי לעיר ילדותי חיפה. בהיותי בת"א ובתוקף עבודתי( ניהול מכללה) פגשתי צעירים רבים ושאלתי הקבועה היתה אודות חזרה לחיפה.רובם ענו לי שלא יגדלו את ילדיהם בעיר עם רמת זיהום אויר כמו חיפה. ( כאילו בת"א אין זיהום) . זהו המיתוג של העיר שהיתה בעיני עיר יפהפיה ואהובה.

 4. שרונה אמר/ה

  תוספת- צעירים חיפאים לשעבר

לא ניתן להגיב