המלצות מד”א להתמודדות עם צריבת המדוזות. בעקבות פניות רבות

עקב שיחות רבות למוקד מד”א ממתרחצים שנצרבו ממדוזות:
המלצות מד”א להתמודדות עם צריבת המדוזות

המכון לחקר ימים ואגמים בישראל מדווח כי כמות המדוזות ממין “חוטית נודדת” בעיצומן בחופי חיפה והקריות, על אף שבימים אלו מספרן מתמעט. במהלך השבוע האחרון חלה עלייה בכמות השיחות שהתקבלו במוקד מד”א כרמל ממתרחצים בחופי חיפה והקריות אשר ביקשו הנחיות להתמודדות עם צריבת המדוזה. לפני כשבוע טופלה ע”י צוותי מד”א נפגעת בת 25 שנצרבה ברגלה ממדוזה עת שרחצה בחוף טרומן בקרית חיים. הנפגעת סבלה מנפיחות ואדמומיות נרחבת, ופונתה כשהיא במצב קל לביה”ח רמב”ם להמשך טיפול רפואי. אשתקד טופל נער בן 11 באורח בינוני לאחר שפיתח תגובה אלרגית משמעותית עקב צריבת מדוזה בחוף הלווייתן בקרית ים.

גם השנה העניקו צוותי מד”א כרמל טיפול רפואי למתרחצים שנצרבו ממדוזה, חלקם לעיתים נזקקים לאשפוז כתוצאה מצריבה ישירה. המפגש עם המדוזה והריר שהיא מפרישה גורם לצריבה קלה עד חמורה. לא צריך לבוא במגע ישירות עם המדוזה כדי לחוש צריבה, תאי הארס צורבים גם כאשר הם כבר לא על המדוזה עצמה. רבים מאלה שהצליחו לחמוק ממפגש ישיר עם המדוזה, מכירים את תופעת “ביצי המדוזות” הגורמות לצריבה מהמים על אף שאין מדוזות בסביבה.

אסעד ג’ו חדאד, פרמדיק ומדריך במחלקת הדרכה של מד”א כרמל מספר כי לרוב צריבת המדוזה איננה מסוכנת ומלווה בתחושת כאב צורב ונפיחות. “בעת תחושת הצריבה יש לצאת מהים ולשטוף את מקום הצריבה בחומץ. החומץ מנטרל את הארס. באין חומץ אפשר לשטוף במי מלח (רחוק ממקום המצאות המדוזות), לא במים מתוקים ולא לשפשף בחול – כך רק תעזרו להתבקעות התאים הארסיים ובהתפשטותם. לאחר החיטוי בחומץ יש לשטוף את המקום במי ברז רגילים וסבון”.

במקרים חמורים בהם הצריבה מלווה בקשיי נשימה, נפיחות באזורים נרחבים בגוף, פריחה מפושטת, גרד וחנק באזור הגרון, יש להזעיק בדחיפות את מד”א בטלפון 101 בכדי לפנות את הנפגע במהירות למתקן רפואי קרוב.

תמ”ג שמעון ביטון, מנהל מד”א כרמל הנחה את צוותי המרחב בהנחיות הטיפוליות בצריבות המדוזה עקב הצפי להזעקות בנושא זה. ” אני קורא לציבור המתרחצים להצטייד מבעוד מועד בבקבוקון המכיל חומץ ביתי לשם טיפול בצריבת המדוזה, להימרח במקדם הגנה, לחבוש כובע ולשתות כמות רבה של מים לשם הגנה ממכת חום”.

הגיבו כאן לכתבה