ועד שכונת כרמליה: "לא ייתכן להעלות שוב לדיון חילופי שטחים שנדחו בוועדה המקומית"

בתחילת נובמבר דחתה הוועדה המקומית את ההצעה לחילופי שטחים בשכונת כרמליה ותושבים מהשכונה יצאו מרוצים. להפתעם, הם גילו שביום שלישי בישיבה הקרובה שוב העירייה מנסה לקדם את תכנית חילופי השטחים

ועד שכונת כרמליה שלח מכתב חריף למ"מ ראש העיר ומחזיקת תיק ההנדסה בעירייה חדווה אלמוג, בנוגע לתכנית חילופי השטחים בשכונה. לטענת חברי הוועד הם הופתעו לגלות שעל אף ההחלטה, שהתקבלה במועצת העיר האחרונה לפיה התכנית לחילופי שטחים בשכונה לא מאושרת, העירייה ממשיכה לנסות לקדם את התכנית.

את ההחלטה לבטל את חילופי השטחים, פרסמנו כאן:

בישיבת הוועדה המקומית בתאריך 07/11/2017, נידונה האפשרות לחילופי שטחים בכרמליה. תושבים מהשכונה הגיעו לישיבה על מנת לעודד את חברי המועצה שרית גולן שטיינברג ואביהו האן, שהסבירו מדוע לדעתם אסור להסכים את תכנית חילופי השטחים. טענתם המרכזית הייתה שאם אכן השטח ברחוב ויצו יחליף בעלות, יש סיכון שהוא ישמש בעתיד לבנייה, ולכן תכנית חילופי השטחים מסוכנת ועלולה לפגוע באינטרס של התושבים. בנוסף, כיום בכרמליה יש פרויקטים רבים של תמ"אות, שמביאים לשכונה עוד ועוד משפחות, ולטענת תושבים אסור לעיריית חיפה לאשר תכניות אשר יביאו לצמצום שטחים פתוחים בכרמליה, בעתיד.

במכתב שהוציא וועד השכונה לעיריית חיפה, הדגיש הוועד את העובדה שהתושבים לא מוכנים לקבל את קידום התכנית, שהוחלט כבר לא להתקדם איתה:

עבור חדווה אלמוג ,מהנדס העיר ,חברי מועצת העיר ונכבדיה:
כידוע אנחנו נמצאים בהליך משותף שנמשך כבר כמה חדשים להכנת תוכנית כוללת לשכונה. תוכנית זו נדרשת לאור הפיתוח המואץ ללא תכנון כולל אלא הסתכלות נקודתית בלבד על המגרש הבונה.

תכנית חדשה מתבקשת וחיונית לפני שיהיה מאוחר ויגרם עוד נזק בלתי הפיך ופגיעה קשה בשכונה צביונה ואיכותה. כחלק מהתכנון הכולל לשכונה יש חשיבות גדולה ואף קריטית לעניין השטחים הפתוחים למכלול השימושים לשכונה. נדהמנו לגלות כי אתם חוזרים ופועלים בעניין חילופי השטחים בין אבשלום וויצו- זאת למרות עמדתנו הברורה נגד המהלך ולמרות שהנושא נדחה גם במליאת מועצת העיר .

אנו חוזרים על עמדתנו החד משמעית נגד חילופי השטחים ובעד הסדרת 2 השטחים הן בויצו והן באבשלום – כשטחים פתוחים ציבוריים ולא לשום שימוש או בעלות אחרת.
כמו כן נדהמנו לגלות כי פרויקטים שאך זה נדחו בישיבת הועדה האחרונה שבים ועולים שוב לישיבה הקרובה. כאילו מדובר בפרויקט אסטרטגי למדינת ישראל !!

אנו חוזרים ומבקשים להמתין עד לתקנון תוכנית כוללת לשכונת כרמליה ולא ללכת שבי אחר לחץ היזמים שרבים מהם מגיעים מחוץ לעיר גוזרים קופון ומסתלקים ומשאירים אותנו לגור בלכלוך בזוהמה בהרס התשתיות בצפיפות ובסלמס. חוזרים ומדגישים שבשנים האחרונות השכונה עוברת שנוי בקנה מידה אדיר וסופגת תוספת של מאות יח' דיור מ כ 60 פרויקטים כ 350 יחידות דיור. דמיינו ישוב קהילתי חדש המתיישב על ראשם של תושביה,על כבישיה ,על גינותיה ,על בית ספרה וכמובן תשתיות הביוב החשמל והמים של שכונה אחת בודדת בחיפה.
ועד שכונת כרמליה בשם 7000 תושבי השכונה".

עו"ד שרית גולן – שטיינברג

חברת המועצה שרית גולן טענה כי מה שעורר את זעמם של תושבים בשכונה הוא פלאייר, שחילקה העירייה לגבי כוונה לערוך שולחנות עגולים בשכונה. "התושבים ראו את הפלאייר וכתוב בו, שאחד הנושאים שיעלו לדיון הוא כוונת העירייה לעשות חילופי שטחים בשכונה. התושבים לא הבינו איך יכול להיות שבנובמבר חברי המועצה קיבלו החלטה לפיה לא ממשיכים לקדם את התכנית הזו, והנה העירייה מחלקת מנשר, שכתוב בו בצורה ברורה, שהיא ממשיכה על אף ההתנגדות לקדם את התכנית. אמרתי את זה כשההחלטה התקבלה ואני אומרת את זה שוב, הפרשנות המשפטית של העירייה שגויה. ברגע שרוב חברי המועצה קבעו שיש להוריד את התכנית מסדר היום ולבחון תכניות חדשות, שיתאימו לצרכים הציבוריים של תושבי כרמליה, לא ייתכן שהתכנית תרד מסדר היום ותחזור בדלת האחורית לדיון נוסף. שכונת כרמליה היא שכונה גדולה, ומגיעים לכאן עוד ועוד תושבים בגלל התמ"אות. לא ייתכן לוותר על שצ"פים לשכונה שהולכת וצומחת".

אביהו האן – חבר מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה, עורר בתיק (צילום: מיכל ירון)

יו"ר סיעת הירוקים בחיפה אביהו האן אמר כי חדוה אלמוג יו"ר הועדה המקומית, באמצעות פרשנות שאינה נכונה, מנסה להחזיר את הדיון בתכנית איחוד וחלוקה של שטחי ויצו בכרמליה לוועדת משנה לתכנון ובניה וזאת למרות החלטת מליאת הועדה המקומית לדחות את התכנית.

"ההחלטה לדחיית התכנית התקבלה בעקבות הסתייגות לתכנית שהוגשה על ידי ועל ידי שרית גולן. בסיס התכנית לגזול מתושבי כרמליה שטחי ציבור לטובת יזמות נדל"נית ובכך לפגוע קשות באיכות חיי התושבים וביכולת של השכונה לספק את צרכי מבני הציבור העתידיים הנדרשים למגרשי משחקים או כל צורך ציבורי אחר.

במכתב הבעתי בצורה חד משמעית את הבנתי שהתכנית נדחתה ואמורה להיגנז. חובה על עיריית חיפה לממן את השארת שטחי הציבור למען עתיד תושבי כרמליה ותושבי חיפה. אסור לאפשר לעסקאות מקרקעין מפוקפקות שמקודמות על ידי עיריית חיפה לפגוע בתושבי כרמליה.
באוקטובר 2018 כדאי לחשוב היטב במי לתמוך. באלה שבאים למועצת העיר לדאוג לאינטרסים של עצמם או בחברי מועצה שבאים לשרת את התושבים".

אחד מחברי וועד השכונה מסר לחי פה:

חייבים לתת את הדעת על הקשיים בשכונה, הנובעים מכמות התמ"אות. יש יזמים, שמוליכים את התושבים שולל, כשהם אומרים, שזה לא כלכלי לבנות 2-3 דירות בתמ״א וגם מכריחים תושבים שמתנגדים לשלם שכר דירה בזמן שהבניין מבצע תמ״א. יש קבלנים, שלא משלמים שכירות בתקופת הבניה. באמצע הפרוייקט יש קבלנים, שמכריחים את הדיירים בבניין לחתום על כך שהם מסכימים לתוספות של יחידות דיור נוספות, על אף שזה מנוגד לאינטרס של הדיירים. הם מצפצפים על חוקי העזר העירוניים במהלך הפרויקט, וגורמים עקב כך למפגעים מסכני חיים לכלל השכונה וגיהנום לדיירים השכנים.

חבר הוועד מציין עוד כי חיפה שונה משאר הערים בכך שהינה עתירה בנוף הנגזל מכל השכנים הגובלים בתמ"אות דבר המחזק את הטיעון להנמיך את הגובה הכללי ומספר הקומות .
כל אחד לעצמו ובענייניו והעירייה שאמורה לייצג ולשמור על האינטרס הכללי, לא ממש עושה את זה ורק אחרי שנים מתחילה אולי להתעורר ולהבין שצריך תכנון כולל. חבל שכל כך הרבה פרויקטים בכרמליה כבר נעשו בלי להתחשב בשאלה האם הפרויקט משתלב באיך שהשכונה נראית, אלא פשוט כל יזם בונה איך שמתאים לו ומשתרת את האינטרס שלו.
מה שלא מפריע לה ללכת שוב צעד אחורה היום ולהחזיר לדיון פרויקטים שיקבעו עוד בעיות ואילוצים לתכנון הכולל". חבר הוועד טוען עוד כי בשעת חירום כמות התושבים שנוספה לשכונה וכמות הרכבים עלולה להגדיל את הסיכון הגדול גם ככה.

על אף הפנייה של מערכת חי פה לעיריית חיפה, לא התקבלה תגובה לכתבה, עד למועד פרסומה.

תגובה
  1. יוסי שרגיל אמר/ה

    מתי יקדמו את המעבר לכביש החוף. זה בנפשנו, במקרה של שריפה כללית שלא נדע באיזו מלכודת אנו נהיה. האם מישהו יכול לעדכן איך מתקדם המעבר לכביש החוף?

לא ניתן להגיב