הוועדה המקומית דחתה את ההחלטה על חלוקה של שטחי ציבור בכרמליה

הוועדה המקומית קבעה היום כי לא יהיה איחוד וחלוקה מחדש של שטחי ציבור בכרמליה. תושבים מהשכונה הגיעו על מנת לנסות למנוע קבלת החלטה שתעביר שטח ציבורי ברחוב ויצו להכשרת הישוב תמורת גן אבשלום, שיעבור לבעלות עירונית

תוצאות ההצבעה בוועדה המקומית
עינת קליש חיים בחיפה – רחב

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דחתה את ההחלטה לגבי איחוד וחלוקה מחדש של שטחי ציבור בכרמליה ובכך קיבלה את ההסתייגויות של חברי המועצה עו”ד שרית גולן שטיינברג, אביהו האן וירון חנן.

לישיבה הגיעו תושבים רבים משכונת כרמליה, שבאו להביע תמיכה בחברי המועצה.
ברחוב ויצו יש אתר למבני ציבור בבעלות חברת קרן היסוד והעירייה. הרחוב נמצא בחלק התחתון של השכונה ולטענת משרד מהנדס העיר האתר לא פותח בגלל מיקומו. המתחם הנוסף הוא גן אבשלום (שטח ציבורי פתוח בין רחובות לאה ואבשלום, שממוקם גבוה יותר בשכונה). גן אבשלום רשום על שם חברת הכשרת הישוב (כנאמנה לחברת קהילת ציוני אמריקה – קצ”א). לטענת מהנדס העיר אריאל וטרמן, העירייה ניסתה לרשום את הקרקע על שמה לאחר שפיתחה את האזור והקימה בו בית כנסת, גן ילדים וגינה ציבורית, אך ללא הצלחה. החשש הוא שהעירייה תידרש לפנות את השטחים בהמשך להליכים המשפטיים המתנהלים.

העירייה הציעה תכנית איחוד וחלוקה ללא הסכמת בעלים, לפיה השטח הציבורי ברחובות לאה ואבשלום יוקצה לטובת העירייה, בעוד שחברת הכשרת הישוב תקבל את השטחים ברחוב ויצו לטובת מבני ציבור.

 


יו”ר סיעת הירוקים בחיפה אביהו האן אמר בישיבה כי לאישור בוועדה המקומית יש השלכות משמעותיות. “אם אנחנו נאשר את התכנית, אנחנו נאבד שטח ציבורי ונפגע בתושבי כרמליה. אין לנו סמכות מוסרית לעשות את זה. העברת גן אבשלום לבעלות העירייה זה אינטרס ציבורי. אתר ויצו הוא בשולי השכונה ולכן עכשיו הוא משרת חלק קטן מהתושבים, אבל אם היינו מפתחים את הגן, כולם היו באים אליו. אם אנחנו נאחד נכסים שלא בהסכמה, השטח עלול לשנות את היעוד שלו לטובת בניית יח”ד למגורים. התושבים רוצים שטחים ציבוריים, והם יקבלו הפוך ממה שהם רוצים. מדובר במהלך שאסור לאפשר את ההיתכנות שלו. צריך להפסיק עם ההיתממות, השטח בויצו ישנה את היעוד שלו. אני מציע לא לאשר את התכנית, כיון שהיא לא ראויה”.

מקומי בחיפה – בועז גור – רחב

 

שרית גולן שטיינברג (צילום – ירון כרמי)

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג ציינה בראשית דבריה, שהיא מתגוררת בשכונת כרמליה כבר 13 שנה. “על אף שיש כמות תמ”אות גדולה מאוד בשכונה, אין שינויים בתשתיות. לא ייתכן שיש גידול במספר התושבים בשכונה, ולא משפרים בהתאם את התשתיות. לי חשוב שנקבל החלטה מעשית, לפיה השטח ברחוב ויצו ישאר בבעלות עירונית, כי אם זה לא יקרה, אנחנו עלולים לראות ברחוב ויצו בניינים”.

 

 

הבעיה עם גן אבשלום היא שזה יעלה כסף לעירייה”, אמרה בדיון יו”ר סיעת חיים בחיפה ד”ר עינת קליש רותם, “יש אפשרות להגיע להסדר, הבעיה היא שזה יעלה כסף לעירייה, ולכן ההתנגדות. הבעיה עם השטח ברחוב ויצו היא שזה בלתי הפיך. כולנו יודעים איך המנגנון הזה עובד, ואם ההחלטה תתקבל השטח ברחוב ויצו עלול לשנות את היעוד ונראה במקום שטח ציבורי יחידות דיור”

 

מהנדס העיר אריאל וטרמן ניסה להרגיע את התושבים שהיו בדיון ואמר שהשטחים שיעברו לקצ”א יישארו ביעוד הנוכחי שלהם, כלומר ביעוד ציבורי. “הניסיון לתת כותרת למה שאנחנו עושים לפיה התהליך הזה יוריד את ההיקף של השטחים הציבוריים בכרמליה, זו פשוט כותרת לא נכונה. בדרך הזו אנחנו שומרים על השטח העליון והתחתון. אם מישהו ירצה בעתיד לשנות את יעוד השטח – הוא יצטרך להוכיח בשביל זה, שהיקף השטחים הציבוריים, לאחר שינוי היעוד, עונה על כל הצרכים שיש לתושבים בשכונה. לא תהיה אפשרות לשנות את יעוד השטח במרכז השכונה ולכן החלפת השטחים תועיל לשכונה”.

 

עו”ד ימית קליין – היועצת המשפטית של עיריית חיפה

עו”ד ימית קליין טענה כי יש עתירה בבית המשפט העליון שבה קצ”א דורשת לקבל בחזרה את השטח הסמוך לגן אבשלום. “מדובר בתביעת השבה של הקרקע”, היא אמרה בדיון, “אלה העובדות, השטח יכול בהחלט לעבור חזרה. המשמעות היא שהעירייה תצטרך לשלם הרבה כסף על מנת להשתמש בנכס. משפטית לא נוכל להתגונן”.

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...