התייר התמוטט במעבר הגבול, אחות מרמב”ם ביצעה בו החייאה

ישראל- מדינה לבבית:
התייר התמוטט במעבר הגבול, אחות מרמב”ם ביצעה בו החייאה והצילה את חייו
דמיינו את התרחיש הבא. אתם עוברים ברחוב או בקניון, כשלפתע מישהו מתמוטט לידכם. בתוך זמן קצר הצלחתם להתעשת ולהזמין אמבולנס, אבל עד שהוא יגיע עוברות מספר דקות, וכל אחת מהן יכולה להיות קריטית… אם רק ידעתם לבצע החייאה…

“בזמן הנכון ובמקום הנכון”, זאת הסיטואציה אליה נקלעו שתיים מאחיות הקריה הרפואית רמב”ם במהלך השבועיים האחרונים. בשני המקרים, מיומנויות ההחייאה שהן רכשו במסגרת סדנאות ייעודיות שרמב”ם מקיים, הן אלו שסייעו להן בהצלת חייהם של שני אנשים.

בבוקר יום ה’ האחרון (ה-10.5.12) הגיעה ענת חרב, אחות אחראית במכון הרנטגן, הקריה הרפואית רמב”ם למעבר הגבול עם ירדן, לסופ”ש במדינה השכנה.
בזמן שחרב וחברותיה המתינו לשאטל במעבר הגבול נשמעו צעקות מכיוונה של קבוצת תיירים מהודו, אשר עמדה בסמוך. “הפניתי את הראש וראיתי התקהלות גדולה. היו שם עשרות אנשים”, מספרת חרב, “במרכז ההתקהלות שכב על הרצפה אדם, כבן 60, ולידו בחורה שהטתה את ראשו. קרובת משפחה שהייתה צמודה אליו סיפרה שהוא חולה קרדיאלי. עד שהגעתי אליו, הפנים שלו היו אפורות והאיש לא נשם. כשחיפשתי אצלו דופק ולא מצאתי, הבנתי שחייו של האיש בסכנה”.

רק לפני מספר חודשים עברה חרב סדנת החייאה ברמב”ם, אשר הכינה אותה למצב כזה בדיוק. בשלב זה חרב תפסה פיקוד על המתרחש והחלה בהחייאה: “אני ושני אחים מבית החולים נהריה, אשר היו במקום התחלנו לבצע עיסוי לבבי ברוטציה. במקביל ביקשנו מאנשי הביטחון להביא דפיברילטור (מכשיר המחזיר קצב לב לפעולה סדירה באמצעות שוק חשמלי). במשך 45 דקות ביצענו עיסוי לב ובמהלכן נאלצנו לתת לגבר חמש פעמים שוק חשמלי. האיש התחיל להגיב תוך שניות, אבל המשכנו עם העיסוי, כשהוא מחובר לדיפרילטור ולחמצן עד שהגיע נט”ן ופינה אותו לבית החולים”.

לדברי חרב, המיומנות והידע שרכשה בסדנת ההחייאה, (ברמב”ם קוראים להן “הסדנאות של דודלס”, ראו בוקסה) הן אלה שתרמו להצלת חייו של התייר ההודי. “האיש שכב שם ללא דופק. שעה לאחר מכן, כשהגיע האמבולנס, הוא היה בחיים. אין ספק שההכשרה שקיבלתי היא זו שתרמה להצלת חייו”.
ממעבר הגבול, התייר פונה למרכז הרפואי העמק, שם הוא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ לבבי ומצבו יציב.

שבועיים קודם לכן, זימן הגורל את ציקי אדלר, אחות אחראית במכון הכאב של רמב”ם לאירוע דומה. בזמן שאדלר נפשה בירושלים, היא נתקלה בהתקהלות אנשים בדרכה לבית המלון בו שהתה. “במרכז ההתקהלות שכב אדם כבן 70, כשהוא מחוסר הכרה”, משחזרת אדלר, “ניסיתי למשש דופק וכשלא מצאתי סימן לדופק, התחלתי בעיסוי לב כחלק מהחייאה. לאחר מספר דקות הגיע למקום רופא רכוב על אופנוע ומצויד בדפיברילטור וציוד החייאה. יחד איתו המשכתי במאמצי ההחייאה באדון, שאובחן סובל מפרפור חדרים. ביצענו שוק חשמלי ומשהתייצב מצבו הוא הועבר לבית חולים”.

הדקות שבמהלכן ביצעה אדלר החייאה, עד להגעת הרופא למקום האירוע, היו מאוד משמעותיות. את הידע שרכשה בסדנת ההחייאה ברמב”ם לפני מספר חודשים, היא תרגמה בזמן אמת להצלת חיים. “באותו לילה האדון עבר ניתוח לב רחב וכעת הוא מחלים בביתו”, אומרת אדלר, “לפני כמה ימים הוא יצר אתי קשר טלפוני והודה לי על הצלת חייו”.

שימו לב:
החייאה היא מיומנות חשובה ומצילת חיים. מחקרים רבים מצביעים על הקשר הישיר בין הזמן שחולף עד ביצוע ההחייאה לאחוזי הישרדות בקרב אלו שלקו בדום לב או דום נשימה. פרק הזמן שלוקח לצוותים רפואיים להגיע למקום האירוע יכול לקבוע את גורלם של אלו הזקוקים להחייאה, ולכן ברמב”ם החליטו להיערך לכל מצב.
לפני כארבע שנים חנך המרכז הרפואי יוזמה שמטרתה להכשיר את צוות עובדי הקריה הרפואית רמב”ם כולו, על כל מגזריו, למתן עזרה ראשונה בהחייאה בסיסית – בהדרכתה של האחות אילנה סימן-טוב-דודלס, מתאמת ההחייאה בביה”ח.

את ההכשרה מקבלים הצוותים באמצעות קורסי רענון החייאה המתקיימים אחת לשנתיים, ובמסגרתם, לומדים המשתתפים מיומנויות החייאה בסיסיות באמצעות הדגמה ותרגול על בובות המיועדות לכך.
בין בוגרי הקורס הייחודי ניתן למנות את סייעות בית החולים, חברי ההנהלה האדמיניסטרטיבית של הקריה הרפואית רמב”ם, עובדי המטבח של בית החולים, עובדי האחזקה בבית החולים, אנשי הביטחון ורבים נוספים.

הקורס נפתח בהרצאה אודות פעולת ההחייאה, חשיבותיה והשלכותיה. לאחר מכן מתקיים תרגול של עיסוי לבבי, כגורם ראשוני וחשוב בסדר הפעולות באירועי החייאה, שימוש בדפיברילטור חצי אוטומטי וטיפול במצבי התחשמלות והשתנקות.

לצפייה בסדנת החייאה לעובדי המטבח של רמב”ם:

הגיבו כאן לכתבה