לעבור את הצום בקלות

לפני ואחרי הצום: ראיון עם ד"ר מרדכי אלפרין, מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאת כללית הרמן בקרית מוצקין המספק טיפים כדי לעבור את הצום בקלות.

ד"ר מוטי אלפרין

ד”ר מרדכי אלפרין מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאת כללית הרמן בקרית מוצקין, בראיון לחי פה לרגל יום הכיפורים וטיפים כדי לעבור את הצום בקלות.

כיצד להתכונן לצום, ואיזה מאכלים ממולץ לאכול וממה להימנע?

ראשית יש לדעת שמבחינת ההלכה יש להרבות באכילה בערב יום כיפור ההלכה אומרת שמי שאוכל בערב יום כיפור מעלה עליו הכתוב כאילו צם יומיים.

לגבי מה לאכול יש לאכול הרבה ארוחות קטנות שיכילו בעיקר פחמימות מורכבות וחלבונים – מומלץ להימנע מאוכל שמן ( כל השנה ) מומלץ להימנע מפחמימות פשוטות- שתיה מתוקה עוגות ופירות ומאכלים עם אינדקס גליקמי גבוה ( עדיף פסטות לחם בעיקר מלא בטטות וכדומה ולא תפוחי אדמה ). לגבי חלבון , מומלץ לאכול קטניות ולא בשר ואם בשר, אז לא שמן . כמו כן, יש להימנע ממאכלים עם הרבה מלח – הגוף יצטרך להפריש מלח זה עם כמות גדולה של מים וזה יגביר צמאון.

מומלץ לשתות הרבה או קצת?

ככלל, צום מאוכל זה דבר בריא ומומלץ, גם בלי קשר ליום הכיפורים. הבעיה היחידה היא השתייה ולכן יש להרבות בערב יום הכיפור בשתיית מים בלבד. טיפ קטן מי שרגיל לשתות הרבה קפה:  כדאי למעט בשתייתו כבר במהלך השבוע שקודם לצום. ביום הצום  עצמו להשתדל לא לעשות מאמצים ולשהות במקום קריר .

שבירת הצום:
במה כדאי להתחיל והאם עדיף להתחיל בנוזלים – אם כן איזה שתיה מומלצת ומה הכמות הממולצת? איזה מאכלים עדיפים ואיזה מרכיבים על מנת למנוע הרגשת כבדות? והאם לחלק את הארוחה לשלבים או לאכול ארוחה רגילה ושלמה?

עם סיום הצום, מומלץ לאכול ארוחה קלה (עוגה או פרי)  ולשתות הרבה מים (2-3 כוסות) ורק לאחר כשעה לאכול ארוחה גומרת.

 

חשוב להדגיש כי כל הכתוב הוא לגבי אנשים בריאים – חולים ואנשים המשתמשים בתרופות צריכים להתייעץ עם רופא המשפחה שלהם לגבי הנחיות מיוחדות.

תגובות
בטעינה...