עוד לא הגיע זמנה של גבעת העזים: טור דעה

טור דעה


בעוד כשבועיים (18/9/17) גורלה של גבעת העזים יוכרע במסגרת התכנית לעלות עליה עם דחפורים ולהפוך אותה לשכונת "רמת גוראל". הדבר יתבצע אמנם לפי התכנית, והגבעה אכן מכילה עתודות בנייה רבות לעיר, אך כפי שאסביר כעת – עוד לא הגיע זמנה של גבעת העזים להפוך מריאה ירוקה ומשמעותית בלב חיפה, לשכונה.

גבעת העזים היפיפיה – אתר טבע מרשים בין דניה (הוד הכרמל,) רמת גולדה, רמת בגין, רמת אשכול, ונאות פרס:

יש אזורים מישוריים מופרים (שבהם נהרס כבר הטבע הפראי) רבים שעוד ניתן לבנות עליהם בתחום העיר חיפה – במבואות הדרומיים לדוגמה. שם ניתן להקים בנייה חדשה מבלי לפגוע בריאות הירוקות המשרתות את התושבים.

גבעת זמר, ריאה ירוקה נוספת, כבר נהרסה לטובת בניה חדשה, מעל רמות ספיר. הבניה נעצרה בגלל השיפוע התלול, אשר מוריד את רמת הרווחיות של היזמים, כך נמסר לחי פה.

גבעת זמר החרבה – לפני השרפה:

 

חשיבות הריאות הירוקות בלב חיפה:

העיר חיפה אינה משופעת בפארקים הסמוכים לבתי התושבים. אם יעלו הדחפורים על הקרקע, נאבד את הגבעה שמשמשת כיום את תושבי האזור והעיר כולה. זו פגיעה מהותית באינטרסים של תושבי אזור רמת בגין בפרט וחיפה בכלל, מכיוון שמדובר באתר טבע יפיפה עם שבילי הליכה טבעיים – טבע עירוני במלוא עוצמתו. אפשר גם לחשוב עליה בתור ה"סנטרל פארק" של חיפה. עכשיו קשה לראות את זה, אבל בעתיד, כאשר תמשיך הבנייה מסביב, ממש יחסר לנו הטבע בעיר. בערים רבות בעולם השכילו מאוד להשאיר פיסות טבע גדולות בלב השטח הבנוי על-אף הלחצים השונים – בניו יורק, בסן פרנסיסקו, בתל אביב ובעוד מקומות רבים. לפני שנים לא כולם הבינו את הערך אבל בדיעבד כמעט כולם מסכימים שהייתה זו החלטה מצוינת.

גבעת העזים. מה ישאר בקרוב מחיפה הירוקה?

 

חיזוק השכונות הותיקות

טיעון נוסף להשארת הריאות הירוקות הוא הצורך לחזק את השכונות הוותיקות של חיפה, בהן מתגוררים תושבי חיפה כיום. המרכז ההיסטורי של העיר מתפורר ודירות רבות נותרות ללא דיירים. על-פי אומדן סביר, יש היום כ-4000 דירות ריקות בחיפה (דירות רפאים), הן פזורות בכל רחבי העיר, אך בעיקר באזורים הישנים יותר: העיר התחתית, הדר, ואדי סליב ועוד. זהו מספר אסטרונומי שנגזר מבעיות חמורות שמעיבות על שכונות אלה.

קל לצרוך עתודות קרקע בכרמל, מבלי להתמודד עם הבעיות האמיתיות של השכונות שננטשות. זה לא מספיק לשפוך מיליונים בארגון מסיבות וקישוטי רחוב בעיר התחתית ובהדר – למעשה, זה לא מקדם במאומה את המטרה. יש להשקיע כעת את עיקר המאמצים העירוניים בשיקום התשתיות בשכונות הוותיקות, בניקיון המפגעים, ובהחזרת הדיור והתעסוקה אליהן. אל דאגה, עם חזרת תושבים ועובדים, הבילויים יגיעו לבד גם ללא תמיכה עירונית, כמו בכל עיר אחרת בארץ ובעולם.

תושבים נהנים בגבעת העזים
גבעת העזים – ריאה ירוקה בין השכונות. לא חבל?

 

טבע עשיר בגבעה:

 

שכונת שינה

התכנית הנוכחית של רמת גוראל ממשיכה ומעצימה את הכישלונות התכנוניים שפגעו בחיפה קשות לאורך השנים. לפי התכנית תוקם שם עוד "שכונת שינה" ענקית, כלומר עוד שכונה שלא יהיו בה כמעט מסחר, תעסוקה ופנאי, אלא רק מגורים.  יש לתכנן את עתיד חיפה בשכונות שיש בהן עירוב של שימושי הקרקע (מגורים, מסחר, תעסוקה, ופנאי) וכן שהתחבורה בהן אינה מבוססת רק על רכב פרטי, אלא כוללת אפשרויות איכותיות של תחבורה ציבורית ואופניים היכן שמתאים.

 

פקק שגרתי בפיק"א ליד מרכז חורב

לסיכום:

 1. יש להשקיע בחיזוק השכונות הוותיקות של חיפה ולא להתפרס הלאה
 2. רמת גוראל תהיה עוד שכונת שינה שתיצור עוד פקקים וזיהום ותפחית את איכות החיים של כולם
 3. הגבעה היא אתר טבע יפיפה שמשמש את התושבים וכבר לא נשארו הרבה נכסים כאלה בעיר

אז אל תבנו על גבעת העזים. היא תשמש כעתודה לעיר אבל עוד לא הגיע זמנה.

 

תושבים נהנים בגבעת העזים:

 

 

 

2 תגובות
 1. שולה אמר/ה

  מדינת נדל"ן. כח, כסף, יוקרה. אור לגויים.

 2. אטליז ג'ורג' אמר/ה

  זו כמובן קרקע פרטית.
  כמה שווה לך לשלם עבור השימוש בה ?

לא ניתן להגיב