נגה נירנברג מנהלת המכון לפיזיותרפיה בלין מייעצת איך  לבחור ילקוט לבית הספר?

רכישת ילקוטים וההכנות לקראת החזרה לבית הספר בשיאן. אז איך לבחור ילקוט לבית הספר ומה להעדיף? כל  התשובות והעצות בכתבה מנגה נירנברג, מנהלת המכון לפיזיותרפיה של כללית במרכז רפואי לין.

 

הורים רבים מתלבטים בעת רכישת ילקוטים לילדיהם ומתקשים לבחור במיוחד הורים לילדים שזו הפעם הראשונה שלהם. חלק מההורים יענו לבקשת ילדיהם וילכו על הבחירה שלהם וגם חלק מהתלמידים הבוגרים ירכשו בסוף ילקוטים לפי היופי והדבר הכי טרנדי ויתעניינו פחות בנוחות. זאת למרות שבחירה נכונה היא חשובה על מנת לשמור על הגב ולחסוך בבעיות עתידיות.

אז איך באמת לבחור ילקוט?

*יש להקפיד על בחירה נכונה של ילקוט והתאמתו למימדי הילד. על כן מומלץ שמשקל הילקוט המלא לא יעלה על 15% ממשקלו של הילד.

*יש להעדיף רצועות כתף רחבות, מרופדות ובעלות אורך שווה, כך שתתאפשר חלוקת עומס בין הכתפיים, וכן להקפיד שהילד יישא את התיק על שתי כתפיו.

*עיקר משקל הילקוט צריך להימצא מול מרכז גבו של הילד ולא מול האגן.

*יש להעדיף ילקוט המכיל מספר תאים המאפשרים חלוקת משקל ועומסים.

*לאפסן ספרים כבדים בתא הקרוב לגב.

מזה שנים השוק מלא בילקוטים על גלגלים כדאי או לא כדאי?

ילקוט על גלגלים אינו נישא על גב הילד, אך משקלו רב יותר. הוא כבד להרמה ולכן, אינו מתאים לעליה במדרגות וסחיבה בתנאי דרך קשים. ילקוט על גלגלים יתאים כאשר תנאי הדרך מאפשרים זאת ובעיקר כאשר מרחק ההליכה הוא גדול. בנוסף לבחירה הנכונה של הילקוטים על מנת לשמור על הגב ועמוד השדרה ויציבה נכונה יש גם מספר דברים לא פחות חשובים כמו סביבת החימדה ופעילות גופנית.

אז מה היא סביבת הלמידה המומלצת?

*חשוב לדאוג לסביבת למידה מותאמת, אך אין סיבה פיזיולוגית להתעקש שהילד יכין את שיעוריו אך ורק בעמדה זו.  כל תנוחת למידה, כולל על מיטה, יכולה להתאים, כל עוד היא מגובה בפעילות גופנית יומיומית או בהפסקות פעילות וכל עוד הילד/נער אינו מתלונן על כאבים בשריר/שלד.

*יש למקם נכון את המחשב, ולהבטיח שמסך המחשב מצוי בגובה הפנים כך שאין צורך לפשוט או לכופף את הצוואר כדי לראות טוב יותר. המנח המומלץ הינו כאשר קצה המסך גבוה ב-7 ס”מ מגובה העיניים והמרחק בין הצג למשתמש, כמרחק יד מושטת.

*יש למקם את המקלדת בגובה המאפשר למרפקים מנח זוויתי של 90 מעלות, ולהעדיף מיקום של צג המחשב בניצב לחלון, למניעת השתקפות כמו כן יש להתקין תאורה בלתי ישירה, למניעת סנוור או בוהק מהצג.

*יש לארגן את משטח הלמידה כך שבקרבת התלמיד יש להניח את החפצים הנחוצים ביותר ולהרחיק את אלו שאינם נחוצים לעבודה יומיומית.

*יש להקפיד על מושב מתכוונן ומותאם לגובה המשתמש והשולחן. משענת גב המושב צריכה לתמוך בשקע הטבעי הקעור שבגב התחתון. הברכיים בכיפוף של 90 מעלות, בתנוחה טבעית. כפות הרגליים נוגעות ברצפה, או מונחות על הדום.

חשיבות פעילות הגופנית:

כפי שחשוב לתכנן היטב את סביבת העבודה, חשוב לנוע בכל הזדמנות. על כן תנסו להשתמש בכל תירוץ אפשרי כדי לקום וללכת קצת.  פעילות גופנית מהווה אחד הגורמים המשפיעים ביותר על שמירת בריאות הגוף ככלל. לכן מומלץ לבחור בסוג הפעילות האירובית המתאימה לאורח החיים ולהעדפות ולשלבה עם פעילות גופנית לצורך חיזוק וגמישות. בנוסף, מומלץ לעסוק, בכל גיל,  בפעילות גופנית באופן סדיר ולכל הפחות שלוש פעמים בשבוע.

 

נגה נירנברג מנהלת המכון לפיזיותרפיה בלין
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו