שיטת טיפול חדשה בכללית לטיפול בהפרעת אישיות גבולית

כללית במחז חיפה וגליל מערבי הכשירה את העובדים הסוציאליים בשיטת ה DBT - לטיפול במתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית, תופעה המקשה על המתמודדים והסובבים אותם ומהווה סיכון גבוה לפגיעה עצמית ואובדנות.

מבזקי וואטסאפ

צוות העבודה הסוציאלית בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי, בניהולה של עו"ס חיה וינטל, עבר השתלמות מקיפה, שנועדה לתת בידיהם כלים לטיפול באנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. התוכנית  ההכשרה התבססה על 5 ימי השתלמות מלאים ואינטנסיביים והועברה  לצוות העבודה הסוציאלית בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי, בניהולה של עו"ס חיה וינטל, על ידי מומחים ממכון אופק, המתמחה בטיפול ובלימוד DBT.

בכללית מסבירים כי הפרעת אישיות גבולית מאופיינת כדפוס קבוע של חוסר יציבות ביחסים בינאישיים. בחוסר יציבות אפקטיבית, קשיים בוויסות הרגשי, אימפולסיביות והתנהגויות מסכנות ובלתי נשלטות, כמו: בזבוז כספים, יחסי מין ללא אבחנה, שימוש בסמים, נהיגה מסכנת ועוד. המתמודדים עם הבעיה נוטים לשינויים רבים במצב רוח, תחושת ריקנות כרונית, כעס ומחשבות פרנואידיות. מדובר בתופעה שכיחה למדי, המופיעה בעיקר אצל נשים, המהוות כ- 75% מהמאובחנים.

עוד מסבירים כי, 11% מהמטופלים במרפאות פסיכיאטריות, כ-19% מהמאושפזים במחלקות סגורות וכ- 40% מצרכני האשפוז הפסיכיאטרי החוזר, הינם בעלי הפרעת אישיות גבולית. זוהי תופעה המהווה גם סכנת חיים, כאשר 84% מהסובלים מהפרעה זו פוגעים בעצמם במהלך החיים, 70% מנסים להתאבד ו-10% מתים כתוצאה מניסיונות אלה. ככל הנראה הבעיה נגרמת כתוצאה מהפרעה במערכת הוויסות הרגשי, שכוללת פגיעות רגשית גבוהה, עם חוסר יכולת לווסת רגשות, שמקורה בנטייה ביולוגית המוחמרת ע"י חוויות וסביבה שאינה מגיבה באמפטיה באופן ניכר.

על רקע שכיחות התופעה, השלכותיה הקשות על המתמודדים עמה, סביבתם המשפחתית והחברה בכלל, הוחלט לתת בידי העובדים הסוציאלים בכללית, כלים להבנה וטיפול בבעיה. חלקה הראשון של ההשתלמות הוקדש ללימוד מאפייניה של הפרעת אישיות גבולית וחלקה השני הוקדש ללמידת התאוריה הביוסוציאלית המיישמת את שיטת ה-DBT לטיפול. החלק השלישי של ההשתלמות נגע להורות בגישה שמעודדת אוטונומיה, לעומת זו המבוססת על העמדת תנאים, בהנחה לפיה ההורה מחויב להקשבה לא ביקורתית כלפי ילדיו כבסיס להתפתחות נפשית תקינה. כדי לשלב בין תאוריה למעשה, הוצגו תיאורי מקרים ונדונו בקבוצות קטנות דרכי טיפול בילדים עם הפרעות בוויסות הרגשי.

בהמשך,  תוקם קבוצת הדרכה המיועדת למטפלים אשר עובדים עם ילדים, נערים ובוגרים, הסובלים מהפרעת אישיות גבולית.

קניון שער הצפון – מתחלף – WB

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...