תכנית ברל כצנלסון יוצאת לדרך: הוועדה המקומית אישרה את הפרויקט

מליאת הוועדה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה הקמת 484 יח"ד בנווה שאנן ודחתה את ההתנגדויות של חברי המועצה אביהו האן ומיכי אלפר.

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה תכנית פינוי בינוי ברחוב ברל כצנלסון בנווה שאנן במסגרתה יפונו 7 בניינים ישנים ובמקומם ייבנו 484 יח"ד ב – 10 בניינים. החברה שעתידה להקים את הפרויקט היא חברת פרשבסקי השקעות ובניין. האישור התקבל כשבועיים לאחר החלטת וועדת הערר המחוזית לעצור את אישור התכנית בהליך ערר שהגישו חברי מועצת העיר אביהו האן ומיכי אלפר.

תכניות של התחדשות עירונית חייבות לקחת בחשבון גם תשתיות ציבוריות, אשר תואמות את הציפוף המתוכנן ברחוב. על פי הערר, שאושר בוועדה המחוזית, עיריית חיפה לא הגישה תכנית המפרטת את התשתיות החדשות שמתוכננות להבנות ואשר יאפשרו לתושבי ברל כצנלסון איכות חיים סבירה ברחוב. הכוונה היא לתשתיות של תחבורה, מוסדות ציבור וחינוך, מים, חנייה ועוד.

וועדת הערר הנחתה את הוועדה המקומית לדון שוב בתכנית ולאשרה. ואכן מהנדס העיר הציג בפני המליאה את התשתיות והתכנית עצמה. חברי מליאה רבים התייחסו לפרויקט וגם לערר של חברי המועצה. בדיון נשמעו קריאות ביניים רבות מתושבים ברחוב. כעסם של התושבים נובע מכך שהם מתגוררים היום בכ – 120 יח"ד וותיקות מאוד, ומחכים לפרויקט פינוי בינוי במסגרתו יהרסו בנייני הרכבות ויבנו במקומם בניינים בני 16 קומות. הרעיון התחיל להתגלגל לפני שנים רבות, והתושבים ראו שוב ושוב איך הפרויקט מתעכב והחלום שלהם לגור בדירה חדשה ומרווחת מתרחק. בחודשים האחרונים נוצר הרושם, שלא רק שהם בישורת האחרונה וזוכים לתמיכה מלאה מהקבלן ומהעירייה, אלא גם הם עומדים לקבל מרפסות בדירות החדשות ותהייה להם אפשרות ליהנות מאיכות חיים אמתית, אחרי כל השנים של מגורים בדירות מתפוררות.

אבל החלום הזה, לטענת כמה מהם, נגוז כששני חברי מועצה מהאופוזיציה טענו כי מנהל ההנדסה לא הראה תכנית (גרמושקה) לפיה התשתיות ברחוב יוכלו להכיל את 300 יחידות הדיור המתוכננות להתווסף לרחוב (בסופו של דבר יהיו בפרויקט הזה 484 יח"ד). חברי המועצה הגיעו לוועדת הערר וזכו בה, וראש מנהל ההנדסה ומ"מ ראש העיר חדווה אלמוג החליטה לא ללכת ולערער על החלטת וועדת הערר, על מנת לא לעכב את הפרויקט לעוד מספר חודשים.

ראש העיר יונה יהב אמר בכעס כי כולם כבר יודעים שהעירייה היא זו שמקדמת פרויקטים של התחדשות עירונית ויש גורמים, שכל הזמן מנסים לתקוע את הפרויקטים האלה. האן טען כי כל רצונו שהוא שפרויקטים של פינוי בינוי יעשו בהתחשבות עם צרכי הדיירים הקיימים ואלה, שעתידים לגור לצידם.

כללית לוקחים את זה בהליכה WB

מיכי אלפר טען בישיבה שאין מוסדות חינוך מתאימים בנווה שאנן. חברת המועצה סיגל ציוני, שגרה בשכונה ובמשך שנים מפתחת מרכזים בהם מקבלים הורים צעירים תמיכה והרצאות ללא עלות, טענה שאין כל בסיס לטענות, ובנווה שאנן יש בתי ספר רבים, שיכולים לתת מענה לתלמידים, שיגרו בפרויקט. מהנדס העיר, אריאל וטרמן, הקריא ציטוט, שאלפר בחר להקריא, אבל הקריא בחלקו. לטענת אלפר בבית הספר השש שנתי אליאנס בעמק השמש (בו לומדים רבים מתושבי נווה שאנן) אין כיתות פנויות לקלוט תלמידים חדשים. מה שבאמת היה כתוב הוא שאין כיום כיתות פנויות, אבל יש שטח, שניתן להקים בו אגף נוסף בו ילמדו התלמידים הנוספים, אם יחליטו להגיע לבית הספר אליאנס.

אלפר והאן דיברו גם על הכביש, וטענו שכבר היום יש בו תנועה כבדה של רכבים, והמצב יהיה גרוע יותר לאחר הוספת היח"ד. הקבלן, שהגיע לדיון וישב יחד עם התושבים, טען שהדברים אינם נכונים והכביש יותאם לכמות הרכבים, וייבנו חניות נוספות.

וועדה מקומית ברל כצנלסון
תושבי ברל כצנלסון בעת הדיון בוועדה המקומית לתכנון ובניה (צילום: מיכל ירון)

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...