תכנון שנוי במחלוקת לגשר הולכי רגל חדש בכניסה לטכניון | צפו

בימים אלה מקודמת תכנית לביצוע גשר להולכי רגל חדש בכניסה לטכניון. הכוונה היא טובה , אך התכנון שנוי במחלוקת. צפו בווידאו וחתמו על עצומה.

הרקע לבחירת תכנית זו לבניית השער החדש היא תחרות אדריכלית שנערכה בטכניון לפני מספר שנים. מידע שהתקבל מגורמים שהיו מעורבים בפרטי התחרות, הן כמשתתפים והן כמשקיפים חיצוניים, מצביע על כך שלתחרות ניגשו מספר מועט של מתכננים, ואולם, התחרות התקיימה כסדרה. את הפרויקט מימנו הנדבנים האמריקאים סוזן ודוד וילשטיין באמצעות תרומה של 5 מיליון דולר.

אישור בנוהל חריג

יש לציין שהתכנית אושרה בנוהל שהוא חריג מאוד לתכניות מהסוג הזה, במסלול של ועדת רישוי, כלומר היא לא נידונה מעולם בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה. כתבה זו היא פרסום מפורט ראשון לתכנית, שנשמרה עד כה הרחק מעיני הציבור, אף שהיא אושרה כבר ב-26/01/2016 והיתר הבנייה עבורה יצא בספטמבר 2016.

בימים אלה החל השיפוץ של השער הראשי של הטכניון – שער "נווה שאנן" – במסגרתו יתבצעו מספר שינויים תחבורתיים שאמורים לפתור את הבעיות הקיימות שם כיום. אני מסביר את הכול בסרטון הבא, אך ניתן גם לקרוא בפירוט מיד לאחריו.

צפו: תכנון שנוי במחלוקת לגשר הולכי רגל חדש בכניסה לטכניון

הערה: ההדמייה הראשונה לקוחה משער נשר אשר יחודש גם הוא במסגרת הפרויקט.

הרקע לתכנית לשינוי הכניסה לטכניון

בטכניון קיים בידוק ביטחוני קפדני, שמאפשר כניסה רק למכוניות בעלות אישור קבוע או זמני. בידוק זה גורם לעיכוב משמעותי בשער ובמיוחד בשעות הבוקר, עד כדי כך שלעתים פקק הכניסה משתרך וסותם צמתים רחוקים יחסית, כמו מרכז זיו. הפתרון שניתן הוא הוספה של נתיב בידוק לקראת השער, מ-2 ל-3, וכן התקנה של מערכת אישור אוטומטית אשר קוראית את לוחיות הזיהוי עצמאית ומאשרת כניסה בהתאם.

בעיה נוספת היא שהצומת התפתחה לאורך השנים כמקום לא בטיחותי. מעברי החצייה הקיימים גורמים לעיקוף רציני והולכי רגל לעתים מקצרים במקומות אסורים, בעוד שמכוניות נוטות לנסוע בצומת די מהר. בנוסף, זה לא ברור לאן ניתן לפנות מכל נתיב ולעתים לא ניתנת זכות קדימה מה שמגביר את הסכנה להתנגשות בין מכוניות. ולסיכום, רוכבי האופניים נכנסים כיום יחד עם המכוניות ומשתמשים בנתיבים הרגילים כחוק – פתרון פחות בטיחותי משבילים או נתיבי אופניים נפרדים.

אזור הכניסה לטכניון משער נו"ש. בלב התמונה הצומת שבה ייבנה השער החדש.

תכנון שנוי במחלוקת

ואולם, הפתרון שניתן נתפס על-ידי כבעייתי מאוד – כזה שפותר מספר בעיות תוך יצירת בעיות חדשות. הוחלט לבנות גשר מעל הצומת שרק דרכו יוכלו להיכנס הולכי רגל ורוכבי אופניים. הולכי הרגל ייאלצו לחצות את הכביש מחוץ לקמפוס, ולהתפתל עם הגשר עד לטיילת שמאריכה את הדרך אל פקולטות רבות. מספר בדיקות העלו שהדרך תוארך ב-50% בממוצע ותוסיף גם טיפוס של 5-10 מ' לפחות. רוכבי האופניים ייאלצו לעלות על הגשר בהליכה, ולא תתאפשר להם רכיבה בשני הכיוונים. כמו כן, תיאסר הרכיבה על אופניים גם בדרך דורי, שהנה קצרה ומישורית יותר מהחלופה החדשה.

לדעתי ניתן כאן פתרון גרוע לבעיה. ראשית, אין שום סיבה לאסור את הכניסה של הולכי רגל בשתי המדרכות כפי שניתן כיום. כך יוכלו הסטודנטים ובאי הקמפוס לבחור באיזה מסלול הם רוצים להיכנס. בנוסף, יש לנצל את ההזדמנות כדי ליצור שבילי אופניים בטוחים בדרך דורי. יש ביקוש אדיר לשבילים האלה: כיום יש אלפי רוכבי אופניים בטכניון ובסקר רשמי של המוסד ענו 35% מהסטודנטים כי יעברו לאופניים אם רק יהיו שבילים בטוחים בקמפוס ובדרך אליו. יש בכך כדי לפתור בעיות תחבורה רבות – להפחית עומס מהנתיבים וממצוקת החנייה הקשה בקמפוס, לאפשר פתרון כלכלי יותר לכל באי הקמפוס (מישהו אמר יוקר המחייה / צדק חברתי?); ולשפר את הבריאות של הרוכבים ושל הסובבים אותם על-ידי צמצום זיהום האוויר.

את שבילים אלה תוכל עיריית חיפה להמשיך אל תוך נווה שאנן שהנה כמעט מישורית וגם בה אלפי רוכבי אופניים וכמובן – בעיות תחבורתיות רבות.

מפה – אזור שער הטכניון – היציאה המערבית לנווה שאנן

הקריאה לשינוי התכנית

אני מזמין אתכם לחתום על העצומה בקישור הבא ולתמוך בשינוי התכנית באופן הבא:

  1. עיכוב ביצוע העבודות בשער נו"ש עד לשיתוף אוכלוסיית הסטודנטים ובאי הקמפוס בתכנון.
  2. מתן כניסה חופשית בשתי המדרכות בשער נו"ש.
  3. יצירה של שבילי אופניים בדרך דורי ומתן כניסה חופשית של אופניים במפלס הכביש, לטובת אלפי הרוכבים בכביש.
  4. קריאה לעיריית חיפה להמשיך את שבילים אלה אל תוך נו"ש שהנה כמעט מישורית וגם בה יש ביקוש גדול.
  5. לחתום על עצומה שקוראת לשינוי התכנית – קישור לעצומה…

תגובת עיריית חיפה בנוגע להליך התכנון:

"ניתן אישור לביצוע התכנית שנבחרה לאחר תחרות אדריכלים"

תגובת הטכניון:

תכנית העיצוב המחודש של הכניסות לקמפוס הטכניון עברה אישור ועדה מקומית וקיבלה היתר בנייה בתאריך 1.9.2016 (ראה מצ"ב). היא אושרה על ידי עיריית חיפה וכלל המחלקות הנוגעות בדבר. התכנית פורסמה לקהל הרחב ב-2014, הוצגה כחלק מתכנית האב לטכניון באתר האינטרנט של המוסד האקדמי ואף זכתה לחשיפה ולהליך יסודי וארוך של שיתוף הציבור. נציין גם שבצוות השיפוט בתחרות העיצוב השתתפו נציגי הסטודנטים. לכן, כל טענה לשמירתה בסוד, "הרחק מעיני הציבור" כלשון הכתבה, חוטאת לאמת.
האדריכל גבי שורץ ומתכננים מסטודיו רולקה הם שזכו בתחרות ההצעות לעיצוב-מחדש של הכניסות לקמפוס הטכניון בחיפה, שנוהלה על ידי עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל.

בתחרות נדרשו האדריכלים המשתתפים להתייחס לדרישות תנועה ותחבורה, ביטחון ובטיחות, ולהציע ביטוי עיצובי המייצג את המוסד הטכנולוגי ומכבד את סביבתו הטבעית. ההצעה הזוכה הציגה פתרונות המשתלבים היטב ברקמה הקיימת, לרבות הפרדה בין מסלולי הולכי הרגל לתנועת הרכב באזור השער והשגת בטיחות מקסימלית להולכי רגל, שאינה קיימת היום בתוואי הכניסה הקיים. מטרת ההפרדה המפלסית בין כניסת הולכי רגל וכניסת כלי רכב לטכניון נועדה  לשפר את בטיחות הבאים בשערי הקמפוס והיא התקבלה לאחר חוות דעת של יועצי בטיחות ותחבורה. כמו כן התקבל אישור משטרתי לשינוי בהסדרי התנועה בכניסה לקמפוס, בפרט בהיבט של מיקום מעברי החצייה ושילוב כניסת רוכבי אופניים לקמפוס.

נדגיש כי הכניסה הראשית הקיימת היום אינה תואמת את צורכי הטכניון לא במובן התפקודי-שירותי ולא במובן הייצוגי והערכי. הפרויקט מסדיר את כניסת הרכבים ומצמצם את זמני ההמתנה. תנועת הולכי הרגל כיום מאופיינת בהליכה בגשם או בשמש יוקדת לאורך כבישים עמוסי תחבורה פרטית וציבורית. הפרויקט זיהה את טיילת ריפקין בטכניון – טיילת מוצלת המוקפת בעצים – כפוטנציאל לחיבור עירוני. ועל כן, מהות הפרויקט היא בניית שער המציע קשר דרך טיילת עירונית המחברת את העיר לטכניון, וזאת במקום השער הקיים המנתק את הטכניון מהעיר.

טענתכם כי נסיעת רוכבי אופניים בדרך דורי תיאסר אינה נכונה ומטעה את הציבור. שכן, תכנון שער הכניסה כולל מסלול מיוחד ומהיר לרוכבי אופניים במפלס נפרד (מתחת לגשר) דרך שער ייעודי שיבטיח כניסה מהירה ונוחה לרוכבי האופניים המגיעים לקמפוס. לאחר כניסת האופניים לשטח הקמפוס באפשרותם להמשיך ברכיבה במסלולי אופניים יעודיים.

לסיכום נבהיר כי השינוי הצפוי בשער הכניסה לטכניון מכיוון חיפה יסדיר את בטיחות הולכי הרגל, יאפשר לרוכבי אופניים גישה ישירה ומהירה לקמפוס ויחבר את קמפוס הטכניון לעיר חיפה.  התכנית אושרה ותואמה עם עיריית חיפה והיא כלולה בתכניות תכנון עתידיות של העירייה לחיבור קמפוס הטכניון למטרונית ולתכנית הפיתוח בכניסה לקמפוס וחיבור הקמפוס לטיילת שדרות המדע.

היתר בניה – שער הטכניון

לא ניתן להגיב