אלמונים השחיתו את השלט בבית הקברות היהודי הישן. כאן תגלו למה | האמוראי אבדימי דמין

המאבק על בית הקברות היהודי הישן "כנסת ישראל" עולה מדרגה, כאשר אלמונים השחיתו את השלט המסביר את ההסטוריה של המקום. זה לא קרה במקרה. יש כאן סיפור גדול

השלט המקורי לפני ההשחתה

 

אז למה שמישהו ירצה להשחית שלט?

הנה הסיפור המדהים מפיו של הפרופסור יוסי בן ארצי, חבר ועדת השימור העירונית

פרופ’ יוסי בן ארצי

בית הקברות היהודי הישן נמצא בדרך יפו בחיפה ומעטים מכירים אותו. הוא שימש את יהודי חיפה משנת 1860 עד 1940, בערך (אז עברו לקבור בחוף הכרמל).

בערך בשנת 1870, נכבדי חיפה ובהם משפחות חלפון, אבוטבול והלוי, בנו סביב קברי אבות המשפחה “אוהל קבורה”, שזהו מבנה מאבן מעל לקבר של אדם פרטי או משפחה. המבנה נותן חשיבות לקבור בו.

הם טרחו ועשו זאת, ככל הנראה, מכיוון שמשפחות אלה הגיעו אחרי הגעתם של מייסדי חיפה מאלג’יר. המייסדים עלו מהעיר אורן באלג’יר, כבר בשנת 1830, כלומר, כ-40 שנה לפני משפחות חלפון, אבוטבול והלוי…

הקבר מעיד על חשיבות המשפחה

על מנת לתת חשיבות יתרה למקום, ולהעצים את חשיבות המשפחות ביחס למייסדים שהגיעו לפניהם, נוצרה מעין “תחרות” על חשיבות הקברים. לכן בנו בתוך אוהל הקבורה דמוי מצבה מודרנית (מודרנית של הימים ההם) וכתבו עליה מסר כאילו שקבור שם “אבדימי דמין חיפה”. אין זה במחלוקת כי “אבדימי דמין חיפה” היה אמורא, כלומר, תלמיד חכם, אך לחוקרים שחקרו את העניין ברור מעל לכל צל של ספק כי אינו קבור שם כלל וכי הכתובת המודרנית איננה אל הטעיה.

בית הקברות היהודי הישן – מפה

הראיות לך שהצדיק אינו קבור שם

“אבדימי דמין חיפה” חי במאה השלישית לספירה (בתקופת המשנה והתלמוד, כלומר האמוראים). מוסכם כי בתקופתו לא קברו כלל תחת מצבות, אלא במערות קבורה תחת האדמה.  בנוסף, הכתובת על הקבר היא בעברית חדשה ולא בעברית שהייתה נהוגה בעת העתיקה. אם לא די בכך, הרי שידוע כי בית הקברות נוסד בערך ב-1870, בעוד שהצדיק הלך לעולמו כ-1500 שנה קודם לכן. עובדות אלה ועוד, מסבירות היטב כי לא קבור שם האמורא.

משתטחים על קברו של הצדיק

מאחר שזוהתה הכתובת המודרנית, הפך המקום למוקד עליה לרגל. אנשים הגיעו להשתטח על קברו של הצדיק

לפני מספר שנים נכנסו אנשים לאתר הקבורה, לקחו שם תרומות ואף הקימו ישיבה במקום ופתחו פתח בגדר במקום אסור (הקימו סטארט אפ…)

 

השלט מפריע לסיפור

עיריית חיפה, באמצעות ועדת השילוט ההיסטורי, החליטה להציב שלט, יחד עם המועצה לשימור אתרים, המציג את הנוסח המדויק מבחינה היסטורית, על סמך המחקרים המעמיקים שנעשו בנוגע למקום הזה.

ככל הנראה שיש כאלה שהשלט מטריד אותם

 

השלט לאחר שהושחת על ידי אלמונים (צילום: אוהד שוורץ. מנהל קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע)

 

שיקום בית הקברות – שנות ה-80

בית הקברות הזה היה מוזנח מאד במשך שנים רבות.

בשנות ה-80 הגיע לשם פרופסור בן ארצי עם סטודנטים מאונ’ חיפה, הכינו מפה, כתבו את השמות על המצבות

והיום יש תכנית משותפת עם החברה קדישא, להעלות את כל השמות למחשב החברה.


תגובות

נעמה נאמן מזרחי

נעמה מזרחי, מנהלת המחוז במועצה לשימור אתרים: עצוב לראות כי אלמונים השחיתו את השלט אותו הצבנו תוך שיתוף פעולה עם עיריית חיפה. המועצה לשימור אתרים ועיריית חיפה יחפשו פתרון להשבת השלט למצבו הקודם.

 

 

 

 

ממשטרת חיפה נמסר לחי פה: טרם הוגשה תלונה בעניין על ידי עיריית חיפה. אם תוגש תלונה, נחקור.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה: השלט יועבר לתיקון ולשחזור.

 

 

הגיבו כאן לכתבה