שכונת סביוני דניה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

האם כדאי לרכוש יח”ד בשכונות חדשות שמתוכננות בחיפה?

מה עדיף - לרכוש דירה חדשה בחיפה שכרגע ניתן לראות רק על הנייר כיון שהשכונה רק בתכנון בינתיים או לרכוש דירה חדשה בשכונה וותיקה בעלות גבוהה?

האם שווה להשקיע חצי מיליון ₪ בקרקע באחת השכונות החדשות בחיפה?

מהנדס העיר, אריאל ווטרמן, טוען שב – 10 השנים הקרובות יבנו בחיפה אלפי יח”ד דיור חדשות בשכונות חדשות (ברובן). לצד הבנייה החדשה, מתוכננים בעיר גם פרויקטים של התחדשות עירונית בשכונות על קו הים. חיפה עושה ניסיון לעשות תיקון לטעות ההיסטורית, שהפכה שכונות חסרת כל יחוד כמו דניה, וגם סביוני דניה ורמת גולדה ליקרות לעומת שכונות בעלות נכס כמו שפת ים במרחק כמה מאות מטרים בודדים מהבית, שברוב העולם הן השכונות היקרות.
היום, מי שירצה למצוא דירה למכירה בשכונות כמו עין הים, נווה דוד או בת גלים, יתקשה מאוד, מכיוון שבעלי הדירות יודעים, שבשנים הקרובות אמור להיות פרויקט התחדשות בחלק מהשכונות וייתכן שהנכס אשר בבעלותם, שעלה להם לא הרבה לפני כמה שנים, עשוי להיות שווה לא מעט אחרי פרויקט ההתחדשות העירונית.


בשכונות, שעתידות לקום בשנים הקרובות, כדוגמות מורדות לינקולן (שכונה בעלת שני חלקים – מתחת לרחוב הרופא ומתחת לשכונת רמת אשכול) ניתן לקנות חלקות אדמה אחרונות במחיר של כחצי מיליון ₪. על חלק מהמגרשים עתידים לקום בתים דו משפחתיים, כשכל משפחה משלמת חצי מיליון על הקרקע, וכשתתחיל הבנייה יהיה תשלום נוסף עבור בניית הבית עצמו.

בזמן רכישת הקרקעות לא היה ניתן להתחייב על פרק הזמן שיחלוף עד המועד בו הבנייה תסתיים.

“אני קניתי יותר מקרקע אחת, כיון שזיהיתי את ההזדמנות”,

אמרה השבוע תושבת העיר בשנות ה – 40 המוקדמות, אימא ל – 3 ילדים, המתגוררת כיום ברחוב הרופא,

“אני גרה ברחוב הרחוב בחלק התחתון של הרחוב. כשהתחילו למכור את הקרקעות בעלי ואני הבנו מייד את הפוטנציאל, וקנינו. אמרו לנו שתוך 5 שנים פחות או יותר יהיה לנו בית, אבל אף אחד לא התחייב על כלום. ברור לי ש – 5 שנים זה לא יהיה, ועדיין זו עסקה טובה. מזל שלא הייתי צריכה בינתיים למכור את הדירה שלנו”.

לצד הבנייה של השכונות החדשות, יש גם תושבים בחיפה, שיש להם כבר שנים קרקע בבעלותם, אבל הם לא יכולים ליהנות ממנה, בגלל שהעירייה לא בונה כביש סמוך לקרקע שלהם. אנשי רמת בגין, למשל, ניהלו מאבק משפטי ארוך, שבסופו נקבע כי אין לבנות כביש שיחבר בין השכונה לפרויד. המשמעות היא שתושבים רבים ברמת אשכול מתעכבים מדי יום בפקק ברחוב פרויד, רק בגלל שהתקבלה החלטה שהכביש עלול לפגוע בתושבי רמת בגין.

 

שכונה חדשה נוספת היא גבעת זמר. במשך שנים התושבים בשכונות הסמוכות ניסו למנוע את הרס אחת הריאות הירוקות האחרונות בחיפה. לפני כ – 3 שנים התחילה הכנה של השטח, עליו יוקמו יחידות הדיור. במשך חודשים השטח ההררי שינה את פניו: מחורשה לשביל סלול שסביבו יוקמו הדירות. לפני למעלה בשנה העבודות פסקו. הקרקעות בשכונה החדשה הן לא בבעלות מי שעתיד לגור בבתים, אלא חברות משכנות וקבלנים. לא ברור עדיין מדוע פסקו העבודות, מתי הן יחודשו ותוך כמה זמן יהיה ניתן לגור בשכונה. יש לציין עוד כי כשהעבודות עוד נמשכו היה ניסיון למכור יחידות דיור בגבעת זמר במחיר של 1.8 מיליון ש”ח לדירת 4 חדרים עם גינה או מרפסת ו – 2.2 ש”ח ל – 5 חדרים.

הכניסה לאתר הבניה בגבעת זמר
(צילום: דב קרייזל)

כיום משפחה הרוצה לרכוש דירה חדשה בחיפה באחת השכונות הוותיקות יותר יכולה לקנות בבנייה חדשה באחוזה, בתמ”אות בשכונות רבות, בנווה שאנן (למשל, ברחוב טבנקין אליו נוספו בשנים האחרונות מאות רבות של יח”ד). המחיר של דירה חדשה של 4 חדרים באחוזה עם מרפסת יכול להגיע ל – 2 מיליון ש”ח.

לצד הדירות החדשות, יש אפשרות לרכוש דירה באחת משתי השכונות החדשות, רמת הנשיא ונאות פרס, שהן כבר מאוכלסות בחלקן. היתרון של השכונות האלה הוא שיש בהן כבר מבני ציבור, גני שעשועים, חנויות ואף בתי ספר וגנים. בשכונת נאות פרס, שנמצאת מעט לפני אכלוס, יש בית ספר, שיתחיל לפעול באחד לספטמבר השנה. בשכונת רמת הנשיא בית הספר עדיין לא מוכן, והתלמידים, שכבר גרים בשכונה לומדים באילנות ולאחר מכן בעירוני ה’ או בחוגים.

נאות פרס. מבט מאצטדיון הכדורגל העירוני
(צילום: ירון כרמי – חי פה)

דבר נוסף, שצריך לקחת בחשבון כשרוכשים יח”ד היא האם הדירה נמצאת באזור שיהיה אתר בנייה בשנים הראשונות. אם רוכשים דירה חדשה בשכונה וותיקה, כגון רוממה הישנה, נווה שאנן או כרמליה, לא אמורה להיות בנייה מאסיבית סביב הדירה החדשה. אבל מי שרוכש דירה בשכונה, שכולה בבנייה, עלול בשנים הראשונות לגלות שהתשתיות בשכונה עדיין לא מוכנות, שיש הרבה אתרי בנייה מסביבו ויש רעש בלתי פוסק וגם סכנה מסוימת לילדים בגלל משאיות ויתר הסכנות העורבות לילדים במהלך בנייה. יחד עם זאת, לצד אי הנוחות הזמנית והעובדה, שלא תמיד ניתן לדעת תוך כמה זמן הדירה תהיה מוכנה גם אחרי שכבר רכשת קרקע בשכונה, יש סיכוי שעלויות הדירה יהיו נמוכות יותר מדירה בשכונה וותיקה.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. מיכאל אמר/ה

    בקצב התקדמות הנוכחי גם בעוד מאה שנה לא יהיה שום שכונות חדשות בחיפה במקום לקנות לכיוון הים עם האוויר הנקי בונים לכיוון היער דירות לעשירים

  2. משה קפלן (לשעבר יו"ר עמותת רמת אשכול ) אמר/ה

    שלום. יש טעות עובדתית בנושא ” אנשי רמת בגין, למשל, ניהלו מאבק משפטי ארוך, שבסופו נקבע כי אין לבנות כביש שיחבר בין השכונה לפרויד. ” אנשי רמת בגין הפסידו במשפט!!! ומלפני כמה שנים העיריה יכולה לבנות את הכביש!!! אבל בגלל ……. שום דבר לא מתקדם. .כתוצאה מכך כל השכונות סובלות. חשוב לבדוק ולא להטעות באינפורמציה לא נכונה!!
    יום טוב משה קפלן. אשמח לקבל תגובה.

הגיבו כאן לכתבה