הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

האם יש פרפרים פה בקיץ ?

הבהרה קטנה: אנחנו אמנם רצים לחפש פרפרים אבל לא...

בקריית ביאליק עוברים ל-5 ימי לימודים בשבוע

ביום שלישי 23/7/2024 הודיע ראש העיר קריית ביאליק, אלי...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

“נסראללה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

היהודי התשיעי – פרק 6

תקציר ב- 30 באוקטובר 1942, הודיעה משטרת פינלנד למפקדת הגסטאפו,...

סיפורם של שורדי השואה שהקימו את הקיבוץ הימי 'כובשי הים'

בנימה אישית לפני מספר חודשים סיפר לי ידידי יעקב וימן,...

קריית ביאליק בחרה את יקיריה לשנת 2024

עיריית קריית ביאליק ציינה את הערכתה למתנדבי העיר בטקס "יקיר העיר" שנערך באופן מסורתי ביום ירושלים. העיטור הוענק לאישים שתרמו  תרומה משמעותית והשפיעו על העיר בתחומי החינוך, התרבות, הפעילות הציבורית וההתנדבות.

בטקס זה העניק ראש העיר, אלי דוקורסקי, יחד עם חברי הועדה שבחרה את הזוכים, את התואר המכובד לשישה תושבי העיר שבלטו במיוחד בתרומתם לקהילה: נורית בן משה, דוד ברוכאל, יואב בר, שמואל גרוסמן, אליהו עמר ופרידה סורסקי.

דוקורסקי בירך את היקירים על עשייתם רבת השנים והתנדבותם למען הקהילה:

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי (צילום: אלבום אישי)
הענקת אות יקיר העיר היא מסורת חשובה בקרית ביאליק, המבקשת להוקיר את תרומתם של תושבים מצטיינים בקהילה. יקירות ויקירי העיר, איש מכם לא עשה את שנות התנדבותו למען קבלת הפרס אלא למען העשייה עצמה. השנה הוגשו לוועדת הפרס 23 מועמדויות. הבחירה הייתה קשה, אך בסיכומו של דיון ההחלטה התקבלה פה אחד ואתם נבחרתם. רבות ורבים עשו חייל בשטח ההתנדבות ואתם עליתם על כולם. אנו ,תושבי קריית ביאליק, אסירי תודה על פועלכם אשר מהוה השראה עבור כולנו. אתם  דוגמה ומופת לנתינה, לחסד ולמסירות. בזכותכם קהילת קריית ביאליק הופכת למקום טוב יותר ומלוכד יותר.

דוקורסקי הביע תקווה לחזרתו של תושב ביאליק, מתן אנגרסט, החטוף בעזה: "כולנו תקווה לחזרתו לשלום של מתן ושאר החטופים ומתפללים לשלומם של החיילים והפצועים, שכולם יחזרו בשלום".

הטקס התקיים באווירה חגיגית, בהשתתפות בני משפחה, חברים ופעילים קהילתיים רבים. בטקס הופיעו להקות ייצוגיות של העיר "צעירי ביאליק" ו"שווים בקול".   

אליהו עמר, בירך בשם מקבל "יקיר העיר":

אני נרגש מאוד לקבל את התואר המכובד הזה. אני גאה להיות חלק מקהילה תומכת ומגובשת כל כך, ומתחייב להמשיך ולתרום כמיטב יכולתי גם בעתיד"

יקירת העיר – נורית בן משה

נורית נולדה וגדלה בחיפה, היא נשואה לדוד בן משה, לזוג 6 נכדים ונין. היא למדה הוראה ועסקה בכך כ- 6 שנים. בכל עיסוקיה תמיד שילבה גם מלאכת יד. נורית עבדה כ- 20 שנה כמזכירה ברפא"ל. כבר בתקופת עבודתה הצטרפה לקבוצת מילב"ת שנועדה ליצר, אביזרי עזר מותאמים אישית, לנכים.

בשנת 2017 הגיעה להרצות במועדון החיים הטובים, הפעיל אחת לשבוע ואז הצטרפה לצוות המוביל והיא מרכזת התוכן במועדון, מזמינה מרצים, ומרצה בעצמה. נורית מרצה בהתנדבות, במועדון ניצולי שואה, באקדמיית אפק ובמועדון החיים הטובים.

היא מרצה במגוון נושאים: תרבות הלדינו, הרמב"ם, מוסיקה ואומנות, התחממות כדור הארץ, צרכנות ולאחרונה שמה דגש על טכנולוגיה, תקשורת דיגיטלית ובינה מלאכותית. נורית מרכזת פעילויות של עבודת יד, הנשים סורגות כובעים לחיילים, בובות לפגים, וורדים למיצג לכבוד החטופים, שהוצג בבית ברנר, ועוד

יקיר העיר – דוד ברוכאל

דוד עלה לארץ עם הוריו מהעיר פס שבמרוקו והמשפחה שוכנה בשכונת עין כרם בירושלים, שננטשה על ידי הערבים. לאחר תקופה הם העתיקו את מקום מגוריהם לטירת הכרמל, לבית נטוש. דוד גדל בשכונה זו עד כיתה ח' ולמד במסגרת דתית לאומית. משם עברו לחיפה ודוד המשיך את לימודיו בבית ספר תיכון מקצועי בקרית חיים.

בגיל 16 הצטרף לתנועת צופי הראלי בחיפה. לאחר שירותו הצבאי החל את עבודתו במספר מקומות עבודה, עד שהתייצב ב"כימיקלים לישראל", שם שימש כמנהל מערכות תומכות אחזקה ובטיחות. דוד השתלם במכללה אזורית כקצין בטיחות בענף הבניה והתעשיה וכן בהוצאה לפועל והגביה. דוד נשוי כבר 54 שנים לאתי ולזוג 2 ילדים ושבעה נכדים. את שנות ההתנדבות בקרית ביאליק התחיל בבית המשפט בקריה.

אחר כך התנדב בהוצאה לפועל קרית ביאליק. בנוסף הוא מתנדב בקופת חולים לאומית מזה כ- 10 שנים, שם הוענק לו אות המתנדב המצטיין. דוד מנהל את תחנת שירות יעוץ לאזרח ש.י.ל בקרית ביאליק. ,מזה 15 שנה הוא מנהל בשיל צוות המונה 10 מתנדבים וסטודנטית אחת למשפטים.

חלק גדול מההתנדבות מתבצעת גם מהבית, ארגון הרצאות, הרמת כוסית בערבי חג מתנות למתנדבים ולעיתים אף טיולים.

יקיר העיר – יואב ברל

יואב, יליד קרית ביאליק, הוא בן יחיד ונכד לדור המייסדים של קריית ביאליק. הבית שסבו בנה ברחוב קק"ל הוא בין עשרת הבתים הראשונים שנבנו בקריה ואמו גרה בו עד היום. יואב גדל והתחנך במערכת החינוך בקריה, ואת השכלתו האקדמאית רכש בטכניון. הוא בעל תואר בהנדסת תעשייה וניהול ומערכות מידע. הוא נשוי לאורית ולזוג שתי בנות נגה והדר.

עם יציאתו לגמלאות החליט לעסוק בהתנדבות, בקידום החינוך ומורשת הקריה. יואב מתנדב בבית ספר קדימה ואורט דפנה, הוא תומך בפינה החי של בית הספר, ומתגבר תלמידים מתקשים בחשבון. הוא השתתף בפרויקט הקשר הבין דורי, ובמפגשיו עם התלמידים סיפר להם את סיפורו של סבו ואת סיפורה של קרית ביאליק מראשית דרכה.

בהמשך לפועלו של אביו, שפעל להקמת המוזיאון בבית כץ, יואב אחראי על מערך המחשוב של המוזיאון, ותומך בצוות ההדרכה בהפעלת ציוד המחשוב וההקרנה, וכן מעדכן את תכנת הארכיון בפרטים חדשים הנתרמים למוזיאון. הוא פעיל בקבוצת המתנדבים לשעת חירום.

יואב חבר ועד ומזכיר באגודה הדדית קריית ביאליק, שעוסקת בשימור ופיתוח של אתרים חשובים בעיר, עזרה לקהילה, תרומות לסטודנטים נזקקים ועוד. כמו כן יואב חבר בפורום מנהיגות ותיקה שעוסק בהתאמת המרחב הציבורי לצרכי האזרחים הותיקים, לרווחתם ושיתופם בפעילויות בקהילה.

יקיר העיר – שמואל גרוסמן

שמואל נולד ב- 1945  בקירגיזיה בברית המועצות. הוריו עבדו בעבודת פרך והבינו כי עליהם לברוח. ויחד עם סבתא ותינוק קטנטן הם גנבו גבולות והגיעו לקסל בגרמניה, שם שהו במחנה עקורים כשלוש שנים, וב- 1949 עלו ארצה באוניה קוממיות. והועברו למעברת פרדס חנה, ואח"כ עברו לחיפה.

שמואל גדל בחיפה בעיר התחתית, בכתה ו' הצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד וכבר במסגרת זו החל את פעולותיו ההתנדבותיות, בחופשות יצא מדי שנה להתנדב לעזרה בקיבוצים, בניית מיטות במקלטים בבית שאן, חפירות במצדה ועוד. מגיל צעיר החל לעבוד ב"פניציה" במחלקת חשמל ומכשור ובערבים למד בבית הספר המקצועי בסמ"ת ושם סיים את לימודיו עם תעודת חשמלאי ראשי. שמואל נשוי לסמדר ולהם שלושה ילדים ושבעה נכדים.

במשך שנים היה שותף בהקמתם של עשרות מפעלים בארץ ובעולם. כשהגיע לקרית ביאליק עם רעיתו, הם היו ממקימי לשכת עמית זבולון של בני ברית. במסגרת זו החל להתנדב במשמר האזרחי, והוא חבר בכיתת הכוננות של קרית ביאליק. שמואל התנדב במעון "גיל עם" עם נוער עבריין. ובמגדל אור. היום הוא מתנדב בבית הספר המקצועי זוקו עוצמה קטרפילר. ובחטיבת אורט דפנה עם ילדים תקשורתיים.

שמואל רכז קהילה מטיילת של גמלאי קרית ביאליק. מתנדב גם במוזיאון קרית ביאליק. ובמלחמה זו אף התנדב במושב מבטחים, בקטיף עגבניות שרי.

יקיר העיר – אליהו עמר

אליהו עמר עלה לארץ, עם משפחתו, מקזבלנקה שבמרוקו, כשהוא נער בן 14. המשפחה הגיעה ישר למעברה בצור שלום, ושם גרו עד 1985. כבר אז הבין שהוא חייב לעזור בפרנסת המשפחה וכך בבוקר עבד ובערב למד. אלי נשוי לשולמית כבר 47 שנים ולהם שישה ילדים ונכדים. כשהקים משפחה הוא עשה הכל כדי שהילדים ואשתו ילמדו וירכשו השכלה. ואכן כולם בעלי תארים אקדמאים גבוהים.

אליהו פעיל כבר כ-50 שנה בבית הכנסת "אהבת שלום". אלי משמש אוזן קשבת לקרוב ולרחוק בענייני דת ובעניינים אישיים. רבים ורבות סומכים עליו ועל דעתו והוא נתפס בעיניהם כאדם ישר דרך ותמים. הדבר שמאפיין אותו יותר מכל הוא מתן בסתר. הוא מעורה בקהילה, יודע בדיוק מי זקוק לעזרה ומי לא, הוא מלווה משפחות באבל ובשמחה מתוך אכפתיות ומסירות אין סופית. יחד עם משפחתו הוא מלווה גיורות וגיורים רבים, שנכנסו ליהדות בהמלצתו.

יקירת העיר – פרידה סורסקי

פרידה סורסקי הגיעה לקריית ביאליק בשנת 1970, עם נישואיה לאליהו סורסקי ז"ל, בן הקריה. ביחד הם בנו את ביתם בעיר, והביאו לעולם ארבעה בנים, שגדלו והתחנכו בה. מאז הגעתה לקריית ביאליק, למעלה מחמישים שנה, לא מפסיקה פרידה בפעילותה הרבה לטובת העיר והקהילה.

במשך שנים רבות, שבהן למדו הבנים בבתי הספר בעיר, נטלה פרידה ביחד עם אלי, חלק פעיל בוועדי ההורים, אחד המפעלים הבולטים שהובילה פרידה, בעת היותה פעילה בוועדי ההורים, היה ארגון בזאר גדול שכל הכנסותיו שימשו לרכישת ציוד לבתי הספר, ולרווחת התלמידים והמורים.

פרידה לקחה חלק פעיל בעמותה למען הנופלים, במסגרת זו דאגה לוודא שליד קיברו של כל חלל מהיחידה, יעמוד ביום הזיכרון נציג מהיחידה שגם יניח זר פרחים על הקבר. בנוסף העמותה דאגה לקיים ימי כיף וחגיגות בר מצווה לילדי הנופלים.

מאז פטירתו של אלי, חלל צה"ל, לפני כ- 14 שנים פרידה עוסקת בארגון פעילות חודשית למען אלמנות צה"ל בקרית ביאליק. במסגרת זו היא מארגנת מפגשים והרצאות בעלי ערך ומשמעות עבור חברותיה, אלמנות צה"ל. בחמש עשרה השנים האחרונות פרידה מתנדבת כל שבוע במרפאת טרום ניתוח, ובהתאוששות מניתוחים, בביה"ח רמב"ם.

בנוסף לכל אלה מאז מבצע "צוק איתן" וביתר שאת מאז אוקטובר האחרון, מסייעת פרידה רבות לחקלאי הדרום והצפון היא משקיעה רבות ביצירת קשר בין חקלאים וצרכנים, ופותחת את ביתה וחצרה לשיווק ולמכירת תוצרתם.

קריית ביאליק בחרה את יקיריה לשנת 2024 (צילום: קריית ביאליק)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. ףכל הכבוד יקירי העיר קריית ביאליק . יישר כוח לכם.שבוע טוב.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...