באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

קבלת שבת עם הנרי – צב הים הירוק

ביום שישי 5.4.24, פתחתי את הבוקר בגיחה קצרה למים...

תערוכת ״בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה״ עוברת מקום

תערוכת הציורים "נוסטלגיה חיפאית - בתי הקולנוע של פעם״ של ד״ר דוד בר און אשר...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא משרה בחברות – יריב גרץ, במסגרת הסדר טיעון. כמו כן, הוטל עיצום כספי על חברת כרמל אולפינים. סך הקנסות עומד על 2,500,000 ₪, נוסף על עיצום כספי בסך 1,018,500 ₪ על חברת כאו"ל.

חברת בז"ן הורשעה ונקנסה בסך 2,000,000 ₪. החברה חתמה על התחייבות להימנע מביצוע העבירות בסך 1,356,000 ₪ למשך שלוש שנים. חברת גדיב הורשעה ונקנסה בסך 500,000 ₪. החברה חתמה על התחייבות להימנע מביצוע העבירות בסך 1,000,000 ₪ למשך שלוש שנים. יריב גרץ, מנהל בכיר בחברות בעת ביצוע העבירות, הורשע ונקנס בסך 100,000 ₪. גרץ חתם על התחייבות בסכום זהה להימנע מביצוע העבירות למשך שלוש שנים. כמו כן, חברת כרמל אולפינים (כאו"ל) תשלם במסגרת עיצום כספי סך של 1,018,500 ₪.

לחברת בז"ן מפעל הממוקם במפרץ חיפה העוסק בזיקוק נפט גולמי ומוצרי ביניים, בייצור ובמכירה של מוצרי דלק. החברה חייבת, לפי היתר פליטה שנתן לה המשרד להגנת הסביבה, לעשות דיגומים תקופתיים לארובות המפעל ולוודא שערכי הפליטה אינם חורגים מן ההיתר. בבדיקות שנעשו במפעל ובבדיקות פתע שעשה מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה נמדדו חריגות בערכי הפליטה בארובות המפעל בין השנים 2017 ו-2019, שלא כהוראות היתר הפליטה ובד בבד עם גרימת זיהום אוויר חזק או בלתי סביר.

קבוצת בזן - בתי הזיקוק לנפט - בז"ן חיפה (צילום: ירון כרמי)
קבוצת בזן – בתי הזיקוק לנפט – בז"ן חיפה (צילום: ירון כרמי)

בעקבות הפרות אלו, נקט מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה צעדי אכיפה אשר הובילו, בין השאר, לחקירות פליליות של המשטרה הירוקה במשרד. כתב האישום במסגרת ההסדר כולל אירועים משני תיקי חקירה, ובמסגרתו הורשעו חברת בז"ן ויריב גרץ בגין גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר והפרות של היתר הפליטה שלא כדרישות ושלא כחוק.

לחברת גדיב מפעל הממוקם במפרץ חיפה העוסק בייצור כימיקלים, בהם חומר מסוכן ושמן מסוג בנזן. בנזן הוא חומר רעיל אשר חשיפה אליו יכולה לגרום להיווצרות תאים סרטניים. בנזן רעיל גם לסביבה הימית וגורם בריכוזים נמוכים לתמותת בעלי חיים ולפגיעה ביכולת הרבייה של דגים.

ב-18 באוגוסט 2021, במסגרת הטענת בנזן לספינה במסוף הכימיקלים בנמל חיפה, התפוצץ צינור והוביל לגלישת בנזן אל הים ולרשות הרבים. במהלך הטענת הבנזן, הפרו הנאשמים את תנאי היתר הפליטה שניתן להם מאת המשרד להגנת הסביבה, ופעלו שלא כהוראות החוק השונות. בגין אירוע זה הורשעו הנאשמים גדיב ויריב גרץ בשפיכת שמן למֵי הים, באיסור לכלוך רשות הרבים, באי נקיטת אמצעים מוקדמים בעת הזרמת שמן ובהפרת תנאים בהיתר הרעלים.

ארובות כרמל אולפינים - מבט מנשר (צילום: חי פה)
ארובות כרמל אולפינים – מבט מנשר (צילום: חי פה)

נוסף על כך, יוטל נגד כאו"ל (כרמל אולפינים) עיצום כספי בסך 1,018,500 ₪ בגין אירועים מספר שבהם הפעילה את לפיד האתילן במתקן המוֹנוֹמֵרִים שלא כהיתר הפליטה.

את המשרד להגנת הסביבה ייצגו עו"ד דן טוניק ועו"ד רינת יאיר איילון, בליווי הלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה.

המשרד להגנת הסביבה פועל, בשגרה ובחירום, בפיקוח על מפעלים בחיפה בפרט וברחבי הארץ בכלל, במטרה למנוע ולצמצם זיהום אוויר, מֵי ים וחומרים מסוכנים. המשרד ימשיך לפעול למיצוי הדין מול כל חברה או מפעל ונושאי משרה בהם אשר יפֵרו את הוראות החוק ויפגעו בבריאות הציבור ובסביבה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. יפה שקנסו את מי שקנסו, בינתיים אנו נושמים מידי יום ביומו אז הרעל הזה . די !
    יש לפנות את כל הזוהמה הזו,
    האדישות הורגת כל יום אנשים ממחלות ריאה וסרטן !!!

  2. כל זמן שהמנהלים לא משלמים אגורה מכיסם ומי שמשלם זה הכיס העמוק של החברה, אזי הלקח לא נלמד והזיהום ימשך.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...