חקירה פלילית נפתחה בנוגע לאירוע דליפת הבנזן במפרץ חיפה

פיצוץ הצינור וזרימת הבנזן לרציף ולים (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

ביום 18/8/21, דווח בחיפה על אירוע בו נשמע פיצוץ מכיוון מפרץ חיפה. המשרד להגנת הסביבה ערך ברור בנושא ודווח כי ככל הנראה, הדבר אירע בצינור דלק שהתפוצץ במהלך מילוי אוניה – ושהחומר, מסוג בנזן, נשפך על גבי האוניה ובחלקו הגיע לים.

היום (ה' 26/8/21) נמסר לחי פה מהמשרד להגנת הסביבה:
בהמשך לאירוע דליפת הבנזן ממסוף הכימיקלים הצפוני במפרץ חיפה, המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית; לאחר חקירת צוות האוניה המזהמת, היא שוחררה בערבות בסך 100 אלף דולר.

ניר לוינסקי, מנהל התחנה הצפונית של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה:

אירוע זיהום הים בחומר מסוכן שהתרחש בנמל חיפה הוא חמור, והחקירה נמצאת בעיצומה. נפעיל את מלוא סמכויותינו בכל מקרה של רשלנות שמשמעותה זיהומי ים ואוויר, על-מנת להבטיח את בריאות הציבור והסביבה.
פיצוץ הצינור וזרימת הבנזן לרציף ולים (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

בשבוע שעבר אירעה תקרית זיהום חמורה במסוף הכימיקלים הצפוני במפרץ חיפה שבמהלכה, על-פי החשד, התרחשה פריצת בנזן מצינור, בעת טעינת מכלית הכימיקלים YM EARTH. מכלית זו נחכרה על ידי מפעל גדיב מקבוצת בז"ן, לטובת ייצוא בנזן.

בעקבות התקרית, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, פתחה בחקירה פלילית. פעולות החקירה נמשכות, על-מנת להגיע לכל הראיות באירוע חמור זה, שבו נשפך חומר מסוכן ורעיל מסוג בנזן לאוויר ולים – גם אם בכמויות קטנות יחסית.

בשלב זה, ולמרות הכחשת המעורבים, יש בידי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה ראיות לכך שהבנזן שדלף אכן הגיע לים.

חקירת צוות האוניה הושלמה, ועל-פי החוק וכללי הימאות במקרים אלו, שוחררה האוניה לדרכה בערבות של 100 אלף דולר.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  והיא תיסגר בעוד שבועיים מחוסר עניין לציבור.

 2. אייל אמר/ה

  תל אביב ניקתה עצמה מכל המפגעים. בקרוב תיסגר גם תחנת הכח רידינג כי לידה בונים שכונת ענק בשדה דב. את מיכלי הדלקים רוקנו לפני עשרים שנה. את הר הזבל בבת ים העיפו לחיריה ואת חיריה הפכו לפארק בהשקעת עתק. את חוות מיכלי הגז המסוכנת בגלילות העבירו כמובן למפרץ חיפה. את המפעלים המזהמים עם הארובות סגרו אחד אחרי השני והפכו אותם למגדלי משרדים. את הקרקע המזוהמת בתע"ש תל אביב מנקים עכשיו לטובת שכונת מגורים. את שדה דב סגרו כי היה מטרד רעש ולמרות כל הלחץ הכלכלי להמשיך להפעיל אותו – הוא פונה. את הירקון שהיה הנחל הכי מזוהם בארץ ניקו עד הקרקעית. עכשיו דורשים מליארדים לקירוי איילון בתור כיכרות וסוגרים עוד ועוד רחובות במרכז העיר כדי להקשות על רכבים לעבור בו.
  ככה פועלת עירייה נורמלית שדואגת לאינטרס ולבריאות של תושביה. עיריית חיפה שותקת עשרות שנים על מאות מפגעים בקו החוף שלה, זיהום מי הים שלה, זיהום הנחל שלה, זיהום הקרקע שלה, תפיסת שטחים עצומה בחיפה לבסיסים שלא מוכנים לזוז, עיר נמלים ענקית שדורשת להשתלט על כל הקישון עם מחסנים לזבל סיני שייזרק פה (אחרי שעשרות מדינות אסרו על סין לשלוח אליהן את הזבל הפטרוכימי שלה, ישראל לא אסרה ולסין יש עכשיו נמל בבעלות שלה בחיפה, אז היא זקוקה להרבה מחסנים… וחנ"י כבר מקדמת מבנים של 30 מטר גובה מלאים בזה..). בחיפה לא הסירו אפילו בסיס אחד, אפילו מפגע אחד לא סולק. עשו לנו טקס גדול של סגירת מפעל האמוניה ובמקומו עמדו להכשיר לבתי הזיקוק התרחבות פראית. עכשיו מרחו אותנו בועדת מנכ"לים שהמליצה לסגור, אבל הכל יישאר בהמלצות. בפועל אף מפעל לא זז מכאן. את חוות הגז "הזמנית" לא יזיזו לעולם. נחל סעדיה הרוס. נחל הקישון בשלבי הרס מתקדמים על ידי עיר חברת נמלי ישראל שחומדת לה כל שטח אפשרי. מוסיפים עוד ועוד מפגעים פשוט ללא הפסקה. לא מטפלים בהרס קו החוף על ידי נמל המפרץ ולא בונים שוברי גלים למנוע את הרס חוף דדו. הכל פה עקום, עיר עקומה עם הנהגה כושלת, עקומה שנרדמת בשמירה. תל אביב נקיה ממפגעים, חיפה רק מתמלאת בעוד ועוד. פח הזבל הלאומי. עוד נמל המפרץ. למה לא נבנה בתל אביב? למה לא נבנה בקיסריה? למה לא נבנה בחוף ראשן לציון??? מה קרה רק בחיפה אפשר לזרוק עוד נמלים ועוד מפגעים!! לייבש, להחריב, לספח, לטנף, לזהם, לשרוף, לגלח, לגדר. יאללה תביאו את הרכבת שתזלול סופית את פארק הכט ותעשה לנו גדרות 5 מטר גובה סביב כל חיפה. נמאס מהמדינה הזאת כבר.
  משלמים מיסים למדינת תל אביב לסרטן ולזהם אותנו בחיפה.

  1. R אמר/ה

   כל הכבוד

 3. יניס אמר/ה

  תגובה לאיל, כמה שאתה צודק.. כחיפאי חדש אני המום מהשחיתות התיכנונית בחיפה , עיר של וועדים וחמולות שבורא עולם יסייע ..
  כל כך דפוק

 4. נויה אמר/ה

  להטיל קנס של מיליארדים על מזהמי המפעלים ואיתם לנקות את הזוהמה והליכלוך שעושים האחים עופר ותשובה
  רק שאלה – איך מדינת ישראל מבקשת מאנשים לשמור על אתרים שבהם מבקרים ולא נוגעת בטייקונים ארסוואטים מזהמים

הגיבו כאן לכתבה