באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

עו"ד פלילית עידית רייכרט עם 5 עצות זהב לנחקר במשטרה

ע', חייל צעיר וחיובי, גדל בבית קשה. אמו, חד הורית, עשתה כמיטב יכולתה לגדל אותו ואת שני אחיו הצעירים, אך התקשתה לספק את כל צרכי המשפחה. ע' חלם לסייע לה, להקל עליה מעול הפרנסה, אך לא ידע כיצד. מצוקת המשפחה גברה, וע' נקלע לייאוש. הוא רקם תכנית נועזת: להתחזות לעמותת חסד כוזבת ולגייס כסף "רק כמה מאות שקלים, וזהו". הוא ידע שהמעשה שלילי ופלילי, אך הלחץ הכלכלי ורחמיו עליו ועל משפחתו גברו והוא "יצא אל הדרך". התכנית עבדה.

ע' גייס את הכסף הנחוץ, העביר אותו לאמו, והיא לא שאלה שאלות. לכאורה, המשבר הכלכלי נפתר. אך לא לאורך זמן. התלונות על המרמה לא איחרו לבוא בעקבותיהן זומן ע' לחקירה פלילית בחשד להתחזות, קבלת דבר במרמה והונאה. יוחסו לו עבירות חמורות ומכאן החלה סאגה פלילית מלחיצה ומדאיגה עבור ע' כשהוא רק בתחילת דרכו האזרחית ואמור להתמודד עם כתב אישום שעלול להכתים את עתידו.

סיפורו של ע' הוא דוגמא לסיפור, אחד מיני רבים, על אנשים נורמטיביים שמגיעים למשרדה של עו"ד עידית רייכרט פרקליטה בכירה לשעבר וכיום סנגורית פלילית ותיקה בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי בחיפה ובתל אביב. המטפלת ומייצגת אך ורק אנשים נורמטיביים מן השורה, שניהלו אורח חיים רגיל, ובשלב מסויים בחייהם חרגו מן השורה.

אירוע שכזה עבור אדם נורמטיבי (כמו ע') הינו מטלטל. לצד ההשלכות העונשיות בגין העבירה יש גם השלכות נפשיות ורגשיות, תחושת בושה, חרטה וצער אמיתי על מעשיהם. להבדיל מעבריין מיומן, אדם נורמטיבי לא בקיא בשיטות החקירה במשטרה דבר שעלול להוביל לטעויות שאין מהן דרך חזרה ולהן השלכות הרות גורל על עתידו של ההליך הפלילי.

לכן, נפגשנו עם עו"ד עידית רייכרט וביקשנו לקבל ממנה כמה טיפים חשובים לחשודים לפני מפגשם הראשון עם חוקר המשטרה.

אז אם זומנתם לחקירה במשטרה? כדאי לכם להכיר  5 כללי זהב שיסייעו לכם להתמודד עם הסיטואציה המלחיצה הזו (ישנם עוד הרבה כללים של עשה ואל תעשה אבל מפאת קוצר היריעה נדגיש את החשובים שבהם):

  1. אל תוותרו על הזכות להתייעץ עם עורך דין: זכות זו חשובה ביותר, ואסור לוותר עליה. עורך דין פלילי ומנוסה, יוכל להסביר לכם את זכויותיכם, לייעץ לכם כיצד להתנהג בחקירה ובעיקר יסייע לכם להימנע ממסירת גרסה מכשילה. זכות זו מוצגת לנחקר בתחילת החקירה ואם הוא מוותר עליה רואים אותו כמי שויתר על הזכות לאורך כל החקירה. חבל.
  2. קראו בעיון כל מסמך לפני שאתם חותמים עליו: החוקרים עשויים להציג בפניכם טפסים שונים לחתימה במהלך החקירה. חשוב לקרוא כל מסמך בעיון רב לפני שאתם חותמים עליו. וודאו שהמסמך משקף נאמנה את דבריכם, וחתמו רק אם אתם בטוחים שאתם מבינים את משמעות החתימה. בנוסף תצטרכו לחתום גם בסיום החקירה על פרוטוקול החקירה. אם הוא אינו מדוייק או חסר, זכותכם לבקש לתקנו ורק אז לאשר אותו בחתימתכם.
  3. אל תמסרו פרטים מפלילים מרצון: חשוב שתזכרו שאתם לא חייבים לשתף פעולה עם החוקרים. זכותכם לשמור על שתיקה (לא מומלץ בלי ייעוץ לפני) וזכותכם שלא להפליל את עצמכם. לכן, אל תמסרו מידע מפליל, גם אם החוקרים מנסים לשכנע אתכם לעשות זאת. בנוסף, חשוב להיזהר ממסירת פרטים שאינם רלוונטיים לחקירה. החוקרים עשויים להיות מאד חביבים ולנסות לדלות מכם מידע גם מחוץ לחדר החקירות, נניח בהפסקת סיגריה. אל תשתפו פעולה עם ניסיונות כאלו. כי כל מה שתאמרו ייכנס לתיק החקירה.
  4. היזהרו מתרגילי חקירה: החוקרים עשויים לנסות לחלץ מכם הודאה באשמה על ידי שימוש בתרגילי חקירה שונים כגון: הבטחות שווא כי אם תודו התיק נגדכם ייסגר, או להציג בפניכם ראיות כוזבות (כגון כתבה מפוברקת בYNET, עדות מזוייפת של עד שהפליל אתכם וכד'). אל תיפלו בפח שלהם. חשוב לשמור על קור רוח, להיצמד לגרסתכם ואל תתפתו לנדב מידע מיותר אם אין בו תועלת עבורכם.
  5. ייתכן והחקירה מוקלטת: חשוב לזכור שבעבירות מסויימות חובה לתעד את החקירה. שימו לב לכך ואמרו רק דברים שאתם רוצים שיתועדו, אין דבר כזה "שיישאר בינינו" כשאתם בחדר חקירות.

זכרו, חקירה פלילית היא אירוע מלחיץ ומפחיד עבור כל אדם, גם עבור מי שחשוד בביצוע עבירה קלה יחסית. החוקרים מיומנים בחקירות, זו העבודה היומיומית שלהם והם יודעים כיצד לגרום לחשודים לנדב מידע או להפליל את עצמם. לכן, התייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה היא הכרחית. אחר כך קשה מאד לתקן טעויות של "טירון" בחדר החקירות.

ולגבי ע'? סקרנים לדעת איך הסתיים עניינו?

הפרקליטות מצאה שיש ראיות מספיקות להגיש נגדו כתב אישום. ע' היה נסער. עתידו נראה אפל. אבל  לאחר שעיינתי בתיק החקירה ובנתונים נוספים, הצלחתי לשכנע את הפרקליטות לסיים את עניינו של ע' (שהתייצב לחקירה ללא שנועץ בעוד פלילי ובה הודה בכל) בהסדר מותנה – שזהו הליך ייחודי המאפשר סגירת תיק ללא הרשעה פלילית.

הסברתי לע' את התהליך ומה משמעות הדבר והוא הסכים מיד המצפון הרג אותו. ניהלתי משא ומתן קפדני עם הפרקליטות שבסיומו השתכנעה הפרקליטות למחוק מטיוטת כתב האישום את מרבית העבירות, להסתפק בעבירה אחת בלבד, ובהיקף מרמה קטן משמעותית ממה שנטען בתחילה.

סיפורו של ע' מדגיש את החשיבות הדרמטית של ייצוג משפטי מקצועי בידי עורך דין פלילי, החל מראשית החקירה וגם במהלכה. עורך דין פלילי מנוסה יכול להוביל להסדר מותנה, למנוע הרשעה פלילית ואף להקל משמעותית על העונש.

למידע נוסף ויצירת קשר עם עו"ד עידית רייכרט

טלפון: 050-6216884; 077-9898888

מוזמנים גם לעקוב בפייסבוק

אתר https://reichert-law.co.il/

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...