באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

הנדסת תודעה דרך סקרים • פרשנות


זמן עד למיגור מכת החזירים בחיפה
(90 יום מכניסת יונה יהב לתפקיד)

0
Years
:
0
Months
:
0
ימים
:
0
שעות
:
0
דקות
:
0
שניות

(חי פה – פרשנות) – ביום שלישי האחרון, 22/2/23, קיבלתי לטלפון הנייד מסרון בדמות "סקר" המבקש ממני לבחור במועמד המועדף עליי. האם יש לענות על "סקר" שכזה? התשובה הקצרה היא לא. התשובה הארוכה היא: ממש לא!

מדוע? כי מדובר בבזבוז הזמן שלכם, בעלבון לאינטליגנציה, בהטעייה ובהטייה מוחלטת של הנתונים ואין שום סיבה לשתף פעולה עם מעשה נלוז שכזה.


ה"סקר" אשר נשלח לחיפאים רבים ב-SMS – תחילת פברואר 2023

מסרון "סקר" מועמדים לראשות העיר. (צילום מסך: חנן מרקוביץ)
מסרון "סקר" מועמדים לראשות העיר. (צילום מסך: חנן מרקוביץ)

איך תופרים סקר? תשאלו את קוזו

בסדרה המצוינת פולישוק (2009), מציע קוזו (גיא לואל), העוזר של פולישוק (ששון גבאי) לערוך סקר כדי לבחון מה הציבור חושב על פולישוק ועשייתו. פולישוק שמודע לעצמו, נסער מאד ואומר לקוזו שהוא חושש מתוצאות הסקר. על זה עונה לא קוזו: "אתה לא הבנת, אתה תגיד לי מה אתה רוצה שיצא בסקר ואני אכתוב את השאלות בהתאם."

בואו ננתח את המסרון כדי להבין את שיטת קוזו לכיבוש מהיר בשלושה תשלומים (מישהו אמר גבעת חלפון?)

תשלום ראשון – ממסגרים אותנו

נתחיל בניסוח השאלה: "שלושת המועמדים המובילים לראשות עיריית חיפה הם עינת קליש, יעקב בורובסקי ואביהו האן". אה באמת? מי בדיוק קבע שאלו שלושת המועמדים המובילים? על סמך מה נקבעה ההנחה שיש רק שלושה מועמדים והם המובילים? אולי יש שניים, או ארבעה? אולי אף אחד מהם לא מוביל?

מה שעשו לנו פה זה תרגיל בפסיכולוגיה שנקרא מִסְגּוּר (Framing). המושג "מסגור" הוגדר לראשונה בשנת 1974 על ידי הסוציולוג ארווינג גופמן. בין החוקרים את התופעה היו הצוות המכובד של הפסיכולוגים עמוס טברסקי ודניאל כהנמן (חתן פרס נובל לכלכלה) שהראו כי הבחירה יכולה להשתנות בהינתן מסגרת לבחירה.

משמעות הדבר שאם עורך ה"סקר" הגדיר שלושה מועמדים בלבד ועוד כינה אותם "מובילים" הוא למעשה מיסגר את אפשרויות הבחירה שלכם ואף גרם לכם לחשוב שאלו המועמדים הטובים ביותר. כמובן ללא שמץ של הוכחה או גילוי נאות מטעם מי ה"סקר". אל תתפלאו אם עוד זמן מה נראה כתבות עם כותרות מפוצצות: "סקר חדש: מועמד X מוביל בפער ניכר על שאר המועמדים".

רוצים דוגמא נוספת? בבקשה:

תארו לכם ששואלים בסקר פיקטיבי (האמנם?): מהו לדעתך ההישג הגדול ביותר של קליש בתקופת כהונתה: מיזם חנייה חינם 20 דקות, הרכבלית או טיילת חולדה. ועכשיו לכותרת המפוצצת:  73% מהנשאלים אומרים כי הרכבלית היא ההישג הגדול ביותר של ראש העיר קליש! הבנתם את המניפולציה?

פח מיחזור באמצע הכביש (צילום: חנן מרקוביץ)
הישג אמיתי של עיריית חיפה: פח מיחזור באמצע הכביש (צילום: חנן מרקוביץ)

תשלום שני – מעלימים מועמדים

שימו לב לסדר הצגת המועמדים, האם הוא מקרי? ודאי שלא. יש פה כוונת מכוון להשפיע על דעתכם. ומה לגבי העלמת מועמדים? מדוע אין אפשרות בחירה רביעית של מועמד אחר כגון שרית גולן-שטיינברג, צביקה ברבי או דוד עציוני?

מדוע אין אפשרות בחירה חמישית של "אף אחד מהמועמדים המוזכרים"?

כי מי שעורך את ה"סקר" מעוניין לקדם אג'נדה פוליטית ולא בנתוני אמת. כמו כן, מי שמצוי קצת בנעשה מאחורי הקלעים יודע שיש מתמודדים המתחממים על הקוים בימים אלו וצפויים להכריז על כניסתם לתחרות. מדוע אם כך דחוף לעשות סקר ממוסגר שכזה דווקא עכשיו? את מי זה משרת? אני יכול להבין אם זמן קצר לפני הבחירות היו עורכים סקר כזה כשכבר די ברור מי המועמדים המובילים, אבל עכשיו?

חיפה • היכל עיריית חיפה ולידו פוד טראק (צילום: ירון כרמי)
חיפה • היכל עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

תשלום שלישי – שקר במקום סקר

סקרים הם כלי נפוץ ולגיטימי במערכות בחירות. כידוע אין מדובר בכלי מושלם, אבל כשנעשה נכון, הוא מסייע בזיהוי כיוון כללי של רחשי הציבור. הבעיה מתחילה כשסקר הופך מכלי לאיסוף מידע לכלי תעמולה.

אז איך מבדילים בין סקר לשקר ומהם מאפייני סקר רציני שמצדיק את זמנכם? בבקשה:

 • מקור מימון הסקר. ככל והסקר ממומן ע"י מועמד הוא חשוד מיידי (הסקר, לא המועמד).
 • תאריך הסקר – שאלון שמבוצע סמוך לאירוע כלשהו, יהיה מוטה בהגדרה. גם סקר שנעשה מוקדם מאד לא רלוונטי, כי חלק מהתנאים צפויים להשתנות עד הבחירות.
 • אופן איסוף הנתונים: במפגש פנים לפנים, בטלפון, במייל, בפייסבוק – ככל שלא ניתן לזהות את המצביע בצורה טובה וייחודית כך גדל הסיכוי לזיופים, הטיות ולחוסר רלוונטיות של הסקר.
 • אוכלוסיית המדגם –  כמה אנשים נשאלו ומה התמהיל של מי שעונה על הסקר? האם מדובר במדגם מייצג של האוכלוסייה? אם נקיים את הסקר בתיכון מסוים או בשכונה חרדית או ערבית צפויות תוצאות שונות. לכן סקר רציני דואג למדגם מייצג.
 • ניסוח השאלות ושימוש במילים. טוב על זה כבר דיברנו בתופעת המיסגור. סקר רציני ישאל שאלות מאוזנות וייתן הזדמנות שווה לכלל המועמדים. לא כמו במקרה הנדון.

יש כמובן שיקולים נוספים, אבל מכיוון שלא בדוקטורט בסטטיסטיקה עסקינן, אתם מבינים את הכיוון…

עכשיו הסתכלו על מאפייני סקר רציני ושאלו את עצמכם על איזה מהמאפיינים עונה הסקר שנשלח לנו לאחרונה. אחסוך לכם את המאמץ, על אף אחד מהמאפיינים. לכן אני אומר שוב, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא להתעלם מה"סקר". בשום פנים ואופן לא לשתף איתו פעולה ולענות. עדיף לצאת לטייל ולהנות ממזג האויר הנפלא.

גן מניה שוחט (צילום: חנן מרקוביץ)
גן מניה שוחט בחיפה (צילום: חנן מרקוביץ)

בהיבט הזה כל מה שכתבתי נכון, כמובן, גם לסקרים בפייסבוק, שהם די פופולריים (חינמיים ומי שעורך אותם לא מבין את הכשל המובנה בהם). ברור שסקרים כאלו אינן שווים דבר ובמקרה הטוב מבזבזים את זמנכם ובמקרה הרע, מטים דעת קהל באופן לא מבוסס.

ונקודה למחשבה: נניח שהסקר לגיטימי ועומד בכל כללי התקינות. אני מצפה ממי שרוצה שאשקיע את זמני במענה לסקר, שיתחייב למועד ומקום בו יפרסם את תוצאותיו. שיהיה כתוב: תוצאות הסקר יפורסמו ע"י חברת [שם החברה] עד [תאריך] ב-[מקום]. זיכרו, מי שלא מתחייב על מועד לפרסום תוצאות הסקר, אין סיבה להשקיע זמן ולענות לו. מדוע שאתם תתאמצו ולא תקבלו תמורה?

חישבו מהראש, לא מהלב

ככל שמועד הבחירות מתקרב, ינסו לעצב את דעתנו בכלים נלוזים דוגמת "סקרים" שמטרתם להשפיע על דעתנו. במקום לספק לנו מידע מספרי, נתונים ועובדות ולנהל דיון ענייני, מנסים להשפיע עלינו דרך הלב. אבל אתם אל תהיו פראיירים, הטילו ספק בכל מידע שאתם מקבלים, התעקשו על עובדות ונתונים והתעלמו מסיסמאות ופופוליזם. אם אתם באמת רוצים לבחור במועמד הראוי ביותר לראשות העיר, תחשבו רק עם הראש.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

חנן מרקוביץ
חנן מרקוביץ
חנן מרקוביץ הוא יזם היי-טק חיפאי, מומחה בפיתוח עסקי. בעל תואר ראשון בהנדסת מכונות – הטכניון ותואר שני במנהל עסקים – אוניברסיטת חיפה. [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

22 תגובות

 1. בואו נודה באמת ,אוהבים או לא אוהבים את קליש , אני לא רואה תסריט שהיא לא נבחרת לעוד כהונה. ולא שההישגים של העירייה ושלה כאלה גדולים אלא המתמודדים לכתר בחיפה נראים לי ממש חלשים וחיוורים הפעם.אין לה ממש איום בוא נודה.היא בעצמה כמו קבוצה בתחתית ליגת העל מתמודדת מול קבוצות מליגת מקומות עבודה….
  אם לא יגיע מישהו או מישהי בעל מוניטין ימשיכו לקטר עליה במקומונים עד 2028….

  • אני לא רואה תסריט שהציבור מסכים לעוד 5 שנות קטסטרופה בען חזירי ענק ברחובות, סגירת מבני ציבור בהדר ומסירתם לדתיים, פיגור אחרי כל עיר אחרת בשירותים עירוניים, מחדלי בתי ספר, הפשיעה המזנקת וביטול סיירת עירונית, הנפילה החופשית בתיירות מול שאר הערים, הלכלוך והזבל ברחובות, המריבות עם כל משרדי הממשלה, ביטול פרויקטים והרס חברות עירוניות, מנהלת 2030 המושחתת, שיתוק במועצת העיר, התפטרות מנכלים ומנהלי אגפים שכולם מסבירים שאי אפשר לעבוד איתה…
   אתם עושים צחוק מהחיים של כולנו ושלכם אם בכלל שוקלים לתת לה להמשיך בנזקים האלה עד 2028. תתעוררו מהאדישות שהביאה את חיפה למצב כה גרוע.

 2. כדי להסביר לנו הקוראים את מניפולציית ה״מסגור״ (Framing) המשמשת לעיתים בסקרים, השתמש כותב המאמר בדוגמא הבאה: ״תארו לכם ששואלים בסקר פיקטיבי … מהו לדעתך ההישג הגדול ביותר של קליש בתקופת כהונתה: מיזם חנייה חינם 20 דקות, הרכבלית או טיילת חולדה. ועכשיו לכותרת המפוצצת: 73% מהנשאלים אומרים כי הרכבלית היא ההישג הגדול ביותר של ראש העיר קליש! הבנתם את המניפולציה?״ – הבנו את המניפולציה. ובכל זאת, ולמען הדיוק של ההדגמה, היה אולי מקום להביא ״הישגים״ אמיתיים, גם אם זניחים כי קשה למצוא אחרים, של קליש, ולא הישגים של אחרים שאותם היא נוטה לנכס לעצמה. מיזם חנייה חינם 20 דקות הוא אכן שלה, אם כי נוסה כבר לפניה בחיפה, בלי יחסי ציבור ועל אש קטנה. השימשיות הצהובות התת-תכליתיות בשוק תלפיות, שלא מגנות מפני השמש בקיץ ולא מפני הגשם בחורף, והספסלים הכעורים שאף אחד לא באמת יושב עליהם, שפוזרו כפטריות אחרי הגשם ברחבי העיר, הם מיזמים קלושים עליהם קליש חתומה. הרכבלית וטיילת חולדה הם לא הישגים שלה. לרכבלית קליש התנגדה ואת פתיחת טיילת חולדה היא עיכבה (מה שכמובן לא מנע ממנה לגזור שם סרט בטקס יחצני אופייני להאדרת שמה). הישגים נוספים? לא בטוח שקיימים.

 3. נכון התגובה לא קשורה לכתבה אבל גם התגובה שלך לתגובה לא קשורה.
  בהבנת הנקרא אתה פחות טוב.כתבתי התחדשות עירונית ולא פינוי בינוי.
  יש מאות בניינים שחתומים על בינוי בינוי אמנם אבל שחתמנו בתחילת שנות ה2000 הדירות פה עלו 250k,כיום דירה באלמוג בננוה דוד החל מ2 מיליון שקל משמע כבר בכלל לא צריך פינוי בינוי,ישנה היתכנות כלכלית במעט דירות "תמורה" ותמא כדי לייצר כדאיות כלכלית(די לנו לראות איך תמא. 38 פורח בערי הקריות עם מחיר מטר זול יותר כדי להבין שמול הים של חיפה יהיו פה לא מעט יזמים שירצו)להגיד שהדיירים עצמם יעדיפו עיבוי על פני פינוי בינוי ומגדל חדש אני לא יודעת אבל שהעירייה לפחות תיתן אופציה,תיתן אופק לדיירים שכן רוצים להתחיל. חבל שאתה מסנגר על העירייה ,כן צריך להגיע מועמד/ת רציני שיתן פה מילה ולא הבטחות כמו ה3 שהיו פה,יבעיבוי בינוי ותמא תוך עשור אפשר לחזק פה שכונות שלמות,בלי בירורקטיה ופינוי אנשים ,צפיפות וכל מה הזכרת בלי מחשבה יתרה.הכל כמו שהוא ,מחדשים בניינים ולהציל אלפי אנשים באירוע קיצוני.
  אני משתמשת בפלטפורמה הזו לא כדי להתווכח איתך אלא כדי להעלות מודעות לאסון שיכול להגיע חלילה.ובתקוה שיהיה איזה מועמד/ת שיקח את המושכות בנושא הכי חשוב(לנו).

  • פינוי בינוי הוא כלי מרכזי בהתחדשות עירונית.

   למיטב ידיעתי יזמים מעדיפים פינוי בינוי על פני עיבוי כי התמורה הכלכלית טובה יותר. כמובן יש חסרונות בדמות הזמן לאישור התוכנית, עלויות ליזם והתנגדויות אפשריות. לטעמי ברוב המקרים עדיף פינוי בינוי של מתחמים ולא עיבוי של בניין פה ושם מהטעם הפשוט שכך נותנים פתרון הוליסטי ולא טלאי על טלאי.

   "חבל שאתה מסנגר על העירייה" – אני מציין עובדות.

   אני שמח שאת מעלה מודעות לנושא חשוב כל כך. לצערי האחריות היא של המדינה והיא מנסה להסיט אותה על ידי פנייה לשוק הפרטי. עובדתית תוכנית תמ"א 38 נכשלה כישלון חרוץ וזה המדינה אמרה בעצמה.

   קישור

  • מה שהבחורה כתבה נכון מאד 100% פה בירחוב הגנה אף בנין לא קיבול אישור פינוי בינוי ומלא חתמנו מזמן .ובוא תסתכלו 20 מטר מפה אוירית מה קורה בת גלים .כל שבוע אני הולך בנין תמא חדש אפילו ברחוב רחף שזה ממש על המסילה וכביש ראשי כמו הגנה שם כל דירה כמעט 3 מיליון שקל אז למה ליפחות לא נותנים אצלנו תמה38 ,שם כן ופה לא מאשרים

  • שלום גלית לעניין התחדשות עירונית אין הבדל בניגוד למה שכתבת בין שכונות החוף לכרמל. גם בכרמל יש אלפי מבנים ישנים שלא עומדים בתקן רעידות אדמה והרבה הזנחה ולכלוך. ובורות בכבישים ומדרכות אספלט סדוקות בנות מאה שנה. ומבני בתי ספר מאד מאד ישנים.. את אומרת שהכרמל מפואר ונקי – יש בכרמל עשרות אלפי מבני שיכוני רכבת – ברוממה, באחוזה, בכיכר זיו, ביזרעאליה ונוה שאנן, רמות רמז, כרמל צרפתי ורמת שאול..
   הדימוי שלך שהכל מושלם ומתחדש בכרמל פשוט שגוי לחלוטין

 4. נו באמת ,מצנע יהב וקליש הבטיחו לנו פה התחדשות עירונית בשכונות החוף ,תראו הן נראות,כבר 20 שנה הבטחות,בניינים שנבנו בשנות ה60 ,עכשיו מגיעים מתמודדים חדשים עם הבטחות ישנות ,תראו איך נראית הדר,נווה יוסף,הרכבות של רחוב סילבר ביזרעאליה.ותראו איך נראות השכונות העליונות אלמוגי,כרמליה,אשכול מהיכן שרוב המתמודדים ובכירי העיריה מגיעים.איזה פאר,איזה מבנים,איזה ניקיון.עושים טררם על חזירים ופחים הפוכים או הפגנות פוליטיות והתקשורת מיד מגויסת לטובתם בזמן שפה בשכונות הישנות אנשים מפחדים על החיים שלהם בכל רעידת אדמה קטנה.יש פה בחיפה לגמרי 2 ערים ואנחנו לא מעניינים אתכם.
  איך יתכן שהעיר הישנה לא מתחדשת?? אין לכם זכות לעבוד ולקבל משכורת אם שכונות לא מחודשות.
  אישית אני כבר לא מאמינה לאף אחד מהמועמדים.
  רק מתמודד/ת שיגיע לשכונות הישנות ויבטיח קונקרטית אישורי בנייה והתחדשות מיידית(!) אני אבחר בו,אחרת בכלל אין טעם לצאת לקלפי.שילכו לקשקש אצל חוגי הבית של מפונפני חיפה למעלה.

  • כול כך הרבה אמת בכמה שורות ! כול הכבוד .מטים את התשומת לב
   בכול הזדמנות כדי לא להתעסק בעיקר !

  • אין קשר בין המאמר לתגובה.

   לגבי פינוי-בינוי, מציע שלא נתבלבל. מדינת ישראל והשלטון בירושלים הם האחראים מספר 1 להיערכות לרעידות אדמה.
   תוכנית תמ"א 38 הייתה שיטה כושלת לנסות להעביר את האחריות למגזר הפרטי.

   "רק מתמודד/ת שיגיע לשכונות הישנות ויבטיח קונקרטית אישורי בנייה והתחדשות מיידית(!) " – טיפ קטן, כל מועמד שיבטיח לך את זה, התעלמי ממנו מייד. פופוליזם במיטבו. אין חיה כזאת "התחדשות מיידית". מדובר בנושאים כבדי משקל עם מכלול שיקולי ציפוף אוכלוסין, חנייה, תחבורה, תברואה, שירות לאזרח ועוד.

 5. ואגב להערכתי אף מועמד כרגע וזה כולל הדינוזאורים מלפני עשור – לא עובר את ה-10% תמיכה.
  מה שלדעתי רבים מחכים זה שני דברים: למועמד צעיר, בעל שיעור קומה ונסיון בניהול ושאינו קשור לעסק ות מפלגת העבודה הכושלת, מישהו 'תותח' עם קבלות במגזר הפרטי – שיחליט להיכנס ולרוץ. צריך לקוות שיהיה איש עסקים או מהנדס אמיץ כזה שיחליט לקחת את הסיכון ולהתמסר לרה-ארגון העירייה כי זה פשוט מחויב המציאות.
  והדבר השני לשפוט לפי הרשימות מי יהיו הסגנים בכל רשימה כי נכוונו מספיק עם צוק. אמור לי מי מקומות 2-5 אצלך, ואז נראה אם אתה שווה משהו.

  • "מועמד צעיר"? מועמד צריך להיבחן על פי יכולותיו ולא השנה בה נולד.
   לגבי מי ברשימת המועמד – מסכים, אבל עוד מוקדם להכריז על רשימות סופיות.

  • שתי נקודות למחשבה כהמשך לדברים שכתב אייל בתגובה:
   • ״ואגב להערכתי אף מועמד כרגע … לא עובר את ה-10% תמיכה״ – זאת אכן בעיה. יש להניח שריבוי מועמדים עלול לשחק לידיהם של צוק וקליש, ומכיוון שעוד קדנציה של השניים עלולה להיות הרסנית לחיפה, על המועמדים המובילים, אלה שכבר הודיעו על מועמדותם ואלה שעומדים להודיע עליה בקרוב, להתנהל כאילו היתה זו שעת חירום לעיר, להניח את האגו בצד, לנסות לגשר על המחלוקות, לשלב ידיים, מוחות וכוחות, להתאחד ולהרכיב נבחרת מנצחת. הניצחון במקרה זה יהיה ניצחון לחיפה!
   • .״והדבר השני לשפוט … מי יהיו הסגנים בכל רשימה כי נכוונו מספיק עם צוק. אמור לי מי מקומות 2-5 אצלך, ואז נראה אם אתה שווה משהו״ – כל כך צודק ונכון. להזכירכם, עד עשרה ימים לפני הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות, שהוא המועד האחרון על פי חוק לחשיפת שמות המועמדים ברשימות, שמרו קליש וצוק בסוד את זהותו של מספר 2 ברשימת ״חיים בחיפה״ (שהתברר כמיודעינו נחשון צוק, מנהל הקמפיין והשותף הרואה ואינו נראה שעומד מאחורי קליש). אחרי שבועות של ספקולציות בתקשורת המקומית לגבי זהותו של מספר 2, נחשף לבסוף איש הצללים צוק. ממה בדיוק קליש וצוק חששו? מה הם ניסו להסתיר? מסתבר שחוסר שקיפות ופעילות במחשכים אפיינו אותם מצעדיהם הראשונים.

 6. חי פה בסקר למשל "מה כואב לחיפאים"" מנפנף עם תוצאות שלא פונות לקהלים עצומים:הקהל הלא דיגיטלי חרדים קשישים חלשים ועוד כאלה שזה לא מעניין אותם שזה חצי עיר ומה עם מפוחדי לינקים זדוניים והאקרים שגם לא ישתתפו בו.
  משעשע שמבליטים את התוצאות הסופיות כאילו הן בכלל מייצגות חוץ מבועה מצומצמת של משתתפים עיתונאים ומגיבים(למרות שלמען ההגינות יש טקסט קטן שמודה שהן לא מדגם מייצג).
  וזה עוד כלום ,יש למשל שאלות מוטות בסקרים של חדשות 12' לגבי הרפורמה המשפטית לדעתי כדי לייצר מצג שווא כאילו רוב האוכלוסיה נגד הרפורמה בזמן שאם בוחנים את השאלות שנשאלו רואים שהתשובות שניתנות לבחירה מגמתיות משהו ולא מוחלטות כמו:כן או לא.
  אפשר היה לבנות אותם סתם לדוגמא כך: אם רפורמה משפטית היתה מחמירה עונשים של גנבי רכב היית מסכים לה או לא? ואז פלא פלאים התוצאות היו הפוכות.ז"א מגמתיות מאגנדה אחרת.
  אופטימיות זהירה:סקרים יוצרים ענין ורייטינג אבל רוב הקהל מבין שהן לא משקפות את תוצאות האמת בקלפי בכל מקרה.

 7. ישר כח ידידי הכתב – חנן . לדעתי , הדיווח שלך אמין.
  אכן , לראש העיר המנוסה ביותר הגב' ד"ר עינת קליש רותם יתרונות רבים: אמינות ,נאמנות ,חריצות , ניסיון , יושרה.
  כמו כן , ידידי הכתב חנן , ערכתי השבוע ביקור בבית העירייה בחסן שוקרי והינך מוזמן להתרשם ולעדכן את תושבי חיפה היקרים בשירות לתושב ובשיפורים מאז זכינו בגב' ד"ר עינת קליש רותם כי ראש העיר-חיפה.ערב נעים ושבת שלום.

  • ישר כח על התגובה ידידי חנן , לידיעה , תגובתי אינה הומוריסטית ולא נשכרתי במסגרת עבודתי כפובליציסט חיפאי ותיק. אלא כהוקרה לגב' ד"ר עינת קליש רותם כאזרח מן השורה בעיר חיפה על עבודת הקודש שהיא עושה ימים כלילות למען העיר והתושבים. לדעתי , טוב שההגה בידיה הנאמנות של הגב' קליש ראש העיר שלנו , לדעתי , רב חובל מצטיין לא מחליפים .שבת שלום.

  • והרי לנו בוט מטעם שמטרתו לייצר מניפולציות פסיכולוגיות.
   אין באמת רפי רפול עיתונאי או שירלי ינקו פובליציסט. אלו פיקציות שמישהו משתמש בהן לתגובות סרק כדי לצבור אמינות כמו 'כתבה טובה' או 'ידידי תחקיר חשוב מאד' ואז כמו שאנו רואים כעת בשנת בחירות או בכתבות בנושא הפיקטיבים עוברים לתעמולה נטו חזרתית ו'ממסגרת'. את הפיקטיבים האלו שפתחו שובר ושות' בפייסבוק כולנו כבר הכרנו בסיבוב הקודם. אפילו היו על כך כתבות הומוריסטיות בהן 'רואיינו' אותן דמויות.
   לגבי סקרים:
   אכן כלי למניפולציה, מישהו באמת טורח ועונה? הדבר המטריד הוא אחר: למישהו יש את מאגר הטלפונים של חיפאים בגיל בחירה לשימושו. כלומר: המידע עליכם נסחר על ידי אנשי שלטון. מדוע לא נפתחת חקירת משטרה לאתר את שולח הסקרים ולבדוק מהיכן מאגר הטלפונים שלו? זה הנושא המהותי בכל הסיפור. כשכל מפלגה מסתובבת עם מאגר הבוחרים ומפציצה לכם את הטלפון בהודעות, מישהו היה צריך לעמוד מטעם הקמפיין שלה לדין על כך.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...

חיפה • שריפה במבנה מגורים

( חי פה) שריפה במבנה מגורים ברחוב כברי בקרית חיים. מכבאות והצלה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:20 התקבלה הודעה במשל"ט כבאות והצלה לישראל...