בית משפט השלום בחיפה הרשיע וקנס בסכום של 800 אלף שקל את חברת חיפה כימיקלים

"אש התמיד" של המפעלים המזהמים (צילום: מוטי מנדלסון)

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה וכתב אישום שהגיש המשרד: בית משפט השלום בחיפה הרשיע את חברת חיפה כימיקלים בגין אירועי גרימת זיהום אוויר והפרות של היתר הפליטה

חברת חיפה כימיקלים הורשעה, נקנסה בסכום של 800 אלף שקל וחתמה על התחייבות להימנע מביצוע העבירות בסך 1.3 מיליון שקל ל-3 שנים.
עמיחי זיידר, סמנכ"ל תפעול בחברה בעת ביצוע העבירות, הודה בביצוע העבירות וישלם פיצוי בסך 30 אלף שקל ויחתום על התחייבות להימנע מביצוע העבירות בסך 60 אלף שקל לשנה

טירת כרמל – רחב

לאחר חקירה פלילית שביצעה המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, בית משפט השלום בחיפה (השופט הבכיר זאיד פלאח) הרשיע אתמול (א' 11.02.24) את חברת חיפה כימיקלים במסגרת הסדר טיעון, וגזר עליה קנס של 800 אלף שקל והתחייבות להימנע מביצוע העבירות בסכום של 1.3 מיליון שקל, בגין גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר והפרות של היתר הפליטה. בנוסף, גזר בית המשפט על עמיחי זיידר, ששימש כסמנכ"ל תפעול בחברה בעת ביצוע העבירות, פיצוי של 30 אלף שקל.

חברת חיפה כימיקלים החזיקה בעת הרלוונטית לכתב האישום מפעל לייצור דשנים לחקלאות ותעשייה במתחם בז"ן במפרץ חיפה – מפעל שנסגר מאז. במסגרת סיורי פיקוח ובדיקות פתע שערך מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה במפעל בשנים 2016-2017, נמדדו חריגות בערכי הפליטה בארובות המפעל, בניגוד להוראות היתר הפליטה ותוך גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר. כמו כן, לא ביצעה החברה את ההתאמות הנדרשות בארובות המפעל כנדרש ממנה בהיתר הפליטה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בעקבות הפרות אלו, פתח מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה בהליך אכיפה, אשר הוביל לחקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד. עם תום החקירה, הגיש המשרד כתב אישום נגד החברה ונושא משרה בה, בגין גרימת זיהום אוויר חזר ובלתי סביר והפרות של היתר הפליטה בניגוד לדרישות ולחוק.

המשרד להגנת הסביבה פועל, בשגרה ובחירום, בפיקוח על מפעלים בחיפה בפרט וברחבי הארץ בכלל, במטרה למנוע ולצמצם זיהום אוויר.
המשרד ימשיך לפעול למיצוי הדין מול כל חברה או מפעל אשר יפרו את הוראות החוק ויפגעו בבריאות הציבור והסביבה.

את המשרד ייצגה עו"ד קרין בן סימון, בליווי הלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה.

ת"פ 12868-03-21

"מקבוצת חיפה נימסר לחי פה:

מדובר בארבעה מקרים של חריגות מינוריות לפני למעלה מ 7 שנים. לחריגות אלה לא היתה כל השפעה סביבתית ולא ניגרם בעטיין נזק לציבור ואף לא נטען כך.
קבוצת חיפה היא חברה שומרת חוק ומקפידה על תקנות הסביבה, קלה כבחמורה. המפעל, שהועתק אל הנגב, פועל בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים מחמירים ועל פי כל ההיתרים ודרישות הרגולציה, לרבות אלה המחמירות על המקובל במדינות אירופה. לצד המפעל קיים מערך קבוע לניטור איכות האוויר, המצביע באופן עקבי על עמידה בתקני איכות האוויר. לצד זאת, משקיעה החברה עשרות מיליוני דולרים במערכות סביבתיות עם דגש על מניעת פליטות מזהמות".

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. עופר .א חיפה אמר/ה

  אני ועוד רבים רוצים לראות בעיניים שלנו את קבלת התשלום של הקנס .
  אין דבר כזה ולא יהייה דבר כזה .

 2. אייל אמר/ה

  חיפה כימיקלים החליטה על דעת עצמה לגנוב את שם העיר חיפה ולהיקרא "קבוצת חיפה" או "חיפה".
  אני לא מבין מדוע עיריית חיפה לא דורשת מהם להחליף את שמם ולא לקשור את השם חיפה לפטרוכימיה, כימיקלים וזיהום.
  כל עוד נקראו 'חיפה כימיקלים' מילא, גם זה היה צריך למנוע.
  יכלו לשנות שמם למליון שמות אחרים. אבל קבוצת חיפה?!?!
  לא אתם לא חיפה ולא קבוצת חיפה. השתלטתם על שם העיר.
  תקראו לעצמכם נוטרי.. משהו. רדו משם העיר.

הגיבו כאן לכתבה